Na osnovu njegova dva prethodna rada, „Evropa u naftnoj groznici: Posledice zastrašujuće zavisnosti“ (2012) i objavljene doktorske disertacije „Tajne armije NATO-a u Evropi: Inscenirani teror i prikriveno ratovanje“ (2008), poznato je da dr Danijele Ganser, švajcarski istoričar i istraživač u polju mira i energetike, ume da piše dobre i uspešne knjige. Pažljivi posmatrači alternativnih onlajn-medija takođe su odavno upoznati sa tim da on poseduje upravo tu vrstu talenta da u svojim izlaganjima naprosto razumljivo objasni složene odnose geostrateške politike. U knjizi objavljenoj u oktobru 2016, on je ove dve sposobnosti spojio u jednu knjigu.
U „Protivzakonitim ratovima” dr Ganser je sebi dao zadatak da nas informiše upravo o tome. Zato u uvodnim poglavljima objašnjava zbog čega su ratovi ilegalni, kada su legalni i kakvi bi ratni zločini – u teoriji – morali da se dogode. Sa tim ciljem, počinje objašnjenjem Organizacije ujedinjenih nacija, njenog formiranja i njene namere da na osnovu zabrane upotrebe sile, utvrđene u Povelji Ujedinjenih nacija, kao nezakonite kažnjava svako upražnjavanje sile ili pretnju silom drugoj državi. Ipak, čak i globalna organizacija posvećena miru, kakve su Ujedinjene nacije, ima svoje slabe tačke.
U nastavku, on detaljno objašnjava šta i ko su NATO i Partnerstvo za mir i šta SAD čini imperijom i svetskom silom. Uvodni deo se završava objašnjenjem Međunarodnog krivičnog suda, koji bi između ostalog trebalo da kažnjava i ratne zločine. Podrobno objašnjava i izlaže i njegove nedostatke.
Nakon što je u uvodu postavljen kamen temeljac i dato objašnjenje pojmova, počinje upravo onaj deo koji je većina čitalaca trebalo da očekuje od ove kjnige: prikaz različitih ratova koje su države NATO-a vodile bez odgovarajućeg mandata UN-a. On iznosi razloge njihovog započinjanja kao i njihove posledice u meri koja omogućava dobru informisanost, a ipak ne opterećuje čitaoca viškom detalja. Pojedinačna poglavlja su pritom međusobno jasno razgraničena, tako da se knjiga može čitati kao celina, ali se isto tako može koristiti i kao priručnik u slučaju da vam je brzo potrebna informacija.
Naravno, nije mogao da pokrije sve ilegalno vođene ratove NATO-a. Njegov izbor je lako razumljiv i nudi veoma interesantan uvid u principe funkcionisanja moći.
Danijele Ganser završava knjigu rezimeom, hronologijom, spiskom šire literature i izuzetno iscrpnim nizom komentara, koji se mogu proveriti tokom čitanja i pružaju dodatne informacije.
Ako bismo želeli da uputimo ikakvu zamerku dr Ganseru, to bi se moglo ticati samo činjenice da se u ovoj knjizi bavi isključivo ratovima država NATO-a. Iako u okviru javnih nastupa kritikuje i vojne poduhvate drugih država, on s pravom naglašava nadmoć SAD i najvećeg svetskog vojnog saveza, kao i neravnomernu raspodelu snaga unutar Saveta bezbednosti UN-a. Zato smatram važnom i ispravnom njegovu odluku da ukaže na naročito značajnu tematiku zloupotrebe moći.
Knjiga u potpunosti ispunjava moja očekivanja i može se preporučiti svakome, bez obzira na to da li se prethodno bavio sličnim odnosima ili je potpuni novajlija u ovoj oblasti. „Protivzakoniti ratovi” nije knjiga koju ćete samo jednom uzeti u ruke, zbog čega se kupovina definitivno isplati.
Izvor: howardmira.wordpress.com
Prevela: Jelena Tanasković