Otkrijte neke od najboljih knjižara iz celog sveta, koje će vas inspirisati na sledeće putovanje.
Knjižare su jedna od onih mesta koja bude najveću inspiraciju. Police pune knjiga i prigušena svetla pružaju nam mogućnost da se opustimo i pustimo mašti na volju. Evo nekih od najzanimljivijih knjižara iz čitavog sveta.
1. Livraria Ler Devagar – Lisabon, Portugal
Neverovatna, savremena knjižara, smeštena u nekadašnjem industrijskom tekstilnom skladištu. Pored nje, u ovoj zgradi nalaze se i advertajzing agencije, prodavnice dizajnerske odeće i umetničke galerije. Možete uživati u ispijanju kafe i diviti se neobičnoj okolini, poput skulpture žene na letećem biciklu. Nedeljom se pretvara u pijacu antikviteta i zanata. Šta još poželeti?
2. Barter Books – Alnvik, Velika Brtianija
Smeštena u jednom engleskom zaseoku, unutar železničke stanice iz viktorijanske ere, ova prodavnica korišćenih knjiga (koja pruža mogućnost razmene i kupovine knjiga) jedna je od najvećih takvih knjižara na svetu. Otvorena je 1991. godine. Postala je čuvena po tome što su u njoj, u jednoj staroj kutiji sa knjigama, otkriveni posteri iz Drugog svetskog rata s ispisom „Keep calm and carry on“, legendarnim sloganom koji se sada da videti na sve strane.
4. Cook and Book – Brisel, Belgija
Cook and Book je zanimljiva (i ujedno prelepa) kombinacija knjižare i restorana. Smeštena u samom srcu Brisela, ovo mesto veliko je poput supermarketa i podeljeno na osam soba i muzički odeljak; svaka soba drugačije je uređena i poseduje sopstvenu trpezariju. Od starinskog modela „fiće“ u odeljku s kuvarima, preko karavana u sekciji o putovanjima, do 800 knjiga koje vise s plafona u odeljku beletristike. Toliko će vam se dopasti da nećete hteti da odete odatle!
5. Atlantis Books – Santorini, Grčka
Na plavom horizontu grčkih ostrva ocrtava se
Atlantis Books. Ovaj projekat, koji je započela grupa prijatelja s Kipra, iz Engleske i Sjedinjenih Država, upravo je proslavio svoju desetu godišnjicu. Ukoliko posetite Santorini, rashladite se na ovom idiličnom mestu, pokupite neku knjigu i ujedno inspiraciju za sledeću avanturu.
6. Livraria Lello e Irmao – Porto, Portugal
Sama zgrada je umetničko delo nabijeno istorijom. Osnovana 1869. godine, ova knjižara proglašena je za jednu od najlepših na svetu. Ipak, možda je poznatija po tome što je u njoj snimljeno nekoliko scena iz filmova o Hariju Poteru. Prelepe drvene stepenice i plafonski vitraž koji baca odraz po prostoriji ostavljaju posetioce bez daha.
7. Ateneo Grand Splendid – Buenos Ajres, Argentina
Ovo je sasvim moguće jedina knjižara na svetu koja je smeštena unutar pozorišta. Redovi polica sa knjigama nižu se između oslikanog svoda i autentičnih balkona – zadržali su čak i prvobitnu plišanu zavesu. Pored toga, scena je preinačena u restoran, a pijanista pozorišnoj atmosferi dodaje malo muzike. Ovo je posve jedinstveno mesto.
8. The Last Bookstore - Los Anđeles, Sjedinjene Države
Ovaj komad raja najveća je nezavisna knjižara na jugu Kalifornije. Smeštena je u nekadašnjoj banci čija je arhitektura očuvana. Mermerni stubovi i ogromna vrata smešteni su među stotinama hiljada knjiga. Pored organizovanih dešavanja, koncerata i prodajnih dana, preporučujemo vam da se izgubite u lavirintu knjiga koje se prodaju za jedan dolar.
9. Shakespeare and Co – Pariz, Francuska
Ovo mesto je danas turistička atrakcija koliko i knjižara. Smešteno uz katedralu Notr Dam, ovo skučeno i haotično mesto (posebno kada vrvi od turista) neviđeno je zavodljivo. Na spratu tumaraju vagabundi koji po nekoliko sati dnevno rade u knjižari, dok se u podu knjižare nalazi bunar želja u koji ljudi ubacuju sitan novac.
10. Librería El Péndulo – Meksiko Siti, Meksiko
Ova kafe-knjižara uspešno i sa stilom kombinuje knjige i kafu – bez pravljenja kompromisa koji bi uticali na kvalitet. Pored pretraživanja polica, ovde možete da doručkujete, ručate, ili večerate dok uživate u živoj muzici, poeziji i stendap komediji – lako će vam se desiti da se zadržite satima.
11. Librería Bardón – Madrid, Španija
Ova knjižara osnovana je 1947. godine. U tom ikoničnom prostoru, smeštenom u samom srcu grada, moguće je pronaći pravo književno blago. Zakoračite preko praga i osetite aromu starih knjiga koje čekaju da ih otkrijete.
12. The Bookworm – Peking, Kina
Ovo je glavna engleska knjižara u gradu, koja je postala središte kulturnih aktivnosti. S preko 16.000 naslova, među policama vreba čisto zadovoljstvo. Kada se umorite, možete napraviti pauzu u njenom predivnom restoranu.
13. Librairie des Colonnes – Tanger, Maroko
Iako maleno, iz ovog mesta izbija francuski šarm. Iza staklenog prozora i crvenih stubova krije se jedinstveno mesto, puno engleskih, francuskih i kastiljskih knjiga, autora poput Beketa, Margerita i Jursenara. Vlasnici Pjer Berže i Simon-Pjer Amlen organizuju razna dešavanja, od potpisivanja knjiga, preko filmskih večeri, do muzičkih događaja. Nakon dana provedenog u haosu Tangera, dođite ovde i uživajte u oazi mira.
14. Scarthin Books – Pik distrikt, Ujedinjeno Kraljevstvo
Na obali jezera u selu Kromford (Darbišir), pronaći ćete
Scarthin Books, koja za sebe tvrdi da je najšarmantnija knjižara u Velikoj Britaniji – i to je u potpunosti tačno. Puna polica nakrcanih novim i korišćenim knjigama, ovo je mali raj izgubljen u unutrašnjosti Engleske. Uđite u nju i otkrijte drugi svet.
15. Librería AltaÏr – Barselona, Španija
Osim toga što je verovatno jedna od najlepših knjižara na svetu, ona je i najveća koja je specijalizovana za literaturu iz oblasti putovanja. Smeštena pokraj univerziteta, već decenijama putnicima služi kao inspiracija za narednu avanturu. Uzmite neki vodič, sedite na fotelju podno ukrašenih gvozdenih stubova i pustite mašti
na volju.
16. Bart’s Books – Ohaj, Kalifornija, Sjedinjene Države
Bart’s je jedna od najvećih knjižara na otvorenom, otvorena svakog dana. Osnovao ju je Ričard Bartinsdejl 1964. godine. Neke od polica okrenute su prema ulici, druge prema osunčanom dvorištu, gde kupci nakon radnog vremena plaćaju ubacivanjem novca u kutiju.
17. Livraria Da Vila, Sao Paulo, Brazil
Ova moderna i elegantna knjižara nalazi se u dvospratnoj zgradi, koju je osmislio arhitekta Išaj Vejnfeld. Svaki ćošak ovog čarobnog mesta poziva na čitanje i istraživanje. Iako uistinu nije velika, veoma je osvetljena i provetrena.
18. Words on the Water, London, Velika Britanija
Ima li išta gotivnije od plutajuće knjižare? Ova alternativna biblioteka putuje između Kamden Loka i železničke stanice Padington. U pitanju je neverovatno mesto, uglavnom organizovano oko kulturnih zbivanja, recitala i koncerata. Ako je vreme prijatno, sedite na travu pokraj kanala i uzmite knjigu i listajte. Ovo je verovatno jedno od najopuštenijih mesta u Londonu.
19. Books Actually, Singapur
Ova nezavisna knjižara vredi da je posetite jednom ili dvaput, čak i da ništa ne kupite. Otvorena je 2005. godine i postala je jedno od najlepših mesta u gradu, prepuna skrovitih ćoškova koji bude maštu.
20. American Book Center, Amsterdam, Holandija
Ne dajte da vas gruba fasada zavara,
American Book Center u Amsterdamu toliko je eteričan da je to van pameti. Ovaj relativno pregledan prostor jedinstven je i ima dušu. Unutra možete naći čak i tri sanduka koji odaju iskrenu poštu poreklu papira.
21. The Strand Books, Njujork, Sjedinjene Države
Njujorški
Strand Books možda nije najelegantnija knjižara na svetu, ali je svakako legendarna. Kada stignete u ulicu Brodvej 828 u Ist Vilidžu, razumećete zbog čega im slogan glasi: „18 milja knjiga“. Ogromna je, uz širok izbor naslova (preko dva miliona). Ukoliko vam to nije dovoljno, to je mesto na kom je nekada radila
Peti Smit.
22. Polare Maastricht, Mastriht, Holandija
Iako je trenutno zatvorena,
Polare Maastricht (ranije
Selexyz Dominicanen) proglašena je više puta za najlepšu knjižaru na svetu. Gde biste drugo imali priliku da se udubite u knjige unutar katedrale koju krasi istorija duža od 700 godina? Renoviran i savršeno očuvan, ovaj hram literature istinski je neverovatan. Nadajmo se skorom otvaranju!
Izvor: skyscanner.net