Poznati francuski pisac Erik Emanuel Šmit bio je gost Molijerovih dana i Lagune u četvrtak, 26. maja, i u knjižari Delfi u SKC-u više od sat vremena potpisivao svoje knjige, družio se sa čitaocima i odgovarao na brojna pitanja novinara.
Izuzetno obrazovan, Šmit se posvetio pisanju i najpoznatiji je kao dramski pisac. Mnogi njegovi komadi višestruko su nagrađivani. Dobitnik je nagrade Francuske akademije za celokupno pozorišno stvaralaštvo.
Njegova Trilogija nevidljivog, koja obuhvata novele „Oskar i gospođa u ružičastom mantilu“, „Gospodin Ibrahim i cvetovi iz Kurana“ i „Milarepa“, prevedena je na mnoge svetske jezike, a u izdanju „Lagune“ možete je čitati i na srpskom jeziku. U Trilogiji nevidljivog, Šmit se bavi religioznim temama. Sve tri novele su dramatizovane i izvode se širom sveta, a prema njima su snimljeni i filmovi.
„Religija je moja strast, ne iz religioznih razloga, već iz humanih razloga, ljudi su moja strast. Zanima me kakva je to borba unutar čoveka svuda na planeti, kako sebi objašnjavaju rađanje, smrt, ljubav, bolest. Tako sam došao i do budizma, judeizma, islama i hrišćanstva. U želji da bolje upoznam čoveka, rešio sam da istražujem čovekovo srce, a u pojavnom obliku to je religija.“
Iako svestan da u našoj zemlji uvažavaju njegov rad, budući da je u beogradskim pozorištima postavljeno nekoliko predstava po njegovim dramama, Šmit je bio duboko dirnut velikim brojem poštovalaca njegove književnosti koji su želeli da im potpiše primerak knjige.
„Za mene je neverovatno otkriće da imam toliko čitalaca u Srbiji i to strastvene čitaoce, jer je većina imala sve moje knjige prevedene na srpski jezik i o njima govore sa toliko strasti. Neverovatno! Nekoliko mojih komada je postavljeno na scenama beogradskih pozorišta i to je za mene najlepši poklon.“
U izdanju Lagune možete da čitate i „Jevanđelje po Pilatu“, sjajan i nesvakidašnji roman o Isusu Hristu, mesiji čiji život pripovedaju Pontije Pilat i Pilatova supruga.
Pozorišnoj publici, Erik Emanuel Šmit poznat je po svom čuvenom komadu „Zagonetne varijacije“ koji je u Narodnom pozorištu imao više od 250 izvođenja.