Laguna - Bukmarker - Evo kako bi poznati likovi iz knjiga izgledali u stvarnom životu - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Evo kako bi poznati likovi iz knjiga izgledali u stvarnom životu

Čitaoci najviše vole da se žale: „Izabrali su pogrešne glumce za ovaj film, uopšte nisam tako zamišljao mog omiljenog junaka.“

Njujorški digitalin umetnik Brajan Dž. Dejvis je koristeći opise iz poznatih romana zajedno sa programom za skiciranje koji se zove FACES, sastavio portrete književnih likova, spajajući svaki detalj, birajući iz biblioteke koja ima preko 2.000 različitih likova. Rezultat je neobičan umetnički projekat koji nam pokazuje kako bi poznati, izmišljeni likovi zaista izgledali u stvarnom životu. U ovom tekstu smo izdvojili nekoliko, a takođe ćete se iznenaditi ako mislite da znate sve o svojim omiljenim likovima.

Grof Drakula iz romana „Drakula“ autora Brema Stokera



Opis lika u knjizi: „U sredini je stajao visoki, stari čovek, sa dugačkim, belim brkovima... Imao je jako guste obrve, skoro da su mu se spajale iznad nosa... Usta ispod velikih brkova bila su stisnuta i davala su zloban izgled njegovom licu... Uši su mu bile blede i šiljaste. Vilica mu je bila jaka i široka, a jagodice izražene... U njegovim plavim očima mogao se videti bes.“

Kapetan Ahab iz romana „Mobi Dik“ autora Hermana Melvila



Opis lika u knjizi: „Izgledao je kao čovek koga su skinuli sa lomače, čije su ruke i noge izgorele u vatri... Njegova čitava visoka i široka figura delovala je kao da je skovana od čiste bronze i oblikovana u nepromenljiv kalup, poput skulpture ‚Perseja s glavom meduze’ italijanskog vajara Benvenuta Čelinija. Od pramenova prosede kose na čelu, preko njegovog tamnog, sprženog lica i vrata nalazio se tanak ožiljak... kao da ga je neko žigosao... Zašto uopšte pušim ovu lulu? Lula treba da smiri čoveka, nekoga sa belim vlasima, a ne mene sa raščupanom, prosedom kosom. Više neću pušiti... Oči su mu bile sive, skoro srebrne, poput kakvog metala. Dok je on crtao linije na izgužvanim mapama, činilo se kao da su se na njegovom čelu stvarale bore, nalik tim putanjama. Usne su mu bile stisnute, a vene na čelu su mu pulsirale... Nije pojeo večeru, niti sredio bradu, koja mu je bila puna zapetljanih čvorova, poput korenja prevrnutih stabala, koja ne prestaju da rastu.“

Gospodin Sreda iz romana „Američki bogovi“ autora Nila Gejmena



Opis lika u knjizi: „Senka je pogledao čoveka u sedištu pored njega... Na licu je imao veliki osmeh, ali u tom osmehu nije bilo topline... Kosa i kratka brada su mu bile riđe, prošarane sedim vlasima. Imao je oštre crte lica i četvrtastu vilicu, oči su mu bile sive... Senka je pomislio kako ima nešto čudno u njegovom pogledu. Jedno oko mu je bilo tamnije... Osmeh bez humora... Sredino stakleno oko... Visok je skoro kao i Senka, a Senka je visok muškarac.“

Nik Dan iz romana „Iščezla“ autorke Džilijan Flin



Opis lika u knjizi: „Nik je, odlučan i kriv, stisnuo usne... U njegovom pogledu, kroz duge trepavice vidi se nemir.

Pitao sam se da li ću do oktobra postati toliko jeziv, da će se neki student za Noć veštica maskirati u mene: plava kosa, knjiga 'Amazing Amy' u ruci... Gledajući svoj podli osmeh i upale oči pomislio sam kako mrzim ovog čoveka u ogledalu. 'Zaboga, čak ima i rupu na bradi'... 'Izgledaš potpuno drugačije nego ranije. Ozbiljan, ali nisi arogantan. Čak ni likom više ne podsećaš na seronju.'“

Čudovište iz romana „Frankenštajn“ autorke Meri Šeli



Opis lika u knjizi: „Kako su sitni delovi predstavljali veliku smetnju mojoj brzini, rešio sam, potpuno suprotno od onog što sam namerio, da stvorim gigantsko biće, visine dva i po metra, proporcionalne širine. Nakon što sam čvrsto odlučio to da uradim, nekoliko meseci sam skupljao sav potreban materijal, a zatim sam krenuo da radim... Kako da opišem šta osećam povodom ove katastrofe, kako da opišem ovo bedno stvorenje u čije sam stvaranje uložio suze i znoj? Udovi su mu bili proporcionalni, sve sam izabrao kako bi on bio prelep. Prelep kao bog! Njegova žuta koža jedva da je pokrila mišiće i arterije, kosa mu je bila gusta, crna i dugačka, ali to je samo stvorilo kontrast sa njegovim suznim očima, koje su gotovo iste boje kao tamne rupe u koje sam ih i stavio. Ima smežuran ten i ravne, crne usne.“

Gospođa Danvers iz romana „Rebeka“ autorke Dafne Di Morije



Opis lika u knjizi: „Neko je kročio iz mase, neko visok i mršav, obučen u crno, čije su jagodične kosti i velike, upale oči njenom licu davale oblik lobanje, sa bledom kožom i telom poput kostura... Njene upale oči nisu prestale da me gledaju... Gledala sam je zapanjeno, užasnuto; čudan, uzbuđen osmeh činio je da izgleda starije nego što jeste, a lice nalik na kostura kao da je oživelo... usta su joj se čudno pomerala, kriveći se u uglovima.“

Izvor: rd.com
Foto: thecomposites.tumblr.com
Prevod: Lidija Janjić


Podelite na društvenim mrežama:

prava poslastica za sve knjigoljupce od 20 januara do 2 februara 2025 knjige upola cene  laguna knjige Prava poslastica za sve knjigoljupce! Od 20. januara do 2. februara 2025. knjige upola cene!
22.01.2025.
Iako su praznični dani iza nas, pravo vreme za darivanje knjiga nikada ne prestaje. Zato smo pripremili poseban izbor Laguninih naslova koji će, od 20. januara do 2. februara 2025, biti dostupni uz fa...
više
o knjizi nevidljiva žena i druge priče i starenju laguna knjige O knjizi „Nevidljiva žena i druge priče“ i starenju
22.01.2025.
Psihoanaliza knjige „Nevidljiva žena i druge priče“ Slavenke Drakulić, „Starenje – najveći tabu današnjice“ održaće se u četvrtak 23. januara 2025. od 19 sati u Digitalnom omladinskom centru u Novom S...
više
prikaz romana nulti kilometar preporod u srcu himalaja laguna knjige Prikaz romana „Nulti kilometar“: Preporod u srcu Himalaja
22.01.2025.
Romani o ličnom razvoju, kao i feel good štiva, poslednjih godina postali su pravi hit. Ono što ih unapred preporučuje najširoj publici jeste zasnovana kritika oprobano anksioznog zapadnjačkog načina ...
više
prikaz knjige o džungli radjarda kiplinga moglijeve avanture i britanski imperijalizam laguna knjige Prikaz „Knjige o džungli“ Radjarda Kiplinga: Moglijeve avanture i britanski imperijalizam
22.01.2025.
Čuvena zbirka priča o dečaku Mogliju kog odgajaju vukovi „Knjiga o džungli“, prvog engleskog nobelovca Radjarda Kiplinga, sad već prošle 2024, obeležila je 130. godišnjicu od objavljivanja prvog izdan...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.