Laguna - Bukmarker - Gabrijela Garsija o debitantskom romanu „O ženama i soli“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Gabrijela Garsija o debitantskom romanu „O ženama i soli“

Gabrijela Garsija nije mogla ni da sanja da će njena književna karijera toliko brzo uzleteti i da će autori poput Roksane Gej govoriti o njenom romanu u superlativima.



Garsija je odrasla u Majamiju, a sada živi u Kaliforniji. Diplomirala je na univerzitetu Fordhem 2007. godine i radila za razne magazine – uključujući Njujork Tajms. Ipak, vratila se školovanju i 2015. dobila diplomu iz kreativnog pisanja na Purduu.

Tamo je, dok je radila na svojom završnom radu, upoznala buduću mentorku Roksanu Gej i rezultat svega toga je debitantski roman „O ženama i soli“ koji je već pre objavljivanja pobrao simpatije kritike.

Roman „O ženama i soli“ govori nekoliko generacija likova (i njihovim tajnama) koje žive na Kubi i u Majamiju. Priča počinje u fabrikama na ostrvu gde radnici uvijaju cigarete dok slušaju zabranjene audio knjige, a jedna od onih koja pokreće radnju romana je španski prevod „Jadnika“ Viktora Igoa. Polako dolazi do prve Kubanske revolucije.

„Bila sam na Kubi pre nekoliko godina i posetila sam izložbu u muzeju gde se nalaze pisma Viktora Igoa radnicima i borcima za kubansku nezavisnost“, rekla je autorka za Njujork Tajms. „Veoma me zainteresovao i fascinirao dijalog između pisca i jednog političkog pokreta pa sam počela da istražujem.“

Dok je istraživala književnu inspiraciju za imena cigareta – poput „Montekristo“ ili „Romeo i Julija“ – Garsija je otkrila da su poticala iz pera evropskih belih autora ili španskih doseljenika. „Počela sam da razmišljam o tome kako bi se lik poput Marije Izabel osećao u fabrici. I da li postoji način da se reči tog vremena pronađu? Kako su se priče prenosile, koliko su se menjale, ko ih je pričao? To mi je delovalo kao dobra polazna tačka i dobar deo romana se bavi upravo tim preispitivanjem priča i načinom na koji su prenošene – priče o nama koje sebi ne govorimo i one o kojima pričamo.“

Garsijina majka je Kubanka, a otac Meksikanac, pa je negde i očekivano da roman govori o rasizmu, seksizmu i klasizmu kako na Kubi tako i u Sjedinjenim Američkim Državama. Njena poetična proza živopisno govori o ovim temama i pomaže čitaocu da shvati mnoge istorijske događaje i njihov uticaj na pojedinca.

Američki deo priče nas vodi kroz svet zavisnosti od opijata. „Odrasla sam u Majamiju i mnogo volim taj grad“, kaže autorka i objašnjava zašto nije želela da stvori pročišćenu verziju priče o tom mestu. Neke od scena potiču iz njene mladosti i odlazaka u klubove, a tu je i scena koja se dogodila njenoj sestri. „Bila je u izlasku sa prijateljima i šetali su plažom kada su naleteli na telo koje je more izbacilo. Bili su maloletni i pili su pa su razmišljali da li da uopšte reaguju jer bi mogli da upadnu u nevolju. Ta scena mi je zauvek ostala u mislima.“

Roman „O ženama i soli“ je fascinatna priča koja, kako sam naslov sugeriše, govori o ženama različitih generacija i potezima koje su pravile kako bi stvorile bolju budućnost svojim ćerkama. Osvežavajuće nov glas na svetskoj književnoj sceni.

Autor: Danijel Andres Paluguaj
Izvor: miaminewtimes.com
Prevod: Dragan Matković


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
prikaz knjige budućnost geografije zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku  laguna knjige Prikaz knjige „Budućnost geografije“: Zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku!
19.09.2024.
Zahvaćeni surovim vrtlogom silnih svetskih političkih, društvenih i ekonomskih previranja koja su posebno dobila na jačini proteklih desetak godina, svi se mi verovatno svakodnevno zapitamo kako li će...
više
prikaz mladih kritičara čuvari krune cara dušana  laguna knjige Prikaz mladih kritičara: „Čuvari krune cara Dušana“
19.09.2024.
Na samom početku knjige car Dušan na samrti daje svešteniku Teodosiju svoju krunu i blago da ih sakrije. Ali to nije bilo kakva kruna. Pisac nas iznenađuje time što nas vodi još unapred, pa smo sa des...
više
marina vujčić želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida laguna knjige Marina Vujčić: Želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida
19.09.2024.
Marina Vujčić, nagrađivana spisateljica, dramatičarka i urednica, autorica prije nekoliko mjeseci izdanog romana „Sigurna kuća“, bila je među hrvatskim sudionicima 12. Festivala svjetske književnosti ...
više
intervju bojan leković nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim laguna knjige Intervju Bojan Leković: Nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim
19.09.2024.
Gotovo nestvarno zvuči podatak da je pisac i osnivač CEO najznačajnije srpske oglasne kompanije KupujemProdajem, koja je od 2008. godine do danas izrasla u najsnažniju internet platformu u Srbiji...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.