Laguna - Bukmarker - Godinama pre nego što je Titanik potonuo, objavljene su dve misteriozne knjige koje su predvidele katastrofu - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Godinama pre nego što je Titanik potonuo, objavljene su dve misteriozne knjige koje su predvidele katastrofu

Potonuće „Titanika“ inspirisalo je bezbroj priča.

Nije ni čudno: luksuzni prekookeanski brod koji je potonuo u hladni Atlantski okean na svom prvom putovanju, u kom je poginulo 1500 ljudi, tragična je priča puna o opasnosti.



Ali dve fiktivne priče nastale pre katastrofe zaslužuju naročitu pažnju. One sadrže detalje koji su jezivo slični sa onim šta se desilo u stvarnosti. Naravno, važno je upamtiti da su prekookeanski brodovi bili glavni način putovanja krajem 19. i početkom 20. veka. Ali neke sličnosti su u krajnju ruku, neobične.

Prvu priču napisao je V. T. Sted, ugledni spiritualista i istraživački novinar, 1886. godine.

„How the Mail Steamer Went Down in Mid Atlantic, by a Survivor“ govori o neimenovanom brodu koji tone u Atlantiku. Glavni lik je mornar po imenu Tompson koji se brine zbog manjka spasilačkih čamaca na palubi. Ubrzo se brod sudara sa malim jedrenjakom u magli.

I dok tone, žene i deca imaju prednost za mesta na čamcima, ali izbija haos i samo 200 od 700 putnika i članova posade, preživljava katastrofu. Tompson je preživeo tako što se čamac vratio i izvukao ga iz vode.

Sted završava priču poukom: „Ovako nešto se može desiti, i neminovno će se desiti ukoliko na otvoreno more budemo slali brodove sa manjkom spasilačkih čamaca.“

Strašnom igrom sudbine, Sted je izgubio život u jednoj takvoj nesreći, a još čudnije je to što je navodno bio ubeđen da će umreti tako što će ga linčovati ili će se udaviti.


Druga novela – „The Wreck of the Titan: Or, Futility“ Morgana Robertsona – nosi još veću sličnost sa potonućem „Titanika“.

Priča prati fiktivni prekookeanski brod „Titan“, koji udara u ledeni breg u severnom Atlantiku i tone. Ime i okolnosti zapleta nisu jedini detalji koji odgovaraju stvarnoj katastrofi – „History of the Net“ navodi više neverovatnih sličnosti između ova dva broda.

Poput „Titanika“, i „Titan“ je opisan kao najveći brod u to vreme. U stvari, veličina i dužina brodova se gotovo odudaraju, kao i brzina kojom su udarili u breg. Oba broda su imala opasno malo spasilačkih čamaca. U priči je „Titan“ nazvan „nepotopljivim“, a potonuo je u hladnoj aprilskoj noći.

Potonuće „Titana“ rezultiralo je smrću 2500 ljudi, a preživelo je samo 13. Na „Titaniku“ je pogilnulo 1500 ljudi, dok je 705 preživelo.

Nakon što je „Titanik“ potonuo, knjiga je doživela reizdanje, a Robertsona su proglasili vidovitim. On je rekao da se prosto razumeo u mornaričke operacije: „Znam o čemu pišem, to je sve.“

Izvor: thisisinsider.com
Prevod: Miloš Vulikić


Podelite na društvenim mrežama:

mir je sve što nam treba predstavljena knjiga povratak u mir siniše ubovića laguna knjige Mir je sve što nam treba – predstavljena knjiga „Povratak u mir“ Siniše Ubovića
20.09.2024.
Nije postojao bolji način da Siniša Ubović dođe na promociju svoje knjige „Povratak u mir“, na koju je zbog velike gužve u gradu (čitaj igrala je Crvena zvezda) kasnio 15 minuta, nego da na delu prove...
više
ante tomić volim da kod čitalaca stvorim ugodno osećanje laguna knjige Ante Tomić: Volim da kod čitalaca stvorim ugodno osećanje
20.09.2024.
Govori se često da nas izbeglice ugrožavaju, da će uništiti naš način života i kulturu. Meni je bilo bitno da napišem da smo se mi na Mediteranu uvek mešali, da je ovo naš zajednički zavičaj, i hrišća...
više
predstavljanje knjige put carstva vranama na radost 24 septembra laguna knjige Predstavljanje knjige „Put carstva: Vranama na radost“ 24. septembra
20.09.2024.
U utorak 24. septembra od 18 sati u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC biće predstavljena knjiga Mladena Nestorovića „Put carstva: Vranama na radost“.   O knjizi će, pored autora, govo...
više
prikaz romana zmajeva žena ane atanasković  laguna knjige Prikaz romana „Zmajeva žena“ Ane Atanasković:
20.09.2024.
Često se setim da je moja nastavnica srpskog jezika, koja mi je i dan-danas uzor, rekla da profesori književnosti ne moraju da znaju sadržaj svih književnih dela koja su pročitali nego treba da budu o...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.