Nekoliko manjih gradova koji su izgubili svoj industrijski potencijal, uspelo je da od sebe napravi takozvane „gradove knjiga‟. Cilj je bio da se privuku novi posetioci - ljubitelji knjiga, i to tako što su prazni izlozi napunjeni polovnim i antikvarnim knjigama, i organizovani razni književni festivali.
Ovi gradovi knjiga su i zvanično objedinjeni kroz Međunarodnu organizaciju gradova knjiga (International Organisation of Book Towns). Sve je počelo 1961. u mestu po imenu Hej-on-Vaj, u Velsu, a sada su projektom obuhvaćeni gradovi širom Evrope, ali i Malezije, Koreje i Australije. Međutim, ovaj pokret za održivi razvoj turizma u manjim mestima naišao je na prepreke poslednjih godina zbog pojave trgovine polovnim knjigama, kao i zbog porasta broja elektronskih izdanja.
Uprkos ovim novonastalim promenama u književnom pejzažu, gradovi knjiga i dalje opstaju.
Sajt Atlas Obsura izabrao je ovih pet gradova koji su se njihovim članovima redakcije najviše dopali.
Hej-on-Vaj, Vels
Foto: Wikipedia - Author: Nexxo
Kao mesto u kome je rođena ideja gradova knjiga, Hej-on-Vaj u Velsu ima dvadesetak knjižara, od knjižare „Murder and Mayham‟ koja je orijentisana na krimi romane i horore, do knjižare „Castle Book Store‟ koja je smeštena u zamku iz 12. veka i oko njega. U gradu koji ima manje od 2000 stanovnika, organizuju se i „knjižare poštenja‟, u kojima birate knjige iza zida nekog drevnog zdanja, a potom ostavite novac za to što ste odabrali.
Foto: Wikipedia - Author: Nexxo
Fjarlend, Norveška
Do Fjarlenda, očaravajućeg gradića u Norveškoj, do 1985. moglo se doći jedino čamcem, ali sada se do njega dolazi putem koji je zagarantovala stabilna turistička trgovina. Mnogi dolaze po knjige, koje su izložene u nekadašnjim svinjcima i stajama za krave, kao i nekim drugim zgradama koje ovde datiraju još od doba Vikinga. Fjarland je zvanično postao grad knjiga 1996. a duž glečera i fjordova još uvek se okupljaju strastveni čitaoci.
Foto: Wikipedia - Autor: BjørnN
Foto: Wikipedia - Autor: Eduardo
Redu, Belgija
Grad Redu u Belgiji nosi još i naziv „Village du Livre‟ (Selo knjiga), a postao je grad knjiga 1984. godine. Sa oko 400 stanovnika i smešteno posred Ardenske šume, ovo mestašce ima preko 20 knjižara od kojih su neke specijalizovane za knjige o moreplovstvu do onih za nauku i medicinu, i sve je to dostupno Belgijskoj publici na nekoliko jezika. Svakog avgusta u Reduu se održava „Nuit du Livre‟ (Noć knjige), kada sve knjižare ostaju otvorene tokom cele noći.
Foto: Wikipedia - Autor: Jean Housen
Foto: Wikipedia - Autor: Dimitri Neyt
Sedberg, Engleska
Organizacija „Visit Sedbergh‟ ovako opisuje ovo mesto: „Grad knjiga u Sedbergu je osnovan nakon što je izbila epidemija bolesti pod nazivom 'Bolest ruku, nogu i usta' (BRNU), kako bi se podstakao dolazak većeg broja posetilaca, koji bi uživali u prelepom krajoliku Sedberga, a što bi pomoglo da grad nastavi da funkcioniše‟. Glavna ulica ovog engleskog grada je sada prepuna radnji sa knjigama, što ga čini trećim najvećim gradom knjiga u Ujedinjenom Kraljevstvu, posle Hej-on-Vaja u Velsu i Vigtauna u Škotskoj. Sam Sedberg je smešten među brdima i nekada se ovde dosta ulagalo u poljoprivredu i proizvodnju vunenih tkanina, ali sada je cilj da se osigura budućnost u knjigama.
Foto: Steve F.
Uruenja, Španija
Srednjovekovni gradić u Španiji broji tek nešto malo više od 200 stanovnika, i obnovio je mnoga od svojih starih zdanja zahvaljujući trgovini knjigama. Jedna od desetak knjižara, koliko ih je u ovom mestu, smeštena je u vinskom podrumu ( i shodno tome je specijalizovana za knjige o vinu, naravno), dok su druge smeštene na mestima posvećenim borbama sa bikovima. Takođe, postoji i Centar za elektronsko učenje (e-LEA Centre) sa radionicama i izložbama posvećenim čitanju i pisanju, kao i ustanova pod nazivom „Alcuino Caligrafía‟ posvećena kaligrafiji. Sve je to smešteno u jednom od najslikovitijih, gotovo savršeno očuvanom srednjovekovnom gradiću u regiji Kastilje i Leona, gde posetioci zahvaljujući čitanju mogu da nastave da lutaju kamenim uličicama, sve dok se ne izgube u književnim mislima.
Foto: txefar/Flickr user
Foto: txefar/Flickr user
Izvor: atlasobscura.com