Iako vam najiskrenije preporučujem ovu sjajnu knjigu – da raščistimo odmah na početku: pisac ovih redova nije poklonik života i dela vlasnika X-a, (iliti blagopočivšeg Tvitera). Štaviše, meni je Maskova mantra „Idemo na Mars! Idemo na Mars!“ uvek zvučala kao da joj nedostaje: „A ja ću usput da postanem najbogatiji čovek na svetu.“ Nisam baš mnogo uveren ni u revoluciju koju treba da donesu električni automobili, a koju je Mask pokrenuo s Teslom. Šaltanje s nafte na litijum i struju koja se proizvodi spaljivanjem uglja ili nuklearnim procesima nije baš neki naročit doprinos ekologiji, a s obzirom na cene ovih mališana, neće vam taj automobil na baterije doprineti kućnom budžetu. Zato moja preporuka i ima težinu, jer bez obzira na svoje stavove, moram da kažem: knjiga je fantastična!
Taj čovek ima izuzetnu životnu priču. On ne potiče iz establišmenta, sve što je postigao ostvario je svojom pameću, upornošću, napornim radom. Zahvaljujući njemu, uspavani svemirski program je dobio novi zamah, a uspešno lansiranje Staršipa najavljuje da ćemo uskoro ponovo na Mesec, ako ne baš odmah na Mars. On nema haj-tek kućerinu milijardera i hiljade hektara okućnice, štaviše pored tolikih para trenutno i nema svoju kuću; danonoćno je bio sa radnicima na traci za proizvodnju u Tesli, spavao ispod stola, ali je i otpustio 90% zaposlenih u Tviteru. Često je ledeno surov prema ljudima, a s druge strane je neko ko obožava decu i ima ih; svog sinčića Iksa (sva njegova deca imaju uvrnuta imena) često vodi sa sobom na posao.
Mask, kao niko drugi, oblikuje današnji svet, sviđalo se to nama ili ne. On je izuzetna ličnost, u svakom pogledu.
Volter Ajzakson, iskusni biograf, autor biografija
Stiva Džobsa i
Leonarda da Vinčija, dobro je to shvatio i napisao sjajnu knjigu u kojoj ćete pronaći izjave samog Maska, ali i ono što o njemu misle bivše žene, saradnici – kako oni koji se uklapaju u njegov stil, tako i oni koji su ratovali s njim. Ajzakson će vam majstorski sklopiti mozaik, koji vam iz svih uglova prikazuje ovog kontroverznog čoveka u biografiji koja više podseća na roman nego na dokumentarno štivo.
Ovo je knjiga koju treba da pročita svako ko želi da razume današnji svet i da vidi šta je sve potrebno uraditi na putu da ostvariš svoj san, pa makar to bilo da stigneš na Mars (i usput postaneš jedan od najbogatijih među osam milijardi ljudskih bića, pokreneš dve-tri tehnološke revolucije i kupiš najveću svetsku svađaonicu). To je Ilon Mask u maestralnoj izvedbi Voltera Ajzaksona. Knjiga koju ove godine zaista vredi pročitati!
Autor:
Srđan Krstić, urednik
Izvor: časopis Bukmarker, br. 41