Laguna - Bukmarker - Iz ugla prevodioca: „Kradljivci svile“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Iz ugla prevodioca: „Kradljivci svile“

Legenda kaže da je svila u Evropu dospela tako što su dva kaluđera prokrijumčarila iz Kine larve svilene bube u svojim šupljim štapovima.

Ali ko su bili ti kaluđeri? I da li su baš bili pravi kaluđeri? Kako su došli do larvi, kako su uspeli da ih održe u životu, ko im je pokazao put do daleke Kine, ko ih je progonio, ko im je pomagao?

Sve su to pitanja na koja ni legenda ni istorija nemaju odgovor. A to otvara široko polje mašti.

Držeći se istorijskih i geografskih činjenica do granica poznatog, Dirk Huseman je ova i druga pitanja, na koje niko nikada neće doznati odgovor, iskoristio kao inspiraciju za ludo zabavan pustolovni roman čiji su glavni likovi dva princa, jedna princeza, jedan Egipćanin koji se razume u magiju i druge čudne veštine, jedna vlasnica plantaže svilenih buba i njen zaljubljeni sin i jedan stari gonič kamila. Srešćemo još i jednog persijskog cara, jednog vođu trupe lakrdijaša, jednog vladara grada na umoru, jednog velikog Kana nomadskih plemena i mnoštvo budističkih kaluđera, jer se radnja uglavnom zbiva u Kini, u vreme kada je ova zemlja bila budistička i kada su podignuti čuveni kipovi džinovskih Buda iz Bamijana, koji u knjizi takođe igraju određenu ulogu.

Prinčevi su brat i sinovac vizantijskog cara, koji su po njegovom nalogu pošli da otkriju tajnu svile, princeza je kći kineskog cara koja je postala budistička kaluđerica, a njihove avanture i poduhvati na Putu svile, koliko god nam delovali neverovatno i ludo, nikad ne izlaze iz granica bar hipotetički mogućeg, kao što su i svi istorijski i geografski podaci koji su proverljivi uglavnom tačni. Uostalom, ko može da kaže da oni kaluđeri sa probušenim štapovima nisu bili budistički kaluđeri? Ili vizantijski prinčevi prerušeni u budističke kaluđere?

I ko može da zna šta je sve bilo moguće ili nemoguće na legendarnom i bajkovitom Putu svile, koji i nije bio put u pravom smislu reči, već zbir karavanskih puteva na kojima su harali razbojnici, a karavani logorovali zajedno radi zaštite i razmenjivali priče uz vatru?

Ako volite istoriju koju je nemoguće do kraja proveriti, pustolovine koje se graniče s nemogućim, živi i laki stil pripovedanja koji zbivanja dočarava filmskom brzinom i plastičnošću, volećete i ovu knjigu i u njoj ćete uživati.

Autor: Dušica Milojković
Izvor: Novosti


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.