Piscima koji tek počinju može se desiti da se načekaju da ih neko otkrije ili dok steknu utisak da im se karijera razvija, ali nikada nije kasno za objavljivanje prve knjige i postoji mnogo primera koji govore u korist ovoj tvrdnji. Dakle, ako radite na nečemu i mislite da se stvari ne odvijaju kako bi trebalo, za vas smo spremili listu pisaca koja će vam uliti nadu da možete imati uspešnu spisateljsku karijeru.
1. Toni Morison
Godine: 40
Toni Morison je imala četrdeset godina kada je njen prvi roman „The Bluest Eye“ objavljen 1970. godine. Kasnije, 1988. godine, osvojila je Pulicerovu nagradu za sjajnu knjigu „Voljena“. Danas je profesorka na univerzitetu Prinston, a 1993. godine dobila je Nobelovu nagradu za književnost. Četrdeset godina možda mnogima deluje kao kasno za početak, ali toliko toga se u životu može postići bez žurbe.
2. Marsel Prust
Godine: 43
Francuski pisac je objavio „U traganju za izgubljenim vremenom“ u sedam delova u periodu između 1913. i 1927. godine. Njegova dela zadiru duboko u psihologiju društvenih klasa i na sjajan način je obrađivao društvene probleme, kao i to kako se detinjstvo odražava na odrastanje.
3. Henri Miler
Godine: 44
Milerov prvi roman „Rakova obratnica“ je objavljen u Francuskoj 1934. godine kada je Mileru bilo 44 godine, a u Sjedinjenim Američkim Državama roman je zabranjen zbog zakona o pornografiji. Na vrhuncu seksualne revolucije, ova zabrana je ukinuta 1961. godine. „Rakova obratnica“ je prva knjiga u Milerovoj polubiografskoj trilogiji o svojim iskustvima u Parizu i Njujorku.
4. Dž.R.R. Tolkin
Godine: 45
Tolkin je objavio „Hobita“ 1937. godine. Najpoznatiji je po trilogiji „Gospodar prstenova“ koja je prodata u preko 150 miliona primeraka širom sveta. Ovog pisca nazivaju „ocem“ moderne fantastike i našao se na petom mestu Forbsove liste „mrtvih pisaca koji zarađuju najviše“ 2009. godine. Njegovi romani su pretvoreni u filmove koji su zaradili milione u bioskopima, a 2017. godine Amazon je otkupio prava da adaptira njegova dela u televizijsku seriju koja će biti zasnovana na pričama koje je Tolkin napisao van prvobitnih knjiga.
5. Rejmond Čendler
Godine: 51
Pisac i scenarista Rejmond Čendler je prvu knjigu, „Veliki san“, objavio 1939. godine kada je imao 51 godinu. Poznat je kao začetnik „tvrdo kuvanog“ podžanra kriminalističnih romana, a probio se tako što je njegovu priču „Blackmailers Don’t Shoot“ objavio magazin „Pulp“ nakon što je Čendler izgubio posao tokom Velike depresije 1933. godine. Njegov roman „Zbogom, lepojko“ adaptiran je za film tri puta. Sa Bilijem Vajlderom je napisao scenario za „Double Indemnity“ koji je bio nominovan za Oskara. Rejmond Čendler je pisac koji je naširoko hvaljen, a bio je uzor autorima poput Jana Fleminga i Pola Livajna.
Izvor: bookstr.com
Prevod: Dragan Matković