„Sve smo pokušali“ i prebrodili period od prve do pete godine. Zatim smo razumeli šta se dešava u glavi deteta između šeste i jedanaeste godine u knjizi „Dete me izaziva“, da bi na red došli tinejdžeri i knjiga „
Više se ne razumemo“. Autorka navedenih knjiga je psihoterapeutkinja Izabel Fijoza i roditelji u velikoj meri hvale njen pristup i tvrde da im njene knjige pomažu da lakše prođu kroz periode odrastanja svoje dece.
U knjizi „
Više se ne razumemo“ otkrićemo šta se dešava u glavi deteta od 12. do 17. godine i ispitaćemo kakvu to moć imamo kao roditelji da bismo reagovali nežno, s ljubavlju i pravedno.
Autorka je jasno i jednostavno istakla svakodnevne probleme, ukazala na uobičajenu reakciju roditelja i predložila bolje rešenje. Ona govori o greškama roditelja u komunikaciji s decom, daje savete kako se ponašati i kako komunicirati s detetom odgovarajućeg uzrasta.
On je nepromišljen, ona nema drugarice, on se navukao na kompjuterske igrice, ona pije, on puši, soba mu je u neopisivom neredu, ona voli da provocira, njega ništa ne motiviše...
Svima je teško da upravljaju svojim emocionalnim reakcijama. A da budemo iskreni, i mi roditelji često gubimo kontrolu! Rado bismo svoje tinejdžere optužili da namerno pritiskaju ono crveno dugme nervoze kao da je njihov jedini talenat da nas izbace iz koloseka...
Adolescencija je period velikih građevinskih radova u mozgu. Mišljenje, sposobnost pamćenja, kreativnost skokovito se razvijaju, dok su neke druge oblasti povezane s empatijom, predviđanjem, organizacijom, procenom opasnosti... u fazi izgradnje. Adolescent? To je motor koji radi punom parom, ima hiperosetljivu papučicu za gas, a kočnice mu još ne rade!
Knjiga „
Više se ne razumemo“ je savršena za današnje zaposlene roditelje jer svedeno i jasno, ponekad i u obliku stripa, daje prave smernice za kvalitetnije odnose sa decom. Možete je potražiti od petka 19. juna u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.