Knjiga „Neki drugi film“ Petra Jončića nalazi se u prodaji u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, kao i na sajtovima www.delfi.rs i www.laguna.rs.
Popularnim stilom, uz obilje činjenica, Petar Jončić analizira istoriju pokretnih slika dovodeći je u vezu sa drugim umetnostima, ali i mitologijom, putovanjima i politikom – uverljivo pokazujući da je upravo film ona umetnost koja je najbliža svakodnevnom životu.
„Neki drugi film“ je amalgam pasioniranih osvrta i lucidnih opservacija, koji će čitaocima omogućiti da na nesvakidašnji način zavire u svetove slikarstva, mitologije, muzike, putovanja, ali i podstaći ih da ponovo pogledaju neke filmove drugim očima i sa obnovljenim entuzijazmom, ili pak probuditi želju da određene filmove pogledaju prvi put.
Filmski vodič kroz slikarstvo, mitologiju, muziku, riznica za filmofile svih uverenja i vodič bez premca za gledaoce – knjiga kojoj ćete se vraćati.
„Neki drugi film“ razmatra, između ostalih, i sledeća ostvarenja: „Lorens od Arabije“, „Plaža“, „Soba sa pogledom“, „Ukradena lepota“, „Smrt u Veneciji“, „Isijavanje“, „Baskijat“, „Andrej Rubljov“, „Agonija i ekstaza“, „Karavađo“, „Mulen ruž“, „Modiljani“, „Čovek iz hrastove šume“, „Seobe“, „Metropolis“, „Diplomac“, „Zabriskie Point“, „Apokalipsa danas“, „Petparačke priče“, „9 ½ nedelja“.
„Petar Jončić se na uzoran način bavi analizom opusa značajnih autora i studioznom sintezom filma i drugih umetnosti.“ Saša Radojević, scenarista i reditelj
Petar Jončić kao novinar i kritičar radi od 1997. godine. Tekstove i intervjue pisao je za Dnevni telegraf, a filmske kritike i eseje o umetnosti objavljivao je u Književnom listu, Domusu, Zlatnoj gredi, Evropi, časopisima OK, 3+4, TFT i emitovao ih u emisiji „Hronika“ na Radio Beogradu 3. Objavio je knjigu „Filmski jezik Želimira Žilnika“ (nagrada Dušan Stojanović za najbolju studiju o filmu 2003).
Član je redakcije za kulturu RTV Studio B od 1998. godine. Bio je urednik emisije „Kocka“ i saradnik dokumentarnog programa. Njegovi dokumentarni i eksperimentalni filmovi prikazani su u okviru projekta ATA („Artists' Television Access“) u San Francisku, na AVE festivalu u Landmarku u Norveškoj, kao i na Festivalu aletrnativnog filma i videa, Septembarskom salonu, Aprilskim susretima, Festivalu „In-difference“, Festivalu „Procvetaj“ i mnogim drugim manifestacijama.