Laguna - Bukmarker - Knjige koje su zabranjene iz najsmešnijih mogućih razloga - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Knjige koje su zabranjene iz najsmešnijih mogućih razloga

Još od kako su se pojavile štamparije, vlade i moćnici su zabranjivali knjige. Knjige mogu da sadrže i šire ideje koje nekim ljudima deluju zastrašujuće. Danas se zabrane donose zbog zabrinutih roditelja i/ili zbog verskih razloga.

Pogledajte ovu listu knjiga koje su zabranjene iz najsmešnijih mogućih razloga!
 
„Vrli novi svet“ Oldos Hakli

Radnja: Roman je smešten u distopijsku budućnost gde su društvo i ljudski život u potpunosti industrijalizovani. Bebe dolaze iz fabrika a promiskuitet i uzimanje droga se podstiču – svako pripada svakome a opet pripada samo sebi. A onda glavni lik odlazi u prirodnu zajednicu, gde ljudi još uvek imaju osećanja i gde porodični život i dalje postoji, i od tog momenta radnja počinje da ubrzava.

Zašto je zabranjen: I dok se danas smatra klasičnim delom književnosti, kada je knjiga prvi put izašla smesta je zabranjena u Irskoj zbog antiporodičnih i antireligioznih tema. Savezna država Misuri je takođe zabranila roman jer se „promiskuitetni seks predstavlja kao nešto zabavno“, što je ironično jer knjiga zauzima izrazito pozitivan stav prema prirodnoj zajednici u odnosu na distopijsko društvo.
 
„The Golden Book of Chemistry Experiments“

Radnja: Hemija. Treba li još šta reći?

Zašto je zabranjena: Ova knjiga je kod jednog dečaka u Detroitu pobudila takvu ljubav prema nauci, da ga je nadahnula da nabavi uzorak svakog hemijskog elementa i izgradi model nuklearnog reaktora. Umesto da se krivica ograniči na samog dečaka, ova inspirativna naučna knjiga je zabranjena, uprkos činjenici da je bilo stotine drugih dečaka i devojčica koji nisu pokušali da ugroze svet pošto su je pročitali.


 
„Tarzan među majmunima“ Egdar Rajs Barouz

Radnja: Tarzan je priča o čoveku koga su odgajile gorile na jednom tropskom ostrvu, a potom sreće ljude koji zalutaju u njegovu džunglu. Dok Tarzan upoznaje strance, zaljubljuje se u Džejn, jednu od njih. I naravno, po Tarzanu je snimljen Diznijev film.

Zašto je zabranjen: Kontroverznost romana leži u činjenici da Džejn i Tarzan žive zajedno nevenčani i samim tim „u grehu“. U Kaliforniji su ga zabranili oni koji očigledno nemaju trunku romantike u sebi. Ne treba da im sudimo prestrogo.
 
„Bogojavljenska noć“ Vilijem Šekspir

Radnja: Iako strogo rečeno nije u pitanju knjiga, ova klasična Šekspirova drama, često se javlja u tom obliku kao školska lektira. Ako ste gledali film „Ona je najbolja“, u suštini znate zaplet „Bogojavljenske noći“. Žena se preruši u muškarca (svog brata blizanca) i dok ona pokušava da otkrije gde je on nestao, svima se uzburkaju osećanja jer se svako zaljubi u pogrešnu osobu.



Zašto je zabranjena: Prerušavanje žene u muškarca koje čini zabavni deo komada, smatrali su nepriličnim u školama Nju Hempšira. Tvrdili su da drama promoviše „alternativni stil života“ koji oni ne mogu da prihvate. Drugim rečima, devojčice ne smeju da nose odeću za dečake. Smešno je da je drama stara nekoliko vekova, zabranjena u našem „modernom“ dobu.
 
Izvor: destinationfemme.com


Podelite na društvenim mrežama:

jelena bačić alimpić o romanu krojač priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega ljubavi laguna knjige Jelena Bačić Alimpić o romanu „Krojač“: Priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega – ljubavi
09.05.2025.
Nedavno je Jelena Bačić Alimpić objavila svoj novi roman pod nazivom „Krojač“. To je roman o onima koji su krojili život uprkos smrti, o tajnama koje su ostale sačuvane u šavovima odela i o sudbini, k...
više
đorđe bajić šta donosi prvi trilerfest video  laguna knjige Đorđe Bajić: Šta donosi prvi Trilerfest? [video]
09.05.2025.
Uoči Trilerfesta, prvog regionalnog festivala trilera i kriminalističkog žanra, koji se od 16. do 18. maja održava u Domu omladine Beograda, u emisiji „Hajde da razgovaramo“ gostovao je pisac i scenar...
više
prikaz romana gubitak slike ili planinom sijera de gredos povratak smisla laguna knjige Prikaz romana „Gubitak slike ili Planinom Sijera de Gredos“: Povratak smisla
09.05.2025.
Roman „Gubitak slike“ jedan je od najambicioznijih i najopsežnijih narativnih poduhvata austrijskog nobelovca Petera Handkea (1942), koji sabira mnoge tematske i stilske osobenosti njegovog celokupnog...
više
prikaz zbirke o čemu ne govorimo osećaj za kraj laguna knjige Prikaz zbirke „O čemu ne govorimo“: Osećaj za kraj
09.05.2025.
Njene teme su telo, bolovi koje trpi i bolesti s kojima se bori. Junakinje – i slavne i anonimne – suočene su sa istom mukom. Fizička nemoć i telesna patnja uslovljavaju izolaciju i povlačenje u sebe,...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.