Ivan Turgenjev je bio jedan od vodećih pisaca XIX veka, ali i jedan od najzaslužnijih ruskih pisaca za širenje ruske književnosti ka Zapadu, zavredivši priznanje savremenika poput Flobera, Mopasana i Henrija Džejmsa.
Laguna u jednoj knjizi objavljuje dva romana Ivana Turgenjeva – „
Ruđin“ i „
Očevi i deca“.
Prvi roman Ivana Turgenjeva „Ruđin“ (1857) i njegov najvažniji i najpoznatiji roman „Očevi i deca“ (1862) uverljivo prikazuju tadašnje rusko seljaštvo i mladu inteligenciju koja želi da zemlju uvede u novo doba.
Glavni junak istoimenog romana Ruđin je elokventan mladić pun novih ideja koji po dolasku u rusku provinciju postaje predmet divljenja. Kada se sazna da nije u stanju da uskladi reči i dela, moraće da ode. Iskljupljenje će pronaći na pariskim barikadama 1848, postavši tako prvi junak revolucionar u istoriji ruske proze.
Jevgenij Bazarov, protagonista romana „Očevi i deca“, darovit je, nestrpljiv i zajedljiv mladić koji ne priznaje autoritete. Prvi nihilista u svetskoj književnosti i najupečatljiviji lik velikog ruskog pisca, Bazarov će postati simbol mladalačkog radikalizma i promena koje će uslediti.
Ivan Turgenjev (1818–1883) bio je ruski romansijer, pripovedač, dramski pisac, prevodilac i popularizator ruske književnosti u Evropi. Najvažnija dela: zbirka priča „Lovčevi zapisi“ (1852); novela „Dnevnik suvišnog čoveka“ (1859); romani „Ruđin“ (1857), „Plemićko gnezdo“ (1858), „Očevi i deca“ (1862), „Dim“ (1867), „Novina“ (1877); drame „Mesec dana na selu“ (1850), „Provincijalka“ (1851), „Veče u Sorentu“ (1882).
Knjigu „Ruđin / Očevi i deca“, sa predgovorom književnog kritičara Vladimira Gvozdena, možete pronaći od srede 2. decembra u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari delfi.rs i na sajtu laguna.rs.