Pripreme za predstojeće leto mogu da počnu! Mi vam predlažemo da kreirate svoje leto u znaku dobrih knjiga i savremenih romana. Na ovoj listi se nalaze naslovi koji će vas zaintrigirati, uputiti u svetske ekonomske zavrzlame, ili pak razonoditi dobrim zapletom i akcijom.
__________________________________________________________________________________________
Natanijel Poper „Digitalno zlato“
Poperova priča se ne ispušta iz ruke! Koncept ove digitalne valute je možda teško objasniti nekome, a njena istorija – stara tek šest godina – već je uprljana kontroverzama, počevši od pravog identiteta Satošija Nakamotoa, tvorca prvog bitkoin koda. Danas bitkoin polako stiče poverenje privrednih vođa i, ako čitamo između redova, „Digitalno zlato“ nam stidljivo naglašava šta bi se moglo nalaziti iza sledećeg ćoška.
__________________________________________________________________________________________
Vuk Stefanović Karadžić „Tajna istorija Miloševe Srbije“
Vuk Stefanović Karadžić postupio je mudro kada je ostavio u amanet da se tekstovi koji su sada sakupljeni u knjigu „Tajna istorija Miloševe Srbije“ ne smeju otpečatiti pre kraja 19. veka, jer i danas, ceo vek docnije, zvuče šokantno jer ruše mit o bezgrešnom i mudrom Milošu Obrenoviću. Ne umanjujući njegove istorijske zasluge, Vuk ga predstavlja kakav je zaista bio, najčešće surov, beskrupulozan i bezosećajan. Naša deca će, ipak, u školama nastaviti da uče drugačije.
________________________________________________________________________________________
Ju Nesbe „Magbet“
Ju Nesbe je iskoristio svoje bogato spisateljsko iskustvo kako bi svet Šekspirove drevne tragedije smestio u Gotam Frenka Milera. U ovom romanu upoznajemo jednog malo drugačijeg Nesbea. Magbet stilski odudara od njegovih ranijih dela. Mračniji je, krvaviji, suroviji i grublji. Roman je lišen onog nonšalantnog „harihulijevskog“, ali ne i „junesbeovskog“ humora. Sa druge strane, priča je obogaćena originalnim i prilagođenim Šekspirovim citatima koji daju drugačiji štimung i zanimljiv šmek.
_________________________________________________________________________________________
Nil Gejmen „Nordijska mitologija“
Nil Gejmen nam u ovoj knjizi ponovo priča stare mitove, ali senzibilitetom 21. veka. Nije u pitanju novo čitanje, gde bogovi Asgarda surfuju netom, voze automobile i koriste mobilne telefone. Ne. Gejmen priča stare priče jezikom i stilom bliskim savremenom čitaocu. Na ovu knjigu se dugo čeklo ‒ ova tema je jasno podstakla veliku količinu Gejmenovih dela i vredna je čitanja.
_________________________________________________________________________________________
Ešli Vens „Ilon Mask: Tesla, SpaceX i potraga za fantastičnom budućnošću“
Snaga ovog dela jeste u tome što Maskovu ličnost sagledavamo kroz prizmu uspona i padova njegovih kompanija proizvodnje svemirskih letelica „Space X“ i električnih automobila „Tesla“. Nema tu ničeg ružičastog, njegov put je trnovit kao i svaki put uspeha, a u životu ga održavaju volja, snaga, umeće, snalažljivost. I pomalo sreće.
____________________________________________________________________________________
Robert Evans „Kratka istorija poroka“
U ovoj sveobuhvatnoj studiji o ljudskom poroku Robert Evans, urednik humorističkog veb-sajta www.cracked.com, ispituje neke naizgled bizarne teorije o vezama između ponašanja pod uticajem poroka i razvoja ljudskog društva kako bi otkrio da li su one uopšte održive. Deluje iznenađujuće, ali mnoge od njih zaista jesu. Evansov cilj bio je da istraži i osvetli tradiciju veselja i hedonizma među ljudima, što je s umešnošću, humorom i tačnošću i uspeo.
________________________________________________________________________________________
Kejleb Kar „Alijenista“
„Alijenista“ ostavlja snažan utisak, baveći se misterijama psihe koja je zastranila i neobuhvatnom prirodom zla. Veličina knjige delom dolazi od toga što se bavi velikim pitanjima ne gubeći pri tom ništa od svoje prijemčivosti; stvara svet koji u isto vreme deluje živo i ukleto. Za ljubitelje filmova „Sedam“ i „Kad jaganjci utihnu“.
_________________________________________________________________________________________
S. Džej Tjudor „Čiča Gliša“
Delom mračna priča o odrastanju, delom psihološki triler, ovaj vrhunski debi je knjiga koju moraju pročitati obožavaoci Stivena Kinga, recimo. To je višeslojna napeta priča koja vodi čitaoce kroz zečju rupu horora, prateći mladog dečaka u odraslo doba. Napeta, zarazna i sa maestralnim zapletom ova knjiga čuva ono najbolje na poslednjim stranicama. Autorka je vešto zaokružila celu priču, i uspela da zataška sve tragove do samog kraja koji će iznenaditi i najiskusnije čitaoce napetih romana.