Laguna - Bukmarker - Ludi tajni životi poznatih pisaca - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Ludi tajni životi poznatih pisaca

Poznate pisce pamtimo zbog njihovog rada, tako i treba da bude. Ali mnogi od njih imaju tajne priče iza sebe što čini njihove živote mnogo manje glamuroznim nego što biste očekivali.

1. Virdžinija Vulf 

Značajna dela: „Ka svetioniku“, „Gospođa Dalovej“

Virdžinija Vulf, slavna spisateljica, poznata po svom stilu „toka svesti“ – zapravo, neorganizovanom vrtlogu misli, nerazumljivom za većinu. Njena životna priča je takođe poznata. U jednom trenutku svog života je poludela i bila je u stanju da danima priča bez prestanka, kao da je time izražavala svoj unutrašnji tok svesti. Patila je od ozbiljnog bipolarnog poremećaja i doživela je nekoliko nervnih slomova tokom života.

U 59. godini života, napunila je kaput kamenjem, skočila u reku i udavila se.

2. Silvija Plat

Značajna dela: „Arijel“, „Stakleno zvono“

Silvija Plat je bila poznata pesnikinja i književnica dvadesetog veka. Tokom većeg dela života patila je od depresije, maltene otkako joj je otac preminuo kada je imala osam godina. Sa samo 30 godina, izvršila je samoubistvo stavivši glavu u rernu.

Svoja problematična iskustva je prikazala u delimičnoj autobiografiji „Stakleno zvono“. Reč je o priči o prelepoj mladoj ženi koja bukti od potencijala i polako tone u ludilo. To je šokantna, uzbudljiva i emotivna priča – neverovatan uvid u Silvijin intimni život.

3. Vilijam Šekspir 

Značajna dela: „Romeo i Julija“, „Magbet“

Šekspir je poznat po svojim dramama i legendarnim romantičnim sonetima. Očekivali biste da toliko poznat pisac dela punih tako strastvene ljubavi bude i sam strastven ljubavnik, zar ne? Pa, njegov ljubavni život je svakako bio skandalozan, ako ne potpuno ljubavni.

Kada je imao 18 godina, napravio je dete ženi koja je bila osam godina starija od njega – En Hatavej. Ubrzo su se venčali. Nešto kasnije, Šekspir se odselio u London i živeo tamo sam, bez nje.


4. Ernest Hemingvej

Značajna dela: „Starac i more“, „Sunce se ponovo rađa“

Iako je njegovo zaveštanje u američkoj književnosti opšte poznato, malo ljudi zna da je ovaj slavni pisac imao porodičnu istoriju mentalnih bolesti. Postao je ekstremno paranoičan i ubeđen da ga vlada prisluškuje. Lečen je elektrokonvulzivnom terapijom – u prevodu, „terapijom“ elektrošokovima. Tokom terapije, molio je ženu da mu ne dozvoli da se vrati na njih jer je posle svake terapije imao sve slabije pamćenje.

Ubrzo nakon toga, ovaj slavni pisac stavio je pištolj u usta i povukao obarač. Kasnije je objavljeno da ga je FBI stvarno pratio.

5. Čarls Dikens

Značajna dela: „Priča o dva grada“, „Velika očekivanja“, „Oliver Tvist“

Znamo ga po provokativnim pričama, maestralnom pripovedanju i kreativnosti – a da li znate koje je poreklo njegove mašte?

Ovaj poznati pisac je bio član „The Ghost Club“. Ovo je klub koji se bavio istraživanjem paranormalnih aktivnosti. Pričali su o duhovima, prizivali ih, sprovodili „istraživanja“. Zamislite da ovo stavite u svoj CV. Nepotrebno je reći da je Dikens bio natrpirodni čudak.

Čija priča Vas je najviše šokirala?

Izvor: destinationfemme.com
Prevod: Dragan Matković


Podelite na društvenim mrežama:

mir je sve što nam treba predstavljena knjiga povratak u mir siniše ubovića laguna knjige Mir je sve što nam treba – predstavljena knjiga „Povratak u mir“ Siniše Ubovića
20.09.2024.
Nije postojao bolji način da Siniša Ubović dođe na promociju svoje knjige „Povratak u mir“, na koju je zbog velike gužve u gradu (čitaj igrala je Crvena zvezda) kasnio 15 minuta, nego da na delu prove...
više
ante tomić volim da kod čitalaca stvorim ugodno osećanje laguna knjige Ante Tomić: Volim da kod čitalaca stvorim ugodno osećanje
20.09.2024.
Govori se često da nas izbeglice ugrožavaju, da će uništiti naš način života i kulturu. Meni je bilo bitno da napišem da smo se mi na Mediteranu uvek mešali, da je ovo naš zajednički zavičaj, i hrišća...
više
predstavljanje knjige put carstva vranama na radost 24 septembra laguna knjige Predstavljanje knjige „Put carstva: Vranama na radost“ 24. septembra
20.09.2024.
U utorak 24. septembra od 18 sati u kafeteriji Bukmarker knjižare Delfi SKC biće predstavljena knjiga Mladena Nestorovića „Put carstva: Vranama na radost“.   O knjizi će, pored autora, govo...
više
prikaz romana zmajeva žena ane atanasković  laguna knjige Prikaz romana „Zmajeva žena“ Ane Atanasković:
20.09.2024.
Često se setim da je moja nastavnica srpskog jezika, koja mi je i dan-danas uzor, rekla da profesori književnosti ne moraju da znaju sadržaj svih književnih dela koja su pročitali nego treba da budu o...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.