Ljubitelji istorijskih romansi i egzotičnog Bliskog istoka zahvaljujući izdavačkoj kući Laguna, koja je objavila međunarodni bestseler „Kuća orhideja“, mogu da uživaju u ovoj prelepoj knjizi Lusinde Rajli, koja od juče gostuje u Beogradu. Ljubavna priča smeštena u ratom rastrzanoj Evropi i egzotičnom Tajlandu već je postala svetski hit, jer je samo u Nemačkoj, ovaj roman prodat u više od 600.000 primeraka. Američka premijera knjige očekuje se u februaru 2012. godine.
Roman je prvenac irske autorke, koja je danas u Delfi knjižari u SKC-u, predstavljajući svoju knjigu rekla da nije očekivala ovoliki uspeh i da je samo želela da napiše knjigu koju bi volela da pročita.
„Ovo je knjiga o dobroti ljudske prirode, praštanju i iskupljenju“, rekla je autorka.
Junakinja romana, pijanistkinja Džulija Forester vraća se, posle porodične tragedije, na imanje Vorton park gde sa harizmatičnim Kitom Krofordom pronalazi stari dnevnik i saznaje tajnu o Oliviji i Hariju Krofordu čiji je brak razdvojio Drugi svetski rat i čije posledice dotiču i samu Džuliju.
Rajlijeva je navela da je inspiraciju za roman našla na Tajlandu koji je često posećivala jer joj je otac tamo živeo, a sada i poseduje kuću na jednom ostrvu u toj zemlji.
„Bila sam sa suprugom na Tajlandu i posvađali smo se i ja sam izašla na balkon, videla orhideje i pomislila kako je zanimljivo što jedan takav cvet raste svuda po Bliskom istoku, a istovremeno može da opstane i u vašoj hladnoj kući“, ispričala je autorka anegdotu vezanu za nastanak svog romana.
Svetski kritičari roman Rajlijeve nazivaju mešavinom „Madam Baterflaj“ i britanske televizijske serije „Downtown Abbey“ koja se bavi životima jedne aristorkatske porodice koja živi na jednom fiktivnom imanju.
Govoreći o svom romanu ali i popularnosti istorijske fikcije, Rajlijeva je ocenila da se u proteklih desetak godina u svetu pojavio novi trend pisanja o prošlosti.
„To je verovatno zato što je svet u ekonomskoj krizi i zato se ljudi okreću prošlosti u potrazi za nekim vrednostima koje su izgubljene u ovom materijalističkom svetu“, rekla je ona.
„Moje heroine su na putovanju tokom koga otkrivaju svoju i prošlost svoje porodice i ona im pomaže da sagledaju pravi značaj svog života i možda ga više i cene“, dodala je Lusinda Rajli.
Kada je reč o budućim planovima, Rajlijeva je rekla da bi volela da njena knjiga bude adaptirana za film ali da nad time nema kontrolu i najavila je rad na svojoj četvrtoj knjizi.
Lusinda Rajli inače nije prvi put u Beogradu. Pozdravivši okupljene ona se prisetila svog prvog dolaska u Beograd pre 20-tak godina kada je u svitanje, dolazeći vozom, „videla jedan veličanstven grad“.
„I sada kada sam sletela avionom u Beograd nešto mi je kliknulo u glavi i možda ću se za dve-tri godine vratiti ovde sa romanom o ovom gradu“, rekla je Lusinda Rajli.
„Volela bih da napišem ličnu priču o Beogradu i ljudima koji žive ovde.“ - zaključila je autorka.
Lusinda Rajli će u petak 9. decembra 2011. godine, od 18 sati, u Delfi knjižari u SKC-u, potpisivati svoju knjigu.