Da li su vam police krcate knjigama za koje nemate vremena da ih pročitate? I da li vam nepročitane knjige bude osećaj krivice?
Ako je tako, onda upražnjavate drevnu japansku veštinu po imenu
cundoku, što znači kupovanje više knjiga nego što ćete ikada stići da pročitate.
Možete se rešiti svoje navike nekontrolisane kupovine i isplanirati raspored čitanja onako kako to rade Voren Bafet ili Bil Gejts.
Gledajte na čitanje kao na izvor učenja
Nema ništa loše u čitanju jeftinih trilera iz zadovoljstva. S druge strane, dobra knjiga iz biznisa, treba da bude sredstvo za učenje ili izvor rešenja problema.
U intervjuu koji je dao za
New York Times, Gejts kaže:
„Sada mogu da idem na zanimljiva mesta, srećem se sa naučnicima i gledam mnogo predavanja na internetu. Ali čitanje je i dalje najvažniji način učenja novih stvari kao i testiranja sopstvenog znanja.“
Gejts nije usamljen u tome. Kada su ga upitali za tajnu njegovog uspeha, Voren Bafet je rekao skupu diplomaca:
„Čitajte 500 stranica... svaki dan. Tako znanje funkcioniše. Gradi se kao složeni kamatni račun. Svi vi to možete da radite, ali garantujem vam de će malo ko to i uraditi.“
Ali kako da pređete 50, a kamoli 500 stranica na dan?
Čitajte istovremeno više knjiga
Ja volim da započnem dve ili tri knjige. To mi omogućava da se prebacim s jedne na drugu i tako izbegnem dosadu. Čitanje više knjiga dovodi do toga da se ideje iz prve na uvrnut način mešaju sa idejama iz druge knjige.
Trik je u tome da ne čitate više knjiga koje su vam teške. S druge strane, ako čitate više od jedne knjige, uvek ćete imati nešto čemu ćete prilaziti s uzbuđenjem.
Slušajte audio knjige
Audio knjige su fantastičan način da pređete više knjiga sa svog spiska. Možete ih slušati na putu ka poslu, u vozu ili dok vežbate u teretani. Pošto uđete u suštinu, možete je pustiti ubrzanu i dva puta, pa je tako brže preći.
Ostavite loše knjige
Čuvena je preporuka Opre Vinfri da ostavite knjigu ako vam posle prvih 50 stranica nije zanimljiva. Tome bih dodao: „Ako nije zanimljiva ili korisna“.
Ako imate problem s tim, ne brinite.
I Bil Gejts je imao poteškoća da ostavi knjigu. Rekao je magazinu
Tajm da provodi više vremena nad knjigama koje mu se ne dopadaju jer na ivicama strana piše primedbe i protivargumente.
Tražite preporuke knjiga od kolega
U istom intervjuu, Gejts je naveo „Business Adventures“ od Džona Bruksa kao jednu od omiljenih knjiga.
„To je zbirka Bruksovih eseja koje je pisao za časopis
New Yorker u kojima se bavio time zašto neke kompanije uspevaju a druge propadaju. Esej pod naslovom: 'Xerox Xerox Xerox Xerox' bi trebalo da dobije nagradu za najpametniji naslov, a lekcije u knjizi su još i bolje. Ta knjiga me je inspirisala dok sam vodio
Microsoft.“
Možda vam kupovna moć nije jednaka Gejtsovoj ili Bafetovoj, ali bi njihov čitalački spisak mogli iskoristiti da odlučite koju ćete sledeću knjigu započeti.
Na
Gatesnotes možete naći Gejtsove preporuke, a
Valuewalk otkriva Bafetov izbor.
Napravite svoju antibiblioteku
Libansko-američki broker i autor, Nasim Taleb, smatra da su knjige koje niste pročitali vrednije od onih koje jeste.
U svojoj knjizi „Crni labud“, upozorava čitaoce da ne pročitaju suviše knjiga sa svojih polica pre nego što ih zamene nepročitanim naslovima. On to naziva stvaranjem lične antibiblioteke nepročitanih knjiga.
„Antibiblioteka bi trebalo da sadrži onoliko onoga što ne znate koliko vam vaša finansijska sredstva, visina hipoteke i trenutno zategnuto tržište nekretnina omogućava da na nju potrošite.“
Drugim rečima, nema ničeg lošeg u
cundokuu.
Izvor: forbes.com
Prevod: Vladimir Martinović