Domaći mediji su poslednjih nedelju dana pisali o državnom prioritetu zaštite privatnosti u digitalnom dobu. Povod za to je bila tema skupa „Iluzija ili nacionalni izazov“ u organizaciji Srpske akademije nauka i umetnosti u cilju skretanja pažnje javnosti na probleme privatnosti u sajber prostoru.
Pitanje koje je postavilo ovaj skup trebalo bi da podstakne na razmišljanje i pojedince i državu.
„Podaci da je digitalno nasilje nad decom Srbije tri godine unazad poraslo za 75 odsto jasno su nam ukazali da država mora da nađe institucionalni mehanizam za borbu sa nasilnicima na 'mreži svih mreža'“, izjavila je Tatjana Matić, državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Laguna je prošle godine pokrenula izuzetno aktuelnu ediciju pod nazivom #Netopija koja se fokusira upravo na ove teme. Vodeći bestseleri iz svetske produkcije privukli su pažnju naše redakcije i izabrali smo najbolje i najinformativnije naslove koji se bave opasnostima koje nas vrebaju na internetu.
Poslednji naslov iz ove edicije, objavljen pre 10 dana, „Zločini budućnosti“, proizvod je iskustva i analiza Marka Gudmena, istražitelja i eksperta za pretnje budućoj bezbednosti kao što su sajber kriminal, sajber terorizam i informacioni ratovi. Na preko 600 strana, on ilustruje različite pretnje i opasnosti kojima smo izloženi, a daje i uputstva kako da se zaštitimo. Tema ove knjige nije samo ono što se dešavalo juče, pa čak ni ono što se događa danas. Ona isto tako nije usredsređena na to koliko duga treba da vam bude lozinka. Ona govori o tome kuda idemo sutra.
„Sve je povezano, svi smo na meti. Ali nije sve izgubljeno; postoje stvari koje možemo da uradimo u vezi s tim (…) Radi se o čuvanju naše tehnološke budućnosti i razumevanju onoga što sledeće dolazi“, kaže Gudmen.
„Većina ljudi ne shvata u kojoj meri je ceo svet postao računar. Svi fizički objekti u našem prostoru se dematerijalizuju i transformišu u informacionu tehnologiju… Moderna kola su računari koje vozimo, liftovi su računari u kojima se vozimo, avioni su takođe operativni sistemi kojima letimo. Svi ti uređaji su podložni hakovanju“, kaže Mark Gudmen, autor knjige „Zločini budućnosti“.
U svakom slučaju korisnici interneta bi trebalo što pre da počnu da se informišu o ovim temama.
Za one koji žele da pođu korak dalje i informišu se više o temi interneta i zloupotrebe tehnoloških inovacija, preporučujemo sledeće naslove:
Deep Web - Mračna strana interneta
Silicijumska dolina – Digitalna revolucija iz prve ruke
Darknet – U digitalnom podzemlju
Haker, trol, uzbunjivač, špijun: mnoga lica Anonimusa.