O ovoj temi smo već pisali. Ali budući da je spoj knjiga –
kafa (ili koktel) tako privlačan, i da divnih mesta koja služe ovoj svrsi ima na sve strane, ne možemo da odolimo. Volimo i da putujemo, pa je ovo prilika da obiđemo, makar kroz slike i tekst, mesta koja se ne nalaze na spisku obaveznih turističkih tura. Rado bismo na ovim mestima čitali i uživali.
Hotel „B2 Boutique“ u Cirihu, Švajcarska
Nekada je ovo mesto bilo pivara „Hürlimann“, a sada je hotel sa pažljivo očuvanim industrijskim karakterom koji ilustruje legendarne dane proizvodnje piva u Cirihu. Hotel „B2 Boutique“ poseduje raskošnu biblioteku sa preko 33.000 knjiga i prosto vas mami da se izgubite u dobroj knjizi. Sa visokim lučnim prozorima i plafonom na visini od jedanaest metara, biblioteka podseća na katedralu. Knjige su nekada bile smeštene u antikvarnoj knjižari, a sada ih gosti mogu pozajmljivati tokom svog boravka u hotelu. Biblioteka je mesto na kom možete raditi, imati sastanke ili se odmarati.
„The Bookworm“ u Pekingu, Kina
„The Bookworm“ je biblioteka i knjižara sa ogromnom kolekcijom knjiga – pri poslednjem brojanju bilo je 16.112 naslova u biblioteci. U sklopu nje se nalazi i evropski kafe za sladokusce. Hiljade knjiga na engleskom jeziku ispunjavaju police i možete ih besplatno pozajmiti ili čitati unutra. Na ovom mestu se održavaju i zanimljivi govori i spontane muzičke večeri pa je lako shvatiti zašto je „The Bookworm“ popularno mesto među stanovnicima Pekinga. Velike prostorije su međusobno povezane i na svakom zidu se od poda do plafona nalaze knjige. Leti je sve prozračno i svetlo, a zimi toplo i udobno. A terasa na krovu je savršena za koktele.
Kafa je, kako kažu, uvek sveža, čokoladna torta prukusna, a osoblje predivno.
„Cafebreria El Pendulo“ u Meksiko Sitiju, Meksiko
Na svim zidovima „El Pendula“ nalaze se knjige, a posetioci mogu naručiti doručak, ručak ili večeru iz kafea ili pića iz bara. Čitajte knjigu uz živu muziku, veče poezije ili nastupe „stand up“ komičara.
„El Ateneo“ u Buenos Ajresu, Argentina
Ova knjižara je otvorena 1919. godine kao teatar „Grand Splendid“. Bilo je to prvo mesto na svetu koje je prikazivalo neme filmove. Sada ljubitelji knjiga mogu uživati u kafeu na staroj pozornici. U zgradi se još uvek nalaze prvobitni balkoni, oslikani plafoni, ukrasne rezbarije i tamno crvene pozorišne zavese. „Gardijan“ je na listi iz 2008. godine stavio „El Aateneo“ na drugo mesto „Deset najboljih knjižara na svetu“.
„Scarthin“ u okrugu Pik, Engleska
Mnogima će ipak možda najviše prijati da posete prodavnicu koja ima zemaljsku lepotu poput „Scarthin Books“ u okrugu Pik. Na ovom mestu se nove i polovne knjige prodaju od sredine sedamdesetih godina. Poseduju više od 40 hiljada novih knjiga, 50 hiljada polovnih, 5 hiljada retkih i antikvarnih, a tu su i muzika, kafe i izdavačka delatnost. Ova knjižara je toliko popularna da se na njenom sajtu mogu pronaći reklame za lokalne gostionice i farme u kojima možete prenoćiti.
Izvor: fcmalby.com
Prevod: Dragan Matković