Verovatno se svi možemo složiti da postoje trenuci kada bi voleleli da samo možemo preleteti preko knjige i njen sadržaj odmah uskladištiti u mozak. Možete naučiti da čitate brzo, ali vam je i za to potrebno vreme kao i za održavanje takve veštine.
Naravno, uvek se možete okrenuti audio knjigama i tako čuti sadržaj dok radite neke druge stvari. Međutim, nisu svi sposobni da obrade podatke slušajući, a i ako zaista želite uštedeti vreme, morali biste slušati knjigu puštenu ubrzano. Čak i tada ako biste zaista želeli da uživate u detaljima audio knjige, morali biste da sednete i odvojite deo dana da biste ih obradili. Suština je da, nebitno kako gledate na to, apsorbovanje podataka iz knjige u mozak oduzima vreme.
Ali zamislite kako bi bilo kad biste samo mogli da skinete sadržaj cele knjige i prebacite ga u mozak. Zamislite da umesto da sednete i odvojite vreme da obradite knjigu, možete jednostavno da je priključite u mozak i učinite sve njene informacije dostupnim.
Zar to ne zvuči čudesno? Poznati futurista, Rejmond Kurcvejl, kaže da je takva budućnost moguća. Novim razvojem nanotehnologije, na dobrom smo putu da omogućimo prenos sadržaja različitih knjiga pravo u mozak. Zamislite proces za koji su obično potrebne nedelje da iznenada postane nešto što se može uraditi gotovo u trenu.
Ali pre nego što instaliramo spisak knjiga koji nismo čitali, možda bismo morali da malo usporimo. Kao prvo, još uvek smo prilično daleko od dostizanja tako fantastične tehnologije. Drugo, koliko god bi bilo zgodno imati momentalni pristup knjizi, trenutak je da se upitamo, koja je svrha toga?
Na kraju krajeva, suština čitanja knjige nije u tome da se upamti svaka reč. Imati momentalan pristup nije isto što i razumeti ono što vam je u mozgu. Čak i da po komandi možete da citirate svako mesto u knjizi, to ne znači da ste je shvatili. Da biste došli do razumevanja i dalje vam je potrebna misaona obrada reči koje su vam sada ugrađene u mozak.
To nas vraća na početak i želju da se pronađe brži način čitanja knjige. Ispostavlja se da brže čitanje samo rešava problem ako nam je jedini cilj što efikasnije premeštanje sadržaja iz knjige u mozak. Međutim, ako nam je cilj razumevanje, onda instaliranje knjige nije od tolike pomoći koliko smo mislili.
Na kraju, traženje sopstvenog tumačenja i razumevanja knjige i dalje će oduzimati vreme. Možda nikada neće postojati tehnologija koja bi ubrzala našu sposobnost razumevanja i uživanja u knjizi. Dakle, moguće je da nema zamene za to da se sedne i odvoji vreme za čitanje romana koji vas interesuje.
Bez obzira na sve tehnološke prednosti koje dolaze, možda nikada neće biti prave zamene za prosto sedenje i čitanje fizičke knjige.
Izvor: amreading.com