Žiri za dodelu književne nagrade ,,Grigorije Božović“, koji je radio u sastavu Dragiša Bojović, Andrijana Živanović i Mileta Aćimović Ivkov (predsednik žirija), na završnom sastanku održanom 16. maja 2017. doneo je odluku da književna nagrada za stvaralaštvo pisano u duhu pripovedne proze Grigorija Božovića za 2016. godinu, koju dodeljuje Dom kulture ,,Stari Kolašin“ u Zubinom Potoku, pripadne Dragoslavu Mihailoviću za snagu umetničkog prikazivanja tragičnih, a sudbinski prelomnih momenata iz naše novije istorije u pripoveci ,,Četrdeset i tri godine“.
Laguna je prošle godine objavila zbirku pripovedaka najvećeg srpskog pisca i velikana srpske književnosti druge polovine XX veka Dragoslava Mihailovića, „Uhvati zvezdu padalicu“, u okviru koje je objavljena pripovetka ,,Četrdeset i tri godine“.
Obrazloženje žirija prenosimo u celosti:
,,Razumevanje posebnosti položaja pojedinih pripovedaka u opusu Dragoslava Mihailovića može da se veže i za pripovetku ’Četrdeset i tri godine’. Nju je Mihailović objavio 2013. godine u časopisu Naš trag u Velikoj Plani, a potom je uključio u novo izdanje njegove najcelovitije građene pripovedne knjige ’Uhvati zvezdu padalicu’ (Laguna, Beograd, 2016). Ona je tako postala naknadni deo celine sa kojom ima određenih tematskih i stilskih elemenata dodira, ali i nekih sadržinskih činilaca ponavljanja i razlike.
U ovoj je pripoveci Mihailović sižejno povezao nekoliko tematskih komponenti, narativnih situacija i vremenskih planova pripovedanja i to na stvaralački oproban i višestruko potvrđivan način. Razvijajući priču o sudbini junaka Paraćinca Ranka Petrovića, pisca u pokušaju i novinara iz nužde, koji, kao i toliki drugi njegovi junaci, sa tegotnim emotivnim prtljagom neostvarenosti i usamljenosti biva porinut u vrtlog života koji ga dovodi u Sarajevo, a otuda po novinarskom zadatku u Bileću, Mihailović je posredstvom auktorijalnog pripovedača u pripovetku uveo i neke od epohalnih tema. Jedna od njih je vezana za zločine ustaša u istočnoj Hercegovini za vreme Drugog svetskog rata, a druga za poratne događaje: patnje i stradanja zbog Rezolucije Informbiroa, stvaranje logora za političke zatvorenike, od kojih je najveći i najzloglasniji onaj na Golom otoku. A zahvaljujući potrebi da sudbinu pojedinca spoji sa prelomnim pitanjima političke istorije Jugoslavije, on je došao u mogućnost da u pripoveci poveže i različite vremenske i prostorne planove – od ratnih, preko poratnih godina, do savremenog doba i od Bosne i Hercegovine do Srbije.
Na taj način su se u ovoj pripoveci značenjski plodotvorno i uverljivo stekli neki od najvažnijih tematskih, značenjskih i etičkih kompleksa celokupne Mihailovićeve književnosti. A kroz upečatljivo realističko predstavljanje različitih ličnih i nacionalnih iskušenja i posrnuća i psihološki produbljeno motivisanje radnje i slikanje likova i karaktera, on je uspeo da nam približi tragizam jednog bliskog vremena, koje još osenjuje i usmerava naše sudbine i pritiska našu savest.
Tako je ovaj veliki pisac naše novije književnosti još jednom okrenuo zavrtanj svoga pripovedanja i suočio nas sa ponornošću skorije istorije koju u njegovoj humanizovanoj stvaralačkoj viziji, sa stanovišta potrebe za preispitivanjem, kajanjem i moralnim pročišćenjem junaka, postojanije nadilaze snaga sećanja, optimistički vitalizam i prisna vezanost bližnjih, kao vrednosti koje iz tame vremena sijaju, ukazuju i opominju.“
Nagrada, koja se sastoji iz novčanog dela, povelje i diptiha u duborezu sa likom Grigorija Božovića, Dragoslavu Mihailoviću biće uručena na svečanosti u Domu kulture ,,Stari Kolašin“ u Zubinom Potoku u četvrtak, 1. juna 2017. u 12 sati.