Laguna - Bukmarker - Nagrada „Vodič za život“ pripala Igoru Marojeviću za knjigu priča „Beograđanke“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Nagrada „Vodič za život“ pripala Igoru Marojeviću za knjigu priča „Beograđanke“

Na završnoj sednici žirija za dodelu nagrade „Vodič za život“, održanoj u Beogradu 20. novembra 2014, žiri u sastavu Danka Milošević, predsednica, Milena Đorđijević, članica, i Dušan Nedeljković, član, doneo je odluku da nagrada „Vodič za život“ za najbolji urbani narativ objavljen između dva sajma knjiga u Beogradu, u periodu od oktobra 2013. do oktobra 2014. godine, pripadne Igoru Marojeviću za knjigu priča „Beograđanke“ u izdanju Lagune. U uži izbor za nagradu ušao je i roman „Pristaništa“ Vladana Matijevića u izdanju Agore.
 
U obrazloženju žirija se navodi:
 
„Knjiga proze ’Beograđanke’ Igora Marojevića u sasvim novom stilskom i tematskom ključu veoma uspešno oslikava jednu od možda najlepših osobenosti celokupne Marojevićeve umetničke proze: subverzivnost, razbijanje stereotipa i lažnih mitova, bunt, nepristajanje na rutinsko, okoštalo, kao i nekrtitičko prihvatanje nametnutih obrazaca koje nameću pojedinci, institucije, pa i društveni sistem u celini. Ova zbirka priča pokazuje kako umetnička proza, i kada se ne bavi istorijskim narativima, može biti, u dubokoj strukturi teksta, angažovana i subverzivna problematizujući teme koje su na margini naše društvene i političke realnosti: adolescentsko nasilje, problem očuvanja ženske individualnosti u večno tranzicionom srpskom društvu, problem mobinga, problem virtualne stvarnosti, odnos dželata i žrtve transportovan kroz muško-ženski odnos.
 
’Beograđanke’ karakteriše, jednako u novom stilu i duhu, još jedna osobenost proze Igora Marojevića – urbanost. Međutim, ovu osobinu ne treba promišljati u pojednostavljenoj suprotnosti urbano/ruralno, niti kao činjenicu da je ovo zbirka priča o žiteljkama jednog (ipak) grada metropole pa je samim tim reč o urbanoj prozi. Ideja urbanog kod Marojevića prisutna je kao pogled na svet, kao potreba da se živi u skladu sa duhom vremena, u svim njegovim protivrečnostima. Urbano je ovde poziv za izlaskom iz iskrivljene palanačke zaostalosti, nekretanja i tavorenja, pa samim tim suštinski određuje i boji idejni i tematski aspekt ’Beograđanki’.
 
Kao zbirka priča ’Beograđanke’ u osnovi uspešno razbijaju mitove i predrasude o Beograđankama na različitim nivoima – intimnom, emotivnom, psihološkom, a onda i društvenom i socijalnom, čime se narativ izdiže iz lokalnog, beogradskog miljea, i daje jednu ipak uznemirujuću sliku našeg društva u celini, koje rastuće probleme savremenih generacija više i ne prepoznaje, pa samim tim ne može ni da ih reši.
 
Po formi donekle u duhu priča ’O čemu govorimo kada govorimo o ljubavi’ Rejmonda Karvera, ispripovedane vešto u ženskom prvom licu, ’Beograđanke’ problematizuju jednu od suštinskih zavera naše savremenosti – lažnu emociju, ili tačnije njeno odsustvo koje postaje plodno tle za svakojaka zla, posebno u doba adolescencije, što vešto prikazuje priča ’Igrica’, koja oslikava zlobnu atmosferu našeg društva u bliskoj budućnosti i najavljuje nove junakinje našeg doba.
 
Druga važna i na jezičko-stilskom planu uspešno ostvarena tema jeste virtualna realnost, kao nova scenografija na kojoj se ’Beograđanke’ bore za svoju individualnost, što je tema priča ’Sivi komplet’, ’Filozofija za svakoga’ i ’Unutra’. Iako posve različite, ove priče pokazuju kako je ’mali svet’ i ’beskonačan internet’, odnosno, kako virtualna stvarnost postaje jedini i ozbiljni pandan naše propale stvarnosti bez Boga, ili bez suštine, u kojoj mi danas živimo. Virtualni svet jeste naša fatamorgana, pokazuju ove priče, ali naš realni svet je otpadak. Sve nabrojane priče ujedno su i priče o ’senzibilnim dušama’ u ’nesenzibilnim’ vremenima, bilo da su te duše filozofi koji su u sukobu sa divljim kapitalističkim poslovnim okruženjem kao u priči ’Filozofija za svakoga’, ili su književnici u pokušaju kao u priči ’Sivi komplet’ ili pate od posledica trauma iz ratnih devedesetih godina prošlog veka, kao junakinja priče ’Unutra’.
 
Na koncu, šta nam nabrojane i sve druge sasvim solidne nepomenute priče iz ove zbirke govore o Beograđankama s početka 21, veka? Različitih starosnih dobi i obrazovanja, moderne ili konzervativne, iako ponekad preljubnice, Beograđanke nisu (više) raskošne zavodnice, jer novo vreme postavlja nove izazove. Bodrijarovski rečeno, umesto zahteva: imaš dušu, treba da je spaseš, novo vreme daje nove naloge: imaš telo i treba da ga iskoristiš; imaš libido, treba da ga trošiš. Beograđanke, odnosno žene s početka 21. veka, u ovoj zbirci, opozivaju takav nalog vremena, pretvarajući ga u ne tako zavodljivu, ali suštastvenu i jedinu preostalu i moguću borbu za autentičnošću, što je i jedino zajedničko ishodište nadasve urbanih priča ove nagrađene zbirke.“
 
Nagradu „Vodič za život“ dodeljuje magazin Vodič za život a finansira je Centar za edukativni razvoj i strateško planiranje. Nagradu čini plaketa i novčani iznos. Nagrada će dobitniku biti uručena u okviru promocije magazina koja će se održati u decembru mesecu.


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.