Leto i odmor u Beogradu su prilika da se pročita neka od knjiga koja prikazuje duh ovog grada, za sve one zaljubljenike u arhitekturu prestonice ali i velike ljubavi koje su je sazidale, tu je „Vodič kroz ljubavnu istoriju Beograda“ Nenada Novaka Stefanovića.
„Vodič kroz ljubavnu istoriju Beograda“ je delo koje sadrži nesvakidašnju istoriju Beograda sagledanu kroz ključaonice slavnih ljubavi. Neke od zgrada koje su pomenute u knjizi ostale su nepromenjene. Glavni junak ovog romana je Beograd. Kao takav on je tumbav grad koji je u ovoj knjizi opisan kao neko ko ima sve karakteristike ličnosti. Kroz istoriju, grad se uništavao, dograđivao, još uvek su ostale ruševine od bombardovanja. Emocija i duša su ono što će uvek ostati duh grada bez obzira na to koliko se on menjao i modernizovao.
Starosno doba nije bitno za čitanje ovog izdanja Lagune, kao ni to kakvu literaturu inače volite i koja su Vam interesovanja. Radi se o zbici raznolikih ljubavnih priča čuvenih stanovnika Beograda, a po principu: jedna kuća – jedna ljubavna priča. Vodeći se time, Stefanović je ispričao četrdesetak priča o slavnim beogradskim ljubavima i njihovim adresama. Sama činjenica da sve te kuće znate, prolazite pored njih svakodnevno; i da svaki akter ove knjige ima svoje mesto u istoriji Srbije, čini knjigu dodatno bliskom i poznatom. Međutim, većinu tih priča o ljubavi, strasti, prevari, incestu, tragediji nećete naći u istorijskim udžbenicima, jer su te tajne bile duboko sakrivrene, sve do sada.
Intrigantno je da sve adrese opisanih kuća i danas postoje, tako da je čitanje ove knjige istovremeno i poziv u šetnju kroz dva poslednja veka naše novije istorije, od kneza Miloša do današnjih dana, od Ite Rine do Jelene Dimitrijević, Branka Ćopića, Riste i Bete Vukanović, Vaska Pope… Čitajući je postajemo deo avanture u kojoj pratimo kako grad raste sa svojim zdanjima i ljubavnim uzbudljivim i jedinstvenim pričama.
Pre početka svake priče naslikana je arhitektura o istoj. Pisac nas navodi da prepoznamo zgradu, a knjiga je satkana i od informacija o tome kako je i zašto izgrađena, šta se nekada i šta se to danas nalazi na istoj adresi. Dakle, sve to vas samo uvodi u priču koju ona čuva u svoja četiri zida. LJudi o kojima smo učili su obični smrtnici, koji su imali svoje slabosti, kao i svi mi.
Izvor: danas. rs