Laguna - Bukmarker - „Nesporazum u Moskvi“ Simon de Bovoar – tema Laguninog književnog kluba 4. decembra - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

„Nesporazum u Moskvi“ Simon de Bovoar – tema Laguninog književnog kluba 4. decembra

Lagunin književni klub zakazuje novo, deseto okupljanje za sve ljubitelje lepe književnosti, prvog petka u decembru (4. decembar) u 18 sati u knjižari Delfi u SKC-u.
 
O noveli Simon de Bovoar „Nesporazum u Moskvi“ govoriće dr Biljana Dojčinović, profesorka na Katedri za opštu književnost i rukovoditeljka projekta „Knjiženstvo“, mr Stefan Aleksić, antropolog, Vukoman Stranjančević, diplomirani filolog opšte književnosti i Jasmina Radojičić, urednica u Laguni i doktorantkinja na Filološkom fakuletu u Beogradu.
 
Izdavačka kuća Laguna je ovaj intrigantan rukopis, koji se po autorkinoj želji pojavio nakon njene smrti, prvi put objavila na srpskom jeziku.
 
Roman-novela „Nesporazum u Moskvi“ govori o bračnoj krizi i krizi identiteta kroz koju Nikol i Andre, bračni par profesora u penziji, prolaze za vreme putovanja u Moskvu. Provlačeći problem komunikacije kroz celo delo, De Bovoar analizira gorke posledice starenja: propadanje tela, odustajanje od planova i seksualnog života, gubitak nade... Posledica zaoštravanja „nesporazuma“ jeste sve dublje zaranjanje u prošlost koje na kraju dovodi do zapitanosti o samom smislu ljudskog života. U brzom ritmu smenjuju se stanovišta junaka te tako paralelno stičemo uvid u muško i žensko gledište, njihove razlike i sličnosti.
 
Simon de Bovoar je već koristila ovakav dvostruki fokus u svojim ranijim romanima, ali nikad sa tolikim intenzitetom i takvom komplementarnošću kao u „Nesporazumu u Moskvi“. 
 
Na tribini će biti reči o tome zašto je nesporazum baš u Moskvi, koliko zaista možemo da razumemo Drugog, bavićemo se temom starenja kao književnom temom. Govorićemo i o odnosu između Simon de Bovoar i Žan Pol Sartra, ali i istražiti misao Simon de Bovoar da li se žena rađa ili se ženom postaje, kao i značaj ove filozofkinje za razvoj feminističke misli.
 
Simon de Bovoar je bila francuska književnica, filozofkinja egzistencijalizma, teoretičarka, politička aktivistkinja i feministkinja. Godine 1929, kada je imala 21 godinu, De Bovoar je postala najmlađi diplomirani filozof i deveta žena koja je dobila ovo zvanje. Na Univerzitetu je upoznala Sartra, svog životnog saputnika. Godine 1954. dobila je Gonkurovu nagradu za roman „Mandarini“. Simon de Bovoar je umrla 1986. godine i sahranjena je pored Sartra na groblju Monparnas.
 
„Nesporazum u Moskvi“ biće na popustu od 30% u svim knjižarama Delfi i Laguninom klubu čitalaca u Resavskoj 33 do 4. decembra.
 
Dobro došli!


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.