Laguna - Bukmarker - „Ništa nije smešno“: Lekoviti smeh uz škrgutanje zubima - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

„Ništa nije smešno“: Lekoviti smeh uz škrgutanje zubima

Mi živimo u hororu. Ne postoji finiji način da se to kaže. U Platonovoj pećini gde su naši životi senke na zidu za koje nam lupeži i nitkovi govore da je stvaran život i da živimo nikad bolje i da ćemo za pet godina živeti još bolje.

I svi tumaramo u tom mraku, izgubljeni, besni, očajni (ima, naravno, i onih kojima to odgovara) i vrlo je lako piscu, kada piše o Srbiji danas, da sklizne u horor. Bojan Ljubenović to ne čini. Naprotiv, ide težim putem, okreće se (crnom) humoru i satiri i rezultat je zbirka priča koja će vas potresti kao dobar horor npr. Stivena Kinga, ali posle koje se nećete osećati patosirano strahom i beznađem.

Autor odličnog romana „Da je bolje, ne bi valjalo“ sada je čitaocima ponudio zbirku priča „Ništa nije smešno“. U pitanju su satirične priče o našoj svakodnevici kroz koje se provlači zdrava doza humora i fantastike, koje čine da stvarnost ipak deluje malo manje mučno i turobno.

Od planiranja deteta (i predigre zvane zvanje roditelja da skupe pare za bebi-opremu), preko školovanja, traženja posla, rada u preduzeću, prodavnica, modnih trendova, zdravstvenog sistema, prevoza, priprema za sahranu i smrti u ovoj našoj nesrećnoj zemlji, Ljubenović o svemu tome piše sa mnogo, mnogo humora.

Njegove priče su kratke (kakve i treba da budu satirične priče), direktne, dinamične, duhovite, zabavne, pa opet ih na kraju čitate smejući se kroz suze.

Gotovo svaka situacija u kojoj ste se nekada vi ili vaši najbliži našli pronašla je put do ove knjige i nije pretočena u laži kakve nam serviraju već godinama, već je toliko istinito i iskreno preneta da sama po sebi deluje sumanuto i neverovatno. I upravo u tome leži Ljubenovićev talenat. Da golu istinu prenese tako da deluje kao fikcija, a da istovremeno znate da to nije. I da živimo u apsurdnom svetu gde je, kako je u pogovoru naveo prof. dr Ratko Božović, „laž zamenila istinu jer su je tako i predstavili bleferi društvenog i političkog života“.

Iako je u pitanju zbirka priča, „Ništa nije smešno“ je zapravo roman o nama i našim životima, iz pera vrsnog pripovedača i majstora kratke forme. Smejaćete se i škrgutati zubima i na kraju knjige će vam biti drago što ste proveli vreme u društvu Bojana Ljubenovića. I osećaćete se bolje. A onda ćete se ponovo vratiti „poglavljima“ koja su vas najviše dirnula. Ja jesam. Nekoliko puta.

„Ništa nije smešno“ je odlična knjiga. Umesto knjiga samopomoći, držite nju pored kreveta i nasumično je otvorite kada vam je baš teško. Neće rešiti probleme, ali ćete se nasmejati kroz suze, a i takav smeh je lekovit. Najtoplija preporuka.

Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
jelena bačić alimpić o romanu krojač priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega ljubavi laguna knjige Jelena Bačić Alimpić o romanu „Krojač“: Priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega – ljubavi
09.05.2025.
Nedavno je Jelena Bačić Alimpić objavila svoj novi roman pod nazivom „Krojač“. To je roman o onima koji su krojili život uprkos smrti, o tajnama koje su ostale sačuvane u šavovima odela i o sudbini, k...
više
đorđe bajić šta donosi prvi trilerfest video  laguna knjige Đorđe Bajić: Šta donosi prvi Trilerfest? [video]
09.05.2025.
Uoči Trilerfesta, prvog regionalnog festivala trilera i kriminalističkog žanra, koji se od 16. do 18. maja održava u Domu omladine Beograda, u emisiji „Hajde da razgovaramo“ gostovao je pisac i scenar...
više
prikaz romana gubitak slike ili planinom sijera de gredos povratak smisla laguna knjige Prikaz romana „Gubitak slike ili Planinom Sijera de Gredos“: Povratak smisla
09.05.2025.
Roman „Gubitak slike“ jedan je od najambicioznijih i najopsežnijih narativnih poduhvata austrijskog nobelovca Petera Handkea (1942), koji sabira mnoge tematske i stilske osobenosti njegovog celokupnog...
više
prikaz zbirke o čemu ne govorimo osećaj za kraj laguna knjige Prikaz zbirke „O čemu ne govorimo“: Osećaj za kraj
09.05.2025.
Njene teme su telo, bolovi koje trpi i bolesti s kojima se bori. Junakinje – i slavne i anonimne – suočene su sa istom mukom. Fizička nemoć i telesna patnja uslovljavaju izolaciju i povlačenje u sebe,...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.