Na knjižarskim policama uskoro će se naći šesto izdanje knjige „
Slučaj Vinča“
Gorana Milašinovića. Vinča, 15. oktobar 1958. U poslepodnevnim satima oglasio se centralni alarm za detekciju povišenog radioaktivnog zračenja. Grupa mladih naučnika je prilikom izvođenja naučnog eksperimenta osetila miris ozona… Ubrzo će svi oni oboleti od radijacione bolesti, za koju, naizgled, nema leka. Preostaje jedino da se u pariskom Institutu „Kiri“ obave eksperimentalne, humane transplantacije koštane srži, prve u svetu. Naravno, ako se prethodno nađe dovoljno građana Pariza koji bi rizikovali život da pokušaju da pomognu potpunim strancima.
„
The History of Serbia“
Čedomira Antića doživeće peto izdanje. Originalna, zanimljiva, poučna knjiga jednog od najuglednijih istoričara mlađe generacije prevedena na engleski jezik. Knjiga „The History of Serbia” kroz 65 poglavlja, priča istoriju naroda i teritorije na kojoj se nalazi sadašnja Srbija. Autor nam daje prikaz najznačajnijih dešavanja od neolita do današnjih dana.
Uskoro će se u prodaji naći šesto izdanje „
Dnevnika srpske domaćice“
Mirjane Bobić Mojsilović, koji predstavlja svojevrsnu kolektivnu autobiografiju nekoliko generacija: ovo je knjiga za naše roditelje, nas i našu decu – romantično, duhovito i potresno svedočenje glavne junakinje Anđelke o srećnom detinjstvu u Titovoj Jugoslaviji, zbunjenoj mladosti osamdesetih, otkrivanju političkih strasti devedesetih i bolnom trežnjenju posle bombardovanja.
Knjiga „
Komo“
Srđana Valjarevića doživeće 6. izdanje. Iz stranice u stranicu ove izuzetne kontemplativne proze pripovedač osobenim senzibilitetom uvlači čitaoca u jedinstvenu atmosferu svog boravka na jezeru Komo u podnožju Alpa. Valjarevićeva knjiga autentično je pismo, na granici dnevničkog i autofikcionalnog, ispisana razuđenom rečenicom, gde se, naoko jednostavnim dokumentovanjem običnosti, stvara moćna literatura.
Deveto izdanje doživeće „
Oko otoka“
Vanje Bulića – kroz sudbinu čoveka progonjenog avetima Golog otoka, kroz njegov stid i osećaj da mora da iskupi svoje i očeve grehe radeći i prljave poslove za Državu, ulazimo u najdublje i najintimnije košmare, koje bi svi želeli da istisnu iz sećanja, ali su oni neizbrisiv deo naše prošlosti. Ovo je knjiga o generaciji koja nije umela da rastumači zašto su njihovi očevi mislili drugačije i zašto su otišli sa istim idealima sa kojima su zakoračili u život.
U štampi je deseto izdanje „
Ja sam Akiko“, nadahnuta, poetska knjiga za decu i mlade
Stefana Tićmija. Opojan kao stihovi Mike Antića, bajkovito mudar poput „Malog Princa“, duhovit i topao kao tekstovi Igora Kolarova – roman „Ja sam Akiko“ ulazi u niz ostvarenja koja će decenijama biti naši sagovornici.
„
Sazvežđe svitaca“
Mirjane Bobić Mojsilović doživeće 4. izdanje. Životne priče šestoro junaka ovog romana ispreplešće se i zauvek promeniti za sedamdeset dva sudbonosna sata. Primorani da pogledaju životu u oči, moraće ili da ga prigrle ili da zauvek ostanu osujećeni u svojim težnjama. „Sazvežđe svitaca“ je zbirka melanholije, nade i burnih osećanja, koja će vas zagrliti čvrsto i neće vas puštati dok vam ne izmami suzu, nostalgiju, tugu, širok osmeh i uzdah olakšanja. Mirjana Bobić Mojsilović nikada ranije nije pisala ovako bogatim potezima pera.
U knjižarama će se uskoro naći osmo izdanje knjige „
Estoril“
Dejana Tiago-Stankovića. Smešten u luksuzni hotel Palasio u mondenskom letovalištu Estoril nedaleko od Lisabona, koji je tokom Drugog svetskog rata, usled portugalske neutralnosti, bio stecište mutnih radnji obaveštajnih službi zaraćenih strana, ali i izbeglica iz svih krajeva Evrope, „Estoril“ je divan i potresan roman o egzilu, podeljenoj lojalnosti, strahu i preživljavanju. Gosti hotela su špijuni, pali kraljevi, pisci, nacisti, američke diplomate i Jevreji bez državljanstva, a portugalska tajna policija pažljivo nadzire posetioce, trudeći se da niko ne ugrozi neutralnost njihove zemlje.
Štampano je sedmo izdanje „
Zanimljive istorije Srba u 147 priča“
Momčila Petrovića. Kratke i upečatljive priče iz ovog svojevrsnog istorijskog zabavnika dopašće se čitaocima različitih generacija i sigurno će iznenaditi nepoznatim detaljima i interesantnim činjenicama mnoge koji smatraju da dobro poznaju nacionalnu istoriju, književnost i društveno-političke prilike.
U knjižarama možete pronaći drugo izdanje „
Lova na stenice“
Dragoslava Mihailovića, zbirku autobiografskih pripovedaka u celini posvećenoj sudbinama „ibeovaca“, stradalnika koji su na svojoj koži osetili posleratnu strahovladu Titovog režima u vreme sukoba sa Staljinom, nedužnih žrtava visokih političkih igara i surovog partijskog aparata, oličenog u zatvorskim batinašima i golootočkoj golgoti. Likovi i sudbine tih stradalnika, zajedno sa likovima njihovih krvnika, kao i apsurdne okolnosti pod kojima su hapšeni a decenijama posle odslužene kazne praćeni i proganjani, čine ovu zbirku jedinstvenim književnim svedočanstvom.