U petak, 17. novembra u Parobrodu predstavljena je nova verzija romana „R. C. Neminovno“ Vladana Matijevića, dobitnika Ninove nagrade. O knjizi su pored autora govorili književni kritičari Ivan Radosavljević i Tamara Krstić, dok je moderatorka razgovora bila Katarina Lazić, urednica u Parobrodu.
„U priči o nesrećnom, ne baš pronicljivom, državnom službeniku glavni junak je pisac Vladan Matijević. Osim njega, kao likovi egzistiraju kritičar, pripovedač i čitalac, koji se pojavljuje povremeno da bi se pobunio ili posvađao sa autorom“, izjavio je tokom promocije Ivan Radosavljević. Prema njegovim rečima, „glavni junak, pisac, naoružan je arsenalom pripovednih strategija, što je poznato još iz jednog poglavlja u ’Ilijadi’, koje je kasnije postalo strukturalni element epike. Ova knjiga nije ’standardni’ Matijević, jer on ovde eksperimentalno isprobava gde šta može da upotrebi od pripovedačkih postupaka“. Tamara Krstić se složila sa Radosavljevićem da je reč o eksperimentu i dodala da se autor karnevalizacijom stvarnosti približava Rableu. Tamara Krstić je objasnila tokom predstavljanja romana da „smeh u ovom slučaju dobija eho tragičnosti sveobuhvatne naše egzistencije, i da se zato nova verzija ’R. C. Neminovno’ može čitati kao tragikomedija“.
Karnevalizacija stvarnosti vidljiva je već u imenima pojedinih likova (Velika Guza, Duboka Drinka, Možekonjurepdaiščupa, Benjamin Savić...), a doprinose joj likovi iz bajke, životinje, kao i specifične boje. „Smeh pri čitanju Matijevićevih rukopisa blizak je smehu koji izaziva Rable“, zaključila je Tamara Krstić.
„Radnja nove verzije romana, stilske prerade iz 1997. godine, uz zadržan naslov, dešava se tokom devedesetih godina prošlog veka, u manjem gradu u Srbiji, prilikom dolaska izbeglica iz ratom zahvaćenih područja. Tamo ljudi sumnjivog morala dolaze do enormnog bogatstva“, objasnio je Matijević. Autor se osvrnuo na činjenicu da je tada provocirao čitaoce konstatacijom da će dobiti Ninovu nagradu.
Zahvaljujući piščevoj anketi, akteri i ove nove priče o slučaju „R. C. Neminovno“ jesu David Albahari, Mihajlo Pantić, Milovan Danojlić, Milenko Pajić, Jovica Aćin, Goran Petrović, ali i Boris Vijan, jer se njegov roman „Pljuvaću po vašim grobovima“ pominje u obe verzije.