__________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________
8. „Tamo dole“, Bil Brajson
Reč je o maštovitom i lucidnom putopisu po Australiji u kome otkriva pregršt zanimljivih detalja, od istorijskog razvoja kontinenta, otkrića, ljudi, pa sve do jedinstvenih biljnih i životinjskih vrsta.
Bil Brajson, otac sjajne putopisne proze koja pršti od humora i zanimljivih činjenica, Australiju opisuje kao najsuvlji, najvreliji, najbezvodniji, najjaloviji i klimatski najagresivniji od svih nastanjenih kontinenata, a opet vrvi životom – pri čemu su tamošnja živa bića uglavnom vrlo smrtonosna.
On nije obraćao pažnju na sve te opasnosti – premda je opet bio neobično opsednut njima – kada je otputovao u Australiju i smesta se zaljubio u tu zemlju. A kako i ne bi? Ljudi su veseli, otvoreni, duhoviti i neizostavno uslužni; gradovi su im bezbedni, čisti i gotovo uvek podignuti pored vode; hrana je odlična; pivo je hladno, a sunce sija gotovo stalno. A šta čovek više da traži od života? Uživajte i vi u ovom urnebesno zabavnom i nesvakidašnjem putopisu.
...detaljnije
__________________________________________________________________________________________
7. „Na vratima Istoka“, Viktor Lazić
Viktor Lazić vas vodi na smelo putovanje ladom nivom od Kosova do Kavkaza! To je neverovatna priča o dogodovštinama na 25.000 kilometara dugom putovanju obalama Crnog mora, preko Turske i Iraka sve do čudesnih kavkaskih zemalja i nazad.
Napeta, živopisna, ponekad dramatična i tužna, ali i vedra i duhovita priča o narodima i podnebljima, njihovoj kulturi i istoriji, kao i o umeću odvažnog putnika da u reči i slike pretvori nesvakidašnje doživljaje na putu kroz čudesne kapije Istoka.
Knjiga putovanja kao stalne avanture duha, neutaživa potreba za otkrićima, jedna čudesna etapa u neprekidnoj potrazi Viktora Lazića za ljudskošću i lepotom.
...detaljnije
__________________________________________________________________________________________
6. „Zakotrljaj me oko sveta“, Snežana Radojičić
Kad se knjiga „Zakotrljaj me oko sveta“ prvi put pojavila, čitaoci su, gotovo u neverici, masovno pohrlili na njenu promociju. Hteli su da se uvere da li je zaista jedna žena s Balkana, kao što piše u ovom romanu, krenula na dalek put biciklom, sa saputnikom koji joj je bio gotovo potpuni stranac. Iako je u pitanju priča puna obrta, njenoj dramatičnosti dodatno doprinosi činjenica da je zasnovana na istinitom događaju.
Mesecima na putovanju između Slovačke, Poljske, Ukrajine,
Srbije i
Turske, dvoje junaka su se upuštali u uzbudljive epizode sa lokalnim stanovništvom, zbog čega je njihova avantura postajala sve neizvesnija. Bez mnogo novca, često bez udobnog prenoćišta – u šatoru, kod nepoznatih ljudi, ponekad i bez ikakvog konačišta – njih dvoje zajednički sazrevaju u uslovima potpuno različitim od onih na koje su bili navikli. A autorka, i glavna junakinja ove avanture, s vremenom stiče mudrost koju će sažeti u nekoliko reči: sve što čovek ima jeste ovaj trenutak, sada.
...detaljnije
__________________________________________________________________________________________
5. „Sva lica sveta“, Dušan Veličković
Šta govore i o čemu razmišljaju najpoznatiji svetski autori, nobelovci i slavni bestseler pisci dok razgovaraju i druže se sa Dušanom Veličkovićem: zašto je Trejsi Ševalije trčala maraton, ko je zaista bio Jerži Kosinski, u šta zapravo veruje Vilijam Pol Jang, šta Norman Mejler misli o evropskoj kulturi, šta piscima savetuje Alen Ginzberg…
Uz biografske podatke o piscima, utiske autora o njihovim stavovima, ona živa, izjavljena, reč stvara potpuni deo mozaika savremenih mislilaca. Norman Mejler podsećao je na paradoks zamrznute levice u Americi koju više zanima tlačenje nego sloboda, na opštu klimu u svetu gde vlada sve veća konfuzija, gde gradovi više nemaju radnu snagu, pa eksploatišu robu. Maks Friš slikovito se sećao susreta sa Brehtom, a Ginzberg izvorni američki ritam poezije, time i dopiranje humanosti do ušiju javnosti. Brodski je život pisca u egzilu „žanrovski” opisao kao tragikomediju.
...detaljnije
__________________________________________________________________________________________
4. „Kako biti Parižanka gde god da si“, An Berest, Karolin de Megre, Sofi Mas, Odri Duan
Knjiga koja će vas zabaviti i nasmejati dok budete hrabro i slobodno koračale u cipelama prave Parižanke i otkrivale koliko ste i same
cool.
Četiri uspešne i izuzetne Francuskinje konačno nam objašnjavaju kako je to biti Parižanka: kako se oblače, zabavljaju i zbog čega su autentične. I ne bojte se, njihovi karakteri su snažni, nisu uvek pristupačne i vrlo su… nezgodne. Ovakvu knjigu treba da poseduje svaka dama koja drži do sebe. A kad pođe u Pariz, bez nje ne sme ni da zamisli da se spakuje!
...detaljnije
__________________________________________________________________________________________
3. „Prvi u Srbiji“, Zoran Penevski
Ko je osnovao srpsko kraljevstvo, da li je Prvi srpski ustanak zaista bio prvi ustanak protiv Osmanlija, koja je prva knjiga štampana na srpskom jeziku, ko je izumeo prvi industrijski humanoidni robot na svetu, kako je nastao prvi srpski harem, ko je stvarno bio prvi srpski vampir…
U ovoj podsticajnoj i zabavnoj knjizi prvi put je na jezgrovit način uobličeno obilje građe o poduhvatima onih koji su nas zadužili uvođenjem novina kako u upravljanju državom i ekonomijom, tako i u nauci i umetnosti, zabavi, svakodnevnom životu. Donoseći prvi put izuzetno zanimljive fotografije nastale između dva svetska rata, ova knjiga-riznica podsetiće nas na stotine činjenica iz istorije početaka, pružiti nova znanja, ali i poljuljati stara, podstičući nas da otkrivamo nove priče iz prošlosti naše zemlje.
...detaljnije
__________________________________________________________________________________________
2. „Sedam mora i tri okeana“, Jelena J. Dimitrijević
Putopisi Jelene J. Dimitrijević, nastali tridesetih godina prošlog veka, i predstavljaju značajan doprinos srpskoj književnosti, kulturi i politici. Ova skromna Kruševljanka jedna je od prvih žena putopisaca ne samo u Srbiji i na Balkanu već i u svetu. Obišla je Evropu, Afriku, Ameriku… U putopisu „Sedam mora i tri okeana“ opisala je putovanje lađom od Đenove do
Aleksandrije, Kaira, Doline kraljeva, i potom odlazak u
Jerusalim, osvajanje
Jordana,
Vitlejema, Damaska i Bejruta. Ovi putopisi su prevedeni na engleski, nemački, ruski i češki jezik.
Kako sama priznaje, uživala je u putovanjima jer je samo tako mogla da upozna ljude. Smatrala je da je „celo čovečanstvo jedan rod“ i da nas nikada ne sme deliti boja kože i vera.
...detaljnije
________________________________________________________________________________________
1. „Kim i Tintin – Odmor u Severnoj Koreji“, Kristijan Ajzert
Kristijan Ajzert je 1988. kao učenik u Istočnom Berlinu prvi put čuo za tobogan u duginim bojama, koji je vlastodržac Kim Il Sung napravio u Pjongjangu. To je ostavilo tako snažan utisak na njega da je posle 25 godina zajedno s najboljom prijateljicom, prgavom foto-reporterkom Tan Hoang, rešio da ostvari svoj dečački san i krene u potragu za tim toboganom. Rezultat je bio uvrnut – i komičan.
U potrazi za legendarnim toboganom, Kristijan i Tan proputovali su 1.500 kilometara, i to pod stalnom prismotrom tajne policije. Stanovali su u hotelskim sobama sa automatom za sladoled i skrivenim uređajima za prisluškivanje; divili se očaravajućim aranžmanima napravljenim od cveća i raketa. I svaki put su uspevali da bace pogled iza kulisa sistema.
Ajzert duhovito i znalački opisuje jednu od najneobičnijih zemalja na svetu.
...detaljnije
Ko kaže da je
leto jedina prilika za putovanje? Sa
Odeon World Travelom, kao i uz Lagunina izdanja, može se putovati udobno, maštovito i lepo, u bilo koje doba dana i godine. Zato vam nudimo različite destinacije i raznovrstan dijapazon svetskih lokacija, u stvarnosti i u literaturi... Vi samo treba da izaberete onu (turu ili knjigu) koja vas u ovom trenutku najviše privlači.