U Parobrodu je sinoć održana promocija knjige „Born tu run“, autobiografije Brusa Springstina, a u prevodu Dejana Cukića, koji je ovo delo dopunio zanimljivim komentarima u fusnotama. Knjigu jedne od najvećih pop-rok ikona našeg vremena izdaje Laguna, nešto manje od godinu dana od pojave originalnog izdanja.
„Imao sam zadovoljstvo da se bavim jednom veoma uzbudljivom knjigom koja ne samo da je uzbudljiva za ljude koji vole Springstinovu muziku već i ljudima kojima njegova muzika nije toliko bitna. Springstin je jedan od simbola Amerike i kroz njegovu priču mi upoznajemo jednu drugačiju Ameriku, koji ne znamo iz ove naše perspektive.“ – kaže Dejan Cukić i dodaje da pored toga upoznajemo i jednu stranu Brusa Springstina, čoveka kome je očuvanje privatnosti bilo veoma bitno. „Kroz ovu knjigu upoznajete jednu veoma krhku ličnost sa puno ličnih demona, koji se bori sa najrasprostranjenijom bolešću današnjice, a to je depresija“, rekao je Cukić.
Hrvoje Horvat, zagrebački rok kritičar, naveo je večeras da je Springstinova životna priča veoma kompleksna i da ova autobiografija to otkriva. „Posle ove knjige sve druge biografije o njemu padaju u vodu. Ova knjiga otkriva masu detalja koje niko do sada o Springstinu nije znao. U njoj on je otvorio srce i rekao puno stvari koje nikome nije palo na pamet da će biti u stanju reći: o odnosu sa roditeljima, bivšom ženom, o odnosu s celim njegovim uspehom i sa tom političkom pričom“, kaže Horvat. On dodaje i to da je politički aspekt njegove karijere mnogo kompleksniji nego što široka publika to možda zna. „Rok glazba je jedan živi organizam koji će vrlo često detektirati neke probleme u društvu, što je Springstin napravio pre nego neke oficijalne, službene strukture“, istakao je Horvat.
„Mislim da je Srbija jedna od zemalja gde se Springstin slabo razume i sluša“, naveo je novinar Danasa Zoran Panović. On je rekao da je Springstin jako bitan za muziku, kao i za politiku. „Knjiga je meni bila veoma šokantna, pre svega u vezi s njegovom borbom sa depresijom. Ja sam ga gledao na nekoliko koncerata i nije mi delovao kao neko ko je depresivan, a u stvari posle se pokazalo da su ti njegovi maratonski koncerti služili kao neka vrsta terapije. On je svirao što duže da bi se u stvari lečio“, naglasio je Panović.
Brus Springstin je rođen 1949. u Nju Džersiju, a svetsku slavu stekao je albumom „Born in the U.S.A.“, i istoimenim hitom sa tog albuma, pesmom koja se najčešće pogrešno tumači da govori pohvalno o Americi, a u stvari je velika kritika odnosa Američke države prema veteranima iz rata u Vijetnamu. Poznato je da je američki predsednik Ronald Regan puštao ovu pesmu u svojoj predsedničkoj izbornoj kampanji uopšte ne shvatajući u čemu se u njoj radi.
Izvor: Danas.rs