Od kada je Komitet za dodelu Nobelove nagrade u Stokholmu objavio ime novog laureata za književnost, ličnost i delo kineskog pisca Mo Jana dospelo je u centar interesovanja književnog sveta. U organizaciji Instituta Konfucije iz Beograda i izdavačke kuće Laguna, u sredu, 21. novembra, u knjižari Delfi u SKC-u, prof. dr Pang Cengju sa kineskog univerziteta NENU održao je predavanje o aktuelnom nobelovcu „Nobelova nagrada u rukama čoveka koji ćuti“.
Govoreći o Mo Janu, profesor Cengju je istakao da se u njegovim romanima oseća uticaj Vilijama Foknera i Markesa. „U velikom broju Mo Janovih dela, radnja je smeštena u njegovo rodno mesto i svojim pisanjem oživljava legende koje se vezuju za njegov rodni grad, a sve odiše životnim duhom.“
Mo Jan je rođen 17. februara 1955. godine u okrugu Gaomi, provincija Šandung. Odrastao je uz narodnu umetnost i ti kulturni elementi izvršili su ogroman uticaj na njega i od onog trenutka kada je počeo da piše, oni su utkani u njegove romane, pa su samim tim i odredili tok njegovog stvaralaštva. Među najznačajnijim delima Mo Jana, profesor Pang Cengju je istakao romane „Crvena polja sirka“ i „Žaba“, kao i pripovetku „Prozirna rotkva“.
Mo Jan je osamdesetih postao poznat u Kini. Odlike njegovog stila su halucinatorni realizam, snažne emocije, nesputan jezik, smeo i neobičan. On se 2006. godine našao na dvadesetom mestu liste najbogatijih kineskih pisaca. 2011. je za roman „Žaba“ dobio Mao Dunovu nagradu za književnost.
Na predavanju su učestvovali i naš poznati sinolog i prevodilac Ana Jovanović i direktor Instituta Konfucije u Beogradu prof. dr Radosav Pušić.
Izdavačka kuća Laguna će početkom 2013. godine objaviti kratak roman Mo Jana „Promena“.