Laguna - Bukmarker - Otvoreno pismo pisaca povodom upotrebe veštačke inteligencije - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Otvoreno pismo pisaca povodom upotrebe veštačke inteligencije

Više od 8000 pisaca, uključujući i Margaret Atvud, Dženifer Igan, Džordža Sondersa i Džodi Piko, potpisalo je otvoreno pismo koje je „Udruženje pisaca“ uputilo onima koji se bave proučavanjem generativne veštačke inteligencije. Izvršni direktori kompanija OpenAI, Alphabet, Meta, Stability AI i IBM su pozvani da traže saglasnost od pisaca za korišćenje njihovih tekstova, da navedu pisce tamo gde je korišćen njihov tekst i da piscima pruže adekvatnu nadoknadu za korišćenje materijala zaštićenog autorskim pravima koji je korišćen prilikom obučavanja veštačke inteligencije.

Foto: Freepik

U pismu se pozivaju Sem Altman, izvršni direktor kompanije OpenAI; Sundar Pičaj, izvršni direktor kompanije Alphabet; Mark Zakerberg, izvršni direktor kompanije Meta; Emad Mostak, izvršni direktor kompanije Stability AI; Arvind Krišna, izvršni direktor kompanije IBM; i Satja Nadela, izvršni direktor kompanije Microsoft, da „ublaže štetu spisateljskoj profesiji“ koju je veštačka inteligencija nanela.

Od ovih izvršnih direktora se očekuje da traže dozvolu od pisaca da materijal koji je zaštićen autorskim pravima bude korišćen u njihovim generativnim AI programima, da piscima isplate adekvatnu nadoknadu za sadašnju i pređašnju upotrebu njihovih dela u generativnim AI programima i da piscima isplate adekvatnu nadoknadu za korišćenje njihovih dela u onome što veštačka inteligencija proizvede, bez obzira na to da li je tim proizvodom došlo do kršenja autorskih prava.

U pismu stoji: „Mi, dole potpisani, tražimo da obratite pažnju na inherentnu nepravdu koja nam je naneta time što su naša dela iskorišćena kao delovi vaših sistema veštačke inteligencije bez našeg pristanka, bez navođenja autorstva ili bez kompenzacije. Generativne AI tehnologije koje su izgrađene na velikim jezičkim modelima duguju svoje postojanje onome što smo mi napisali. Ove tehnologije oponašaju i koriste naš jezik, priče, stil i ideje. Milioni knjiga, članaka, eseja i pesama koji su zaštićeni autorskim pravima predstavljaju ’hranu’ za sisteme veštačke inteligencije, predstavljaju beskrajne obroke za koje niko nije platio račun. A na razvoj AI tehnologije trošite milijarde i milijarde dolara. Bilo bi pošteno da nam date nadoknadu za korišćenje naših tekstova, bez kojih bi veštačka inteligencija bila banalna i krajnje ograničena [...] Nadamo se da ćete shvatiti ozbiljnost ove situacije i da ćete sarađivati sa nama kako bismo, u narednom periodu, obezbedili zdrav ekosistem za pisce i novinare.“

ChatGPT i AI tehnologije su nedavno bili glavna tema rasprave među profesionalcima u izdavaštvu u vezi sa problemima autorskih prava, uticajem na autore i ilustratore i nedostatkom nadzora.

Udruženje izdavača je u maju objavilo planove za formiranje radne grupe za veštačku inteligenciju koja bi podržala izdavaštvo usled ubrzanog razvoja u oblasti veštačke inteligencije.

Izvršni direktor Den Konvej svojevremeno je izjavio za The Bookseller: „Izdavači su prihvatili veštačku inteligenciju kako bi unapredili vlastito poslovanje i uzbuđeni su zbog mogućnosti koje im pruža u radu sa klijentima, i oslobađanju i unapređivanju ljudske kreativnosti. To je oblast koja je veoma kompleksna i koja se brzo razvija, a u vezi sa tim postoje i neka bitna pitanja koja ostaju bez odgovora, kao i neki pravni problemi koji izazivaju zabrinutost, kao na primer problemi koji se odnose na autorska prava, pretragu tekstova i podataka (data mininig) i zaštitu vrednosti ljudske kreativnosti. Pomoću naše nove radne grupe za veštačku inteligenciju radićemo na konstatnom razvoju izdavaštva kako bismo pokušali da izdavačima i piscima omogućimo da na najbolji način iskoriste nove tehnologije, a istovremeno da ublažimo sve veću zabrinutost u vezi sa zaštitom autorskih prava.“

Autor: Loren Braun
Izvor: thebookseller.com
Prevod: Kristijan Vekonj


Podelite na društvenim mrežama:

otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.