UNESCO je Dablin nazvao „gradom književnosti“ pa ne čudi da ga godišnje poseti na hiljade ljubitelja knjige. U ovom gradu su živeli mnogi značajni pisci, a ne prestaje da inspiriše i nove naraštaje svojom starinskom aurom i bajkovitim izgledom. Svi knjigoljupci koji se nađu u ovom irskom gradu obavezno moraju da posete Dablinški muzej pisaca i Muzej Džejmsa Džojsa. Međutim, svi koji žele da hode stopama genija poput V. B. Jejtsa ili
Oskara Vajlda, trebalo bi da se prepuste barovima u Dablinu, a za vas smo odabrali nekoliko koje je često posećivala književna elita ovog grada.
The Brazen Head
Kako potiče iz 1198. godine, ovaj pab svakako mora da bude prvi na spisku bilo kakvog obilaska Dablina jer je najstariji u celoj Irskoj. Džejms Džojs je bio redovan posetilac, a čak ga i spominje u „Uliksu“. Takođe, Džonatan Svift govori o ovom pabu u jednom pismu iz vremena kada je bio paroh u obližnjoj katedrali Svetog Patrika.
Foto: Harold Strong derivative work: Nikthestunned CC BY-SA 2.0
Danas je pab izuzetno prometan, a posećuju ga kako turisti, tako i lokalni meštani. Poznat je po gostoljubivosti, a osoblje lokala je uvek spremno da sa posetiocima popriča o irskim običajima. Uz autentičnu atmosferu, događaje sa živom muzikom i najboljom hranom u gradu, „The Brazen Head“ je sve što vam je potrebno za nezaboravnu noć u Dablinu.
Toners Pub
Još jedna istorijska destinacija koja postoji od 1818. godine. Ovaj pab je osvojio pregršt nagrada i definitivno ga mora posetiti svaki knjigoljubac jer se veruje da ovo jedino mesto na kome je V. B. Jejts ikada popio piće. Takođe, čuveni irski pesnik Patrik Kavana je bio čest gost u pabu „Toners“.
Ko god poseti ovo izuzetno mesto videće da se pab ponosi svojim drevnim nasleđem. Još uvek se u njemu nalazi fioka koja potiče od otvaranja paba, a tu je i kredenac prepun starinskih predmeta koji doprinosi autentičnoj atmosferi. Takođe, bašta u zadnjem delu paba je idealno mesto da se sklonite i rashladite pintom piva tokom toplog letnjeg popodneva.
Foto: tonerspub.ie
Davy Byrnes
Pab „Davy Byrnes“ se pominje samo jednom u „Dablincima“ Džejmsa Džojsa, dok u „Uliksu“ Leopold Blum ulazi u njega i naručuje sada već legendarni sendvič za gorgonzolom i čašu bordoa. Džojs je bio redovan posetilac ovog paba i poznavao je vlasnika, a ova kratka scena u romanu učinila je pab važnim književnim mestom i esencijalnom lokacijom koju morate da vidite kada se nađete u Dablinu.
Kada uđete u ovaj pab, shvatićete da se odlučio za sofisticiraniji pristup umesto za tradicionalan. Mermerni bar, prijatno osvetljenje i dela lokalnih umetnika na zidovima daju ovom pabu jedinstven karakter. Poznat je po svojim pićima, ali moramo da napomenemo da im je hrana sjajna – posebno irski jagnjeći gulaš koji se topi u ustima.
Foto:https://www.facebook.com/davybyrnes/photos/a.10150628200917779/10151454399212779/?type=3&theater
The Duke
Naravno da uvek možete sami da birate kojim tokom će vaša književna tura po pabovima Dablina da ide, ali najčešća polazna tačka svake večeri je „The Duke“ („Vojvoda“). Zašto baš ovaj pab? Džejms Džojs, Džejms Stivens, Artur Grifit, Brendan Bihan i Brajan O'Nolan su samo neki od pesnika i pisaca koji su posećivali ovo predivno irsko zdanje kako bi popili po pintu i proćaskali sa prijateljima.
Kako u prošlosti, tako i danas privlačnost ovog lokala leži u činjenici da je reč o pravom mestu koje slavi tradiciju lokalne kulture pabova. U njemu se održavaju muzički događaji i večeri komedije, ali je pre svega ovo mesto na kome možete da vodite smislene razgovore, promišljate o životu i uživate u osvežavajućoj pinti ginisa. Hrana je takođe spektakularna, a posebno se izdvajaju dimljeni losos, govedina i pite, a naša preporuka bi bio domaći drobljenac od jabuka kakav se retko gde može pronaći.
Foto: thedukedublin.com
Izvor: whatshouldireadnext.com
Prevod: Dragan Matković