Laguna - Bukmarker - Portret lekara na dužnosti – Prikaz knjige „Pun pansion“ Predraga Mitrovića - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Portret lekara na dužnosti – Prikaz knjige „Pun pansion“ Predraga Mitrovića

Njih nema u novinama. O njima se ne piše. Oni nisu dali trideset koševa na utakmici, ne pevaju narodnu muziku i nemaju silikonske grudi. Nisu učestvovali na Pesmi Evrovizije. Nisu ni manekenke, niti manekeni. Oni nemaju kasting za agenciju Klik. Njima se samo može meriti broj spasenih ljudskih života u jedinici vremena... i ja im se zbog toga divim.

Ovim je rečima doktor Predrag Mitrović odao priznanje svojim kolegama iz beogradskog Urgentnog centra – i tu nema šta da se doda niti oduzme.

To je posao koji ne obećava publicitet, to je profesija čije se usluge traže silom prilika, to je mesto na kojem niko ne bi voleo da se nađe kao pacijent.

Ali, ako je nekome sudbina odredila da ga ipak nenadano donesu na Urgentni centar, onda kao na sreću u nesreći može računati na humor Predraga Mitrovića, na humor koji mora naterati na smeh i onda kad je mračan – a kakav bi inače mogao da bude, kad se već primenjuje na jednom takvom mestu.

Svoja iskustva iz Urgentnog centra, svoje razgovore sa kolegama i pacijentima, svoja razmišljanja o poslu kojim se bavi a tokom kojeg su neminovna svakodnevna iznenađenja (i prijatna i neprijatna), Predrag Mitrović pretočio je u tri duže priče koje zajedno čine knjigu „Pun pansion“ i u kojima se prepliću raznorazne sudbine sa kojima se lekar susreće tokom svoje karijere.

Već poznat po tome što proučava primenu muzike u lečenju srčanih bolesnika, Mitrović je u svojim pričama pokazao na koji se način može iskoristiti osobeni humor za popravljanje raspoloženja pacijenata, pa ako smeh ne može zameniti lekove i znanje lekarâ, ipak baca malo svetla na zatamnjene hodnike kroz koje prolazimo dok čitamo „Pun pansion“.

Od prijemne ambulante, preko sale za kateterizaciju srca, do koronarne jedinice, Mitrović nam iz prve ruke, ali opet iz jednog nesvakidašnjeg ugla, prikazuje svaki aspekt svog posla, upoznaje nas sa zanimljivim sudbinama pacijenata, često mešajući stručne termine sa blagom ironijom koja je očigledno neophodna da bi lekar lakše podneo prelomni momenat pred kojim se zatekao.

Saževši svoju profesiju u tri noći tokom kojih iz sata u sat ima sve teže i sve neizvesnije slučajeve, Mitrović je zapravo dao presek celokupne svoje karijere, ali i karijere svakoga ko se bude našao na toj odgovornoj dužnosti, a da se ne bi zaboravilo u kakvom se ambijentu radnja dešava, ponekad i autorov crni humor zna da ode predaleko i da kod čitaoca izazove jezu umesto smeha, jer zaista je teško ne osetiti teskobu prilikom lekareve izjave da u bolnici maltene ne postoji krevet na kome bar jedan pacijent nije preminio.

A opet, teško je ne nasmejati se do suza kad se pročita da još uvek postoje ljudi koji veruju da je smrt prelazna bolest.

Ali, i to je smešno samo dok se čita u knjizi, a kad se bude u stvarnosti dogodilo, onda ostaje samo da se prisetimo Mitrovićevih opaski ne bismo li lakše podneli bizarnu situaciju za koju smo mislili da samo u njegovim pričama postoji.

I sasvim je moguće da će pojedini događaji delovati kao da ih je autor izmaštao i uneo u knjigu iz sopstvenog nadrealnog sveta, ali sigurno je bolje da čitalac zadrži takav utisak nego da bilo kad sazna da li je Mitrović sve tačno ispričao.

Jasno je, najzad, da se ta kontradiktornost između želje da se tamo nikad ne ode i potrebe da se hitno ode najbolje može izlečiti humorom koji je praktikovao Predrag Mitrović, a da li će nam nakon čitanja njegove knjige Urgentni centar delovati manje strašno ili će nam se tek tada učiniti kao mračni ambijent iz horor priče – to je nedoumica za koju je bolje da zauvek takva i ostane.
 
Autor: Dušan Milijić


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
ljubica arsić za knjigu moramo uvek da imamo vremena laguna knjige Ljubica Arsić: Za knjigu moramo uvek da imamo vremena
15.07.2025.
Tokom leta i godišnjih odmora podrazumeva se da više čitamo knjige. Međutim, da li u vreme mobilnih telefona i kompjutera uopšte stižemo da čitamo? Književnica Ljubica Arsić, u intervjuu za Jutanji pr...
više
dermot o liri odgovara na pitanja (mladih) čitaoca laguna knjige Dermot O’Liri odgovara na pitanja (mladih) čitaoca
15.07.2025.
Serijal o Toto nindža-mački sjajan je za decu stariju od sedam godina. Napisao ga je popularni voditelj Dermot O'Liri, a ilustrovao Nik Ist, čije radove čitaoci prosto obožavaju. Totine av...
više
prikaz romana mesta prelaska između gvozdenog doba i savremenosti laguna knjige Prikaz romana „Mesta prelaska“: Između Gvozdenog doba i savremenosti
15.07.2025.
Roman „Mesta prelaska“ prvi je deo serijala britanske autorke Eli Grifits (1963) o forenzičkoj arheološkinji Rut Galovej. Ona je žena u kasnim tridesetim godinama, koja živi povučeno u kolibi na ivici...
više
prikaz romana biblioteka cenzora knjiga (s)misli svojom glavom laguna knjige Prikaz romana „Biblioteka cenzora knjiga“: (S)misli svojom glavom
15.07.2025.
Raspravljati o tome šta je a šta nije distopija u književnosti pomalo je nezahvalno ovih dana, kada se i ono što nam se dešava pred očima može okarakterisati kao nešto što deluje nezamislivo. Ipak, ba...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.