U kotorskom kinu „Boka“ u sredu 22. aprila, u 19.30 sati, biće održana promocija knjige „Kuća sećanja i zaborava“ dobitnika 61. Ninove književne nagrade za 2014. godinu Filipa Davida. Podsetimo samo, 22. april je Dan sećanja na žrtve holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu.
Knjige danas jedino su živo svedočanstvo o vremenu iza nas, ali koje ima veze sa našim, а кnjiževnost je ljudsko pamćenje, rekao je Borhes. Stoga, promocija koju organizuju JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ Kotor, Gradska biblioteka i čitaonica, i izdavačka kuća Laguna u susret Svetskom danu knjige, biće prilika da se razgovara o knjizi u kojoj je sećanje predstavljeno i kao neizbežnost i kao misija a jezik kao mogući način da se sačuvamo od zla. Umetnički dosledan, precizno osmišljen i superiorno napisan, roman „Kuća sećanja i zaborava“ je roman o čoveku protiv koga deluju nemerljive sile zla, roman koji upečatljivo preispituje smrt, zlo i sudbinu, ali i pamćenje kao protivtežu koja sve nadilazi. U ovom romanu prepliću se san i java, patnja i želja, stvarnost i mogućnost, mitsko i mistično, dokument i fikcija.
U nekoliko uzbudljivih tokova radnje, vodeći računa da ni jedna reč i nijedan segment nije suvišan, David kroz svoje junake otkriva čitavu lepezu finih osećanja, razobličuje skrivene i neskrivene forme zla, tragične sudbine žrtava Holokausta koje su imale sreću da izbegnu gasne komore, ali zato nisu ništa manje patile. David se ne ustručava da prepliće krajnje realistične epizode koje ponekad zvuče kao novinski izveštaji, sa snovima ili maštanjima koji daju celom romanu elemente fantastičnog, metaforičnog, u duhu kabalističke tradicije i najboljih stranica jidiš književnosti.
Godine 1995. na Generalnoj konferenciji UNESKO-a odlučeno je da se Svetski dan knjige slavi 23. aprila. Ove godine će na taj dan u galeriji „Buća“ u Tivtu, od 20 sati, Filip David predstaviti svoj nagrađeni roman.
Odmah nakon objavljivanja, knjiga je dobila odlične kritike, neki su je proglasili za roman kakav srpska literatura nije imala već godinama. NIN-ova nagrada samo je potvrdila da se radi o izuzetnoj prozi, ali ovo delo poseduje onaj najvažniji kvalitet da je prijemečivo za najšire slojeve čitalaca.
Filip David bio je urednik Dramskog programa Televizije Beograd do devedesetih godina, kada mu je posle Miloševićevog dolaska na vlast zabranjen ulazak u zgradu Televizije. Rođen je 1940. godine u Kragujevcu, diplomirao je jugoslovensku i svetsku književnost i dramaturgiju. I njegov roman „Hodočasnici neba i zemlje“ naišao je na izuzetan prijem kritike i čitalaca i objavljen i izvan Srbije.
Kao dramaturg i profesor dramaturgije na beogradskom Fakultetu dramskih umetnosti sarađivao je na više scenarija, iz kojih su nastali poznati filmovi jugoslovenske kinematografije: „Ko to tamo peva“ Slobodana Šijana, „Okupacija u 26 slika“ Lordana Zafranovića i „Bure baruta“ Gorana Paskaljevića. David, koji je u međuvremenu otišao u penziju, posvetio se pisanju proze. Za svoje stvaralaštvo dobio je Nagradu Mladosti, nagradu „Milan Rakić“, BIGZ-ovu i Prosvetinu nagradu za najbolju knjigu godine i Andrićevu nagradu.