Savremeni žanr natprirodnih heroja i negativaca nastao je pod direktnim uticajem mitova o bogovima i čudovištima koji se međusobno bore. Lucifer, Loki i Tor, kao i Sersi iz predstojećeg filma „Eternals“ samo su neki od junaka iz stripova koji su nastali na osnovu mitoloških figura. Svim fanovima Marvelevog univerzuma preporučujemo da pročitaju roman „
Kirka“
Madlin Miler pre nego što novo filmsko ostvarenje stigne u bioskope.
„Kirka“ je roman koji nam donosi priču o čuvenoj grčkoj boginji i njenom putu od poslušne i skromne morske nimfe do jedne od najpoznatijih čarobnica tog sveta. Iako je Kirka najčešće vezivana za ulogu koju ima u Homerovoj „Odiseji“, Milerova nas upoznaje sa pričom o njenom celokupnom životu, a počinje od detinjstva u kome nije imala nikakav kontakt sa ljudima.
U većini legendi, njen lik je predstavljen kao prototip veštice koja je posebno vešta u pretvaranju, ali pre nego što stignemo do dela u kome Kirka pretvara Odisejeve ljude u svinje, roman nam pokazuje devojku koja razmišlja i postavlja opasna pitanja na svom putu ka veličanstvenosti. „Kirka“ nam objašnjava kako su, nakon prvog rata Titana i Olimpijaca, nimfe poput Kirke i njenih rođaka bile toliko nisko rangirane da je bogovima bilo potpuno svejedno da li postoje. A sama Kirka se i u okviru svoje grupe nalazila na najnižoj lestvici jer nije bila lepa kao ostale nimfe zbog čega su je svi, uključujući i njenu majku, ismevali. Sve do rođenja najmlađeg brata, Kirka je patila i bila povučena, ali onda pronalazi snagu unutar sebe i počinje da menja svoj život.
Milerova svojim poetskim pripovedanjem prikazuje kako božanske moći funkcionišu i daje nam suptilniji prikaz određenih likova koje znamo iz čuvenih epova. Većina legendi Kirku opisuje kao manipulativnu zavodnicu koja slama muškarce, ali autorka nam ovde daje potpuno novu nijansu njenih odnosa sa muškarcima poput Glauka, Odiseja i Dedala i ističe koliko su svi ovi likovi zapravo složeni.
Kroz ovu iznova ispričanu priču o Kirkinom poreklu i odnosima sa čuvenim grčkim junacima, Milerova uspeva da od glavne junakinje stvori mnogo simpatičniju verziju od one koju poznajemo. Takođe, dekonstrukcijom njenog lika naglašeni su elementi priče koji su definisali naš pogled na veštice u popularnoj kulturi. Iako je proterivanje na ostrvo Ogigija trebalo da bude večna kazna, Kirka u toj usamljenosti prvi put oseća slobodu jer je daleko od sveta i njegovih surovosti. Roman nam pokazuje kako, iz ugla veštice poput Kirke, gusta nepoznata šuma sa svim opasnostima može postati utočište i dati snagu onome ko se u njoj nađe.
Karakterizacija likova u romanu ističe tematske paralele između postupaka grčkih boginja u klasičnim mitovima i čarobnica koje viđamo u savremenim pričama, poput one u Marvelovoj seriji „WandaVision“. Kirka postaje zloglasna veštica čiji postupci zastrašuju bogove jer nikada nije uspela da se uklopi u tradicionalni šablon.
Zaista je teško obuhvatiti Kirkinu priču u celosti jer legende o njoj sadrže mnogo različitih ideja, ali dinamika njenog lika je izuzetno prikazana u ovom romanu talentovane spisateljice koja je posvetila život izučavanju drevnih mitologija. U ovom neobičnom trenutku kada nam je popularna kultura ispunjena raznim vešticama i čarobnicama, Kirka je junakinja koju treba upoznati, a nema boljeg načina da saznate njenu priču od romana „Kirka“ Madlin Miler.
Autor: Čarls Puliam Mur
Izvor: gizmodo.com
Prevod: Dragan Matković