Tribina pod nazivom „Lične promene: istina i zablude“ održana je u petak, 24. februara u Delfi Caféu u SKC-u. O ovoj zanimljivoj temi govorili su: Ivana Kuzmanović, pisac i savetnik za lični razvoj, prim. dr Anđelka Kolarević, psihijatar i psihoterapeut, i Ivana Vukadinović, asistent u Landmarku, svetskoj kompaniji za lični razvoj. Za muzički deo programa bili su zaduženi Milan Ilić i Dušan Radoičić.
„Knjiga o meni“ je zapravo jedina knjiga o vama. U njoj je tri stotine šezdeset i pet pitanja koja vam do sada možda niko nije postavio. Podsetiće vas na trenutke koji su najverovatnije zaboravljeni. „Verovali ili ne, na neka sasvim obična pitanja nije uvek baš tako lako odgovoriti. To će vam postati jasno kad počnete da popunjavate ovu knjigu” , rekla je Ivana Kuzmanović i dodala da je cilj otkriti što više istina i što više zabluda o nama samima kako bi se lakše upustili u promene. Prema njenim rečima, koliko god mi to želeli promena se ne događa preko noći. „Promena traži disciplinu, napor, posvećenost, vreme, ulaganje bez garancije očekivanja, i pre svega iskrenost. Promene će se svakako dešavati same po sebi, ali bih ja te promene koje se dešavaju stihijski nazvala starenjem. Svako od nas se susreo sa ovim osećajem. Pod tim ne podrazumevam samo fizičko starenje nego mislim na gubitak volje, elana i vere da će se baš nama desiti ono što smo kao mladi sanjali. Zabluda je da će promene kojima mi težimo naši najbliži i okolina uvek pozitivno prihvatiti i podržati i zabluda je i to da će se promena desiti brzo i da će nama ta promena doneti baš ono što smo želeli. Isto tako, čak i kad postignemo to što smo hteli, ne znači da je to kraj i da će to naše zadovoljstvo postignutim trajati neograničeno. Kad jednom uđemo u proces promena, onda više nema vraćanja na staro, ali je pozitivno to što sazrevamo i saznajemo da smo spremni da idemo dalje u životu. Menjajući se mi želimo da promenimo ono kako se osećamo, a to možemo samo ako priznamo sami sebi kako se u stvari osećamo“, smatra Ivana Kuzmanović.
Prim. dr Anđelka Kolarević, psihijatar i psihoterapeut, ispričala je da se ponekad veoma iznenadimo što naši najbliži, od kojih najviše očekujemo podršku, veoma teško prihvataju naše promene i često su nam prepreka na našem putu menjanja. Ponekad ljudi koji nas poznaju vide samo jedan aspekat naše ličnosti. Kad otkiju da smo mi i takvi ali i drugačiji, onda se ljute, jer im to ruši sliku koju su dugo vremena imali o nama. Plaše se da ta naša „nova ličnost“ više neće da ih voli ili će i njih terati na promene. Često nas tad na razne načine ometaju u našim promenama. Zbog svega toga ćemo biti zbunjeni, ali moramo znati kako da se izborimo s tim. Moramo biti umereni, nenasrtljivi i objasniti da naša promena neće menjati ono dobro što je bilo među nama, i polako ih prilagođavati našim promenama, smatra dr Anđelka Kolarević.
Ivana Vukadinović, asistent u Landmarku, svetskoj kompaniji za lični razvoj, rekla je da joj je posao prosto bio takav da je, htela to ili ne, morala da se menja da bi uspela da se uklopi u okruženje. „Živela sam u mnogim zemljama, u raznim kulturama. To me nateralo da shvatim koliko toga ne znam i prosto sam postala otvorena za sve novo, a to novo me svakako menjalo i menja me još uvek. Te promene ma koliko bile intezivne ne bi trebalo da dovedu do toga da nekako izgubite vezu sa samim sobom“, smatra ona i dodaje da vam u tome može pomoći „Knjiga o meni“ Ivane Kuzmanović, koja će vam postepeno stvoriti naviku da budete prisutni, da se pitate, da pronađete odgovor, čujete ga iznutra, zapišete i osetite kakvo značenje taj odgovor ima za vas.
„Knjigu o meni“ možete pronaći u svim knjižarama Delfi, Laguninim klubovima čitalaca, onlajn knjižari www.delfi.rs i na sajtu www.laguna.rs.