U punoj sali biblioteke „Filip Višnjić“ u Bijeljini, u četvrtak 19. maja u 19 sati, premijerno u Bosni i Hercegovini predstavljene su tematske zbirke priča Ive Andrića u izdanju „Lagune“.
Publiku i predstavnike beogradskog izdavača pozdravio je direktor biblioteke Jovan Cvjetković, podsećajući da se ove godine slavi 50 godina od dodele Nobelove nagrade Ivi Andriću i 100 godina od Andrićevog književnog prvenca, pesme „U sumrak“, objavljene u „Bosanskoj vili“ 1911. godine.
Menadžer u „Laguni“ Violeta Petrović zahvalila se na odzivu i izrazila zadovoljstvo što je saradnja „Lagune“ i biblioteke „Filip Višnjić“ izuzetno uspešna, i to zahvaljujući kako agilnosti direktora biblioteke, tako i vernim ljubiteljima knjige i kulture u Bijeljini koji se uvek u velikom broju okupljaju na promocijama i književnim večerima.
Urednik edicije Andrićevih priča Dejan Mihailović govorio je o koncepciji šest tematskih zbirki pripovedaka u izdanju „Lagune“ (od kojih su „Priče o osobenjacima i malim ljudima“, „Beogradske priče“, „Priče o moru“ i „Sarajevske priče“ već objavljene i doživele više izdanja, a „Priče o selu“ i „Turske priče“ izlaze iz štampe krajem juna) i ocenio da se ovaj izdavački potez pokazao kao istovremeno dragocen nov pristup Andrićevom delu i kao komercijalno uspešan jer je ovog klasika naše književnosti vratio čitaocima i potvrdio ga kao uvek svežeg i aktuelnog pisca. Mihailović se osvrnuo i na oživljene polemike o Andrićevoj književnoj pripadnosti i konstatovao da Andrić pripada korpusu najznačajnijih svetskih pisaca 20. veka, da se politički opredeljivao za Jugoslaviju, ali da se istovremeno smatrao piscem srpskog književnog izraza, da se u ličnim dokumentima određivao kao pripadnik srpske nacionalnosti i da je svoju zadužbinu osnovao u Beogradu.
Odlomke iz Andrićevog remek-dela „Prokleta avlija“ čitala je bibliotekarka Mirna Simić, a na kraju su predstavnici „Lagune“ odgovarali na pitanja publike i predstavnika lokalnih i državnih medija: RT RS, RTV BN, NTV „Arena“, Agencije “Srna”, Radio „Bobara“ i Euro Blica.