Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Kineski vek“: Lično i tačno - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Kineski vek“: Lično i tačno

S jedne strane judeohrišćansko nasleđe i sve izraženija anksioznost, a s druge budističko-konfučijanska tradicija, koja sa sobom nosi strpljenje. Prividna organizovanost koja traje do prvog većeg problema, a onda se razgrađuje, naspram uspešnog nalaženja efikasnog leka protiv meteža i ugroženosti. Pošto se u razlike Zapada i Kine o kojima govorimo, već neko vreme meša i dekadencija i sklonost zaduživanju prve strane – s retkim izuzecima – naspram sigurne ekonomske, medicinske i tehnološke uzlazne putanje druge, stvar je urgentnosti izaći iz domena teorijskog promišljanja nesporazuma između dve civilizacije i upoznati se sa onom, sve su prilike, uspešnijom.

Sve ovo je na umu imao bremenski profesor ekonomije Volfram Elzner pišući knjigu „Kineski vek“. Čak je odložio njeno objavljivanje kako bi video kako će dve strane reagovati na razvoj kovida. Kinezi su se uspešno suprotstavili pandemiji, što se baš ne bi moglo reći za većinu zapadnih zemalja. Koja je onda tajna brzog – uprkos filozofiji strpljenja – i višestrukog razvoja jedne totalitarne države čije je siromaštvo do pre neku deceniju brojnim Evropljanima služilo za podsmeh?

Volfram Elzner se prvi put zainteresovao za Kinu povodom protesta u Tjenanmenu 1989. godine. Iako će se uveriti u jednostrano izveštavanje zapadnih medija i o takozvanom Četvrtojunskom incidentu, i da je ono svojevrsni šablon kad je posredi prikazivanje prilika u najmnogoljudnijoj svetskoj državi, prilično dugo nije bio potpuno siguran u njen ekonomski napredak. Uz opise razvoja Kine Elzner opisuje i razvoj svog interesovanja za nju, koji se kretao od relativne ravnodušnosti, preko dvoumljenja i neverice, do prijatnog iznenađenja. Ovako ličan i iskren pristup autora neobičan je za jednu publicističku knjigu koja se tiče vrlo opipljive teme poput uzlazne putanje, po svemu sudeći, buduće najrazvijenije države na svetu. Elzner priznaje da je decenijama previđao značaj i razvoj Kine i objašnjava kako se istini najviše približio posredstvom pojedinačnih profesionalnih kontakata. Ovakav ličan pristup svakako čini knjigu znatno drugačijom od onih srodne tematike.

Uspešna aporija Kine je u tome što je, iako je kao država lišena političkog pluralizma i mnogih ljudskih sloboda, pokazala da tržišna ekonomija može – i to uspešno – da funkcioniše u totalitarnom sistemu, koji se, s druge strane, namećući intervencionizam, trudi da zauzda bogaćenje pojedinaca u korist eventualnog blagostanja slabije stojećih. Može se reći da je ekonomski uspeh Kine upravo u kombinaciji liberalkapitalizma i socijalizma kakav ne postoji u zapadnom svetu.

Za razliku od toga, Elzner nije preveliki optimista dok govori o daljem razvoju Nemačke i Evrope, a svoj stav naziva kritičkom solidarnošću. Međutim, kako bi je potkrepio, a i uopšteno, autor ne opterećuje čitaoca suvišnim terminima iz svoje struke, mada su podaci koje iznosi brojni i neumoljivi. No osim što temi pristupa lično, Elzner piše jezikom čitljivim i prihvatljivim širokom sloju publike, dotičući se i pitanja iz drugih oblasti: tehnologije, medicine, sociologije, filozofije... Budući da su, uz sve rečeno, autorovi podaci najaktuelniji mogući, ovo je knjiga koja se mora preporučiti svakom ko zaista želi da sazna kako se Kina razvija i sa kakvim planovima, što su uostalom pitanja koja se već odavno ne tiču samo dotične države nego i celog sveta.

Ako je devetnaesti vek pripadao Evropi, s njenim kolonijalnim silama, a dvadeseti Sjedinjenim državama, s njenom ponekad suptilnom politikom mešanja u prilike u drugim zemljama, sigurna uzlazna putanja u ekonomiji, medicini i tehnologiji čini da dvadeset prvo – ako ne i dvadeset drugo – stoleće bude razdoblje Kine. Upravo to je na umu imao Volfgang Elzner dajući naslov svojoj izvrsnoj knjizi.

Autor: Domagoj Petrović


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.