Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Novi putevi svile“ Pitera Frankopana - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Novi putevi svile“ Pitera Frankopana

„Nekada su svi putevi vodili do Rima. Danas vode do Pekinga.“

Istorija je tema koja se tiče politike, ekonomije i filozofije. Lekcije iz prošlosti uče nas kako da se ponašamo u budućnosti. Ipak, veoma dugo, knjige o istoriji su bile samo to – knjige o istoriji.

Međutim, nedavno se pojavio novi trend među istoričarima: eksperti iz oblasti svetskih događaja iz prošlosti počeli su da pišu o politici i problemima današnjice, i promišljaju o mogućnostima koje su pred nama. Nakon fenomenalnog uspeha knjige „Sapiens“ iz 2011. godine, izraelski istoričar Juval Noa Harari pisao je o tome šta bi se u našoj budućnosti moglo dešavati u pogledu tehnologije, biologije, politike, trgovine i drugih stvari.

A sada, na temeljima revolucionarnog rada i izuzetnog uspeha koji je njegova knjiga „Putevi svile“ iz 2015. godine doživela, oksfordski istoričar Piter Frankopan nam je podario fascinantan, detaljan i pristupačan prikaz ponovnog cvetanja Istoka tokom prethodnih godina, kao i pretpostavke gde će nas ekonomska, tehnološka i politička snaga istočnih sila odvesti – sve to u novoj knjizi „Novi putevi svile“.

Ko vlada svetom?

Amerika. Ali uskoro? Kina. Veliki deo Frankopanovog istraživanja i fokusa usmeren je na Kinu i njenu ulogu u globalnoj ekonomiji i trgovini, kao i na pitanje njene političke moći. Iako nekoliko poglavlja istražuju nedavne promene u ruskoj, iranskoj i indijskoj politici i bogatstvu, najveći deo knjige je ipak usmeren na Kinu. A ono što možemo pronaći na ovim stranicama je ništa manje nego očaravajuće – ponakad, zapravo, i zapanjujuće.

„Živimo u doba transformacije i promena koje je epohalno u svojoj veličini i osobinama, slično onome što se dešavalo u decenijama nakon prelaska Atlantika koji su ostvarili Kolumbo i oni koji su ga pratili.“

Kina je radikalno kompleksna zemlja i daleko od Zapada u pogledu istorije, politike i filozofije. Ova knjiga pruža jednako prosvetljenje svima – i onima koji su nekad posetili Kinu i onima koji o njoj malo znaju. Gotovo je neverovatno kada čitate koliku je ekonomsku i političku moć Kina razvila tokom prethodnih dvadeset godina i načine na koje je to izvedeno, a sam plan implementacije te snage je jednako fascinantan.

Sve to je u ovoj knjizi prikazano jednostavno i jasno. Frankopan ne podilazi niti previše uprošćava, a ni ne zbunjuje niti frustira čitaoca. Povlači savršenu liniju predstavljajući činjenice o trgovini, vojsci i političkoj partiji šaha. Njegovo lično mišljenje o ovim stvarima je gotovo u potpunosti isključeno iz ovog dela; njegov profesionalizam i cilj usmereni su na predstavljanje činjenica o istoriji zemalja na Putevima svile, i maestralno su svedočanstvo njegovih sposobnosti kao istoričara i kao pisca.

„Novi putevi svile nisu samo sastavni deo kineske ekonomske i spoljne politike, oni su integralni deo načina na koji Kina gleda na svet – i kako se priprema za budućnost.“

Jedan pojas, jedan put

Najfascinantniji aspekt knjige je istraživanje i objašnjenje kineske inicijative „Pojas i put“: nešto što je, kako sam Frankopan priznaje, teško objasniti. Može se posmatrati kao metod kojim Kina grabi ekonomsku i političku kontrolu nad sve više nacija širom sveta. U najuprošćenijem obliku, to je nešto poput kineske Evropske unije, metod stvaranja jednostavnih trgovinskih i političkih veza između Kine i zemalja širom Azije, Srednjeg Istoka, Afrike, pa i dalje.

„Pojas i put“, kako to Frankopan predivno opisuje, jeste ono što najbolje upoređuje današnju Kinu sa Putevima svile u prošlosti i prikazuje nam bez napora i veoma jasno zašto su Novi putevi svile bili zaista najpogodniji naslov za ovu neverovatnu knjigu.

Prva polovina knjige govori o svakom aspektu Istoka, od Turske do Japana, dok druga duboko zalazi u pravu probuđenu zver kakva je Kina i treperavu moć Trampove Amerike. Sve to čini ovu knjigu zaista neprocenjivom i potpuno očaravajućem. Čak i osnažujućom.

Na momente će čitalac imati utiske da čita serijal članaka iz finansijskog časopisa, ali taj jasan i prijemčiv prikaz priča i činjenica je potpuno zapanjujući. „Novi putevi svile“ je knjiga koja će svačiju pažnju okrenuti ka Kini, a ujedno i ohrabriti mnoge studente do Praga do Lime da odustanu od učenja engleskog i uzmu knjigu na mandarinskom.

Kako je jednom rekao Napoleon Bonaparta: „Kina je uspavani zmaj. Pustite je da spava jer kada se probudi, pomeriće svet.“

Izvor: booksandbao.com
Prevod: Dragan Matković


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.