Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Purpur imperije“: Balkanski zraci u sumraku Rima - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Purpur imperije“: Balkanski zraci u sumraku Rima

Istoriografija je pod terminom pozno Rimsko carstvo – što stoji u podnaslovu knjige Duška Lopandića – obuhvatila period od smrti cara Marka Aurelija do propasti Zapadnog rimskog carstva. Ako znamo da je Marko Aurelije umro 180. godine nove ere, a da se konačni pad Zapadnog rimskog carstva desio maltene tri stoleća kasnije (476. godine), može čudno delovati što se koristi prilično jednostavna odrednica za tristogodišnji period tokom kojeg se smenio veliki broj vladara i dinastija, vodio veliki broj ratova i izbilo više unutrašnjih sukoba, menjao čak i državni sistem, izvršeno nekoliko podela teritorije carstva, a najzad uvedena i nova državna religija.

Ipak, Lopandić u uvodu svoje knjige „Purpur imperije“ naglašava da se za početak kraha antičke epohe, oličene pre svega u helenskoj i rimskoj kulturi, može uzeti trenutak smrti Marka Aurelija, makar i simbolično, jer tada nije umro samo car, nego i filozof, dok će u narednom periodu na carski tron dolaziti većinom ljudi iz redova vojske, i to načinom koji bi se, savremenim jezikom rečeno, mogao poistovetiti sa državnim udarom vojne hunte.

Izabravši poslednjih trista godina Rimskog carstva za temu svoje knjige, Lopandić je istraživanja ograničio na imperatore koji su rođeni na Balkanskom poluostrvu (i u južnom delu Panonske nizije), čime je obuhvatio veliki deo dotičnog perioda, jer Iliri, Tračani, Tribali, koji su služili u rimskoj vojsci, kao da su stupili na mesto umornih Latina, pa se Balkan postepeno nametnuo kao čuvar, a u nekim trenucima i kao obnovitelj klonulog carstva.

Dovoljno je zato spomenuti da su na Balkanskom poluostrvu podignuti značajni trgovački i vojni centri poput Sirmijuma, Singidunuma, Viminacijuma, Naisa, a najzad i Konstantinopolj, buduća prestonica Vizantijskog carstva, legitimnog naslednika Istočnog rimskog carstva.

Ne treba da čudi ni činjenica što je veliki broj vladara tokom poznog perioda Rimske imperije potekao iz plemena i naroda koji su dotad bili smatrani varvarskim, jer ne samo što je tada svaki slobodni stanovnik carstva dobio pravo rimskog građanstva nego su i okolnosti doprinele da se naslednik prestola prvenstveno traži među najsposobnijim i najzaslužnijim oficirima, bez obzira na njihovo poreklo, a ne među decom bivšeg vladara.

Iz Lopandićevih tekstova može se hronološki pratiti kako je Rimsko carstvo tokom tri veka propadanja imalo i svoje svetle trenutke, zbog kojih se postepeni krah lako može izjednačiti i sa upornim opstankom, pri čemu su i teške odluke, kao što su podela jedinstvene teritorije ili dobrovoljna povlačenja rimskih legija iz pograničnih provincija, takođe sprovođene radi što dužeg održavanja vlasti u centralnim područjima.

I ne samo što Lopandićeva knjiga pruža dragocene podatke o rimskim vladarima i vojskovođama, koji se inače retko pominju i u udžbenicima i u popularnoj literaturi, i zanimljive podatke iz privatnog života pojedinih istaknutih ličnosti (poput ljubavne priče između Konstancija III i Gale Placidije), već sa objektivne distance rasvetljava i biografije koje se najčešće jednostrano predstavljaju.

U tom pogledu značajni su Lopandićevi tekstovi o caru Konstantinu Velikom, koji inače nije jedino doneo Milanski edikt, a pritom niti samo usmerio tok buduće civilizacije izjednačavanjem hrišćanstva sa ostalim religijama u Rimskom carstvu, nego je i iz poštovanja prema božanstvu Nepobedivog Sunca odredio da neradni dan bude – nedelja.

Stoga se kroz postepenu propast Rimskog carstva može pratiti i ekspanzija jedne religije, koja je počela kao savez onih koji su zaista verovali, a pretvorila se u savez onih koji su obavezni da veruju.

Autor: Dušan Milijić


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
prikaz knjige budućnost geografije zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku  laguna knjige Prikaz knjige „Budućnost geografije“: Zaboravite geopolitiku, pređimo na astropolitiku!
19.09.2024.
Zahvaćeni surovim vrtlogom silnih svetskih političkih, društvenih i ekonomskih previranja koja su posebno dobila na jačini proteklih desetak godina, svi se mi verovatno svakodnevno zapitamo kako li će...
više
prikaz mladih kritičara čuvari krune cara dušana  laguna knjige Prikaz mladih kritičara: „Čuvari krune cara Dušana“
19.09.2024.
Na samom početku knjige car Dušan na samrti daje svešteniku Teodosiju svoju krunu i blago da ih sakrije. Ali to nije bilo kakva kruna. Pisac nas iznenađuje time što nas vodi još unapred, pa smo sa des...
više
marina vujčić želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida laguna knjige Marina Vujčić: Želja za pisanjem rasla je s bijesom zbog novih femicida
19.09.2024.
Marina Vujčić, nagrađivana spisateljica, dramatičarka i urednica, autorica prije nekoliko mjeseci izdanog romana „Sigurna kuća“, bila je među hrvatskim sudionicima 12. Festivala svjetske književnosti ...
više
intervju bojan leković nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim laguna knjige Intervju Bojan Leković: Nemojte raditi ono što vas čini nesrećnim
19.09.2024.
Gotovo nestvarno zvuči podatak da je pisac i osnivač CEO najznačajnije srpske oglasne kompanije KupujemProdajem, koja je od 2008. godine do danas izrasla u najsnažniju internet platformu u Srbiji...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.