Mnogima se više puta desilo da njihovu vezu, u trenucima punog cvata bliskosti i harmonije, partner prekine naglo i bez prikladnog objašnjenja. Poreklo najvećeg dela takvih raskida uzrokovano je partnerovim strahom od vezivanja.
U navedenoj situaciji postoje dva ekstrema: jedan, koji prekomerno želi bliskost sa partnerom, i drugi, koji se odlikuje velikim strahom od vezivanja, a koji se može razviti do svojevrsne patologije. Ova knjiga jedne od najpoznatijih evropskih psihoterapeutkinja, nemačke autorke
Štefani Štal, može da bude korisna čitaocima koji naginju ili pripadaju bilo kom kraju spektra.
Prvi se po pravilu zaljubljuju u druge, a u grupu takvih je spadala i potpisnica knjige „
Strah od vezivanja“. Otuda je knjiga napisana na proživljen i uverljiv način, kao i zbog autorkine savetodavne prakse, odnosno iskustava njenih pacijenata. Štefani Štal utoliko nudi lakši put onima koji nisu svesni da su obuzeti strahom od vezivanja. Kao i svako osvešćivanje, i ovo će biti bolno ali i korisno.
Ne samo zbog empatije koju autorka gaji prema pripadnicima prve krajnosti, štivo je namenjeno pre svega njima. Na osnovu sadržaja knjige, oni bi mogli da nauče kako da lakše prepoznaju i izbegnu partnere koji se plaše vezivanja i razviju zdravu meru lične nezavisnosti. Knjiga će biti korisna i za osobe što čine oprečnu krajnost, barem za slučajeve koji iskreno žele da razbiju svoj strah ne bi li spontano i prirodno učestvovali u razvoju ljubavne veze. Oni pak što biraju da tvrdoglavo nastave „po starom“, mogu bar da razumeju koliko su, zavarani nadom i iluzornim nastojanjima da promene narav partnera, odnosno nemogućnošću da uspostave pravu ljubavnu vezu kao jedan od najzdravijih mogućih vidova stvarnosti, od nje udaljeni. Najprirodnije i, nažalost, najređe osobe će pak bolje razumeti i one koji se plaše vezivanja i one što su zavisni od partnera.
U slučaju oba ekstrema, autorka apeluje na negu „unutrašnjeg deteta“, pojam koji je Štalova zaokružila knjigom znakovitog naslova „
Dete u tebi mora da pronađe svoj zavičaj“, a koje je, uz još četiri koje potpisuje nemačka psihoterapeutkinja, na srpskom jeziku objavila Laguna. Spisateljičin pristup bazira se na uverenjima da detinjstvo značajno oblikuje kasniji život odraslih, posebno u oblasti bliskosti, partnerstva i odnosa, i da je čovek programiran, a u slučaju obeju krajnosti tematizovane nedaće –
pogrešno programiran. Bolje rečeno: nekada je bio programiran na „ispravan“ način, ali, obrevši se u svojevrsnom konfliktu sa detetom u sebi, možda to više nije. U tom slučaju treba posegnuti za svojevrsnim reprogramom, koji u konkretnom slučaju znači prekid određene vrste ponašanja i razvoj sistema kazne i nagrada, kao za mališane. A sve to bi moralo da se odvija u što zdravijem ambijentu.
„Strah od vezivanja“ objavljen je u epohi u kojoj se veliki deo društva suočava sa neuspehom u odnosima usled sveopšteg otuđenja i straha od bliskosti. To je sigurno jedan od razloga zašto ova knjiga ima tako veliki uspeh kod gotovo svih vrsta čitalačke publike.
Autor: Domagoj Petrović