Radivoje Bojičić nastavlja srpsku satiričnu tradiciju, oličenu najviše u stvaralaštvu
Branislava Nušića i
Branka Ćopića, ali je njegovo delo samosvojno i originalno. Krase ga visoko književno majstorstvo, elegantan stil, sažetost i ubojitost izraza, precizne rečenice i očaravajući humor.
Knjigom „
The bodigard“ srpska književnost je posle dugo vremena najzad dobila izuzetan humorističko-satirični roman koji pleni obiljem duhovitosti, svežinom ideja, jedinstvenom tematikom, jezičkim bogatstvom, izvornošću kazivanja na dijalektu, žargonskim dijalozima, interesantnom i uzbudljivom radnjom, koloritinim likovima, neobičnim i napetim situacijama i neočekivanim obrtima.
Roman govori o sukobu tradicionalnog i modernog, ruralnog i urbanog, časti i kriminala, duhovnog i profanog… Delo dotiče društvene i moralne probleme i prava je enciklopedija savremenog života, na koji pisac gleda iskošeno, sa mudrom ironijom i, katkad, dobrodušnim humorom, a katkad zajedljivom satirom. Autor o vrlo ozbiljnim temama govori na krajnje šaljiv način. Ovo delo će zasmejati i one kojima nije do smeha.
Reč je, zapravo, o vrlo neobičnom romanu čije čitanje može da izmami više osmeha nego kompletna domaća književna, pozorišna, filmska i TV produkcija u poslednjih nekoliko godina. Radivoje Bojičić se unajkraće može opisati kao „srpski Kišon“, što ne znači da se za Efraima Kišona u budućnosti neće govoriti „izraelski Bojičić“.
Glavni junak knjige „The bodigard“ govori o svom poslu telohranitelja, iznoseći do u detalje sve malo poznate strane ovog posla skopčanog s brojnim iskušenjima i rizicima. Čini to rečenicama prožetim šalama, dosetkama, kalamburima, mudrolijama, metaforama, poređenjima i hiperbolama. Njegova ispovest o zgodama i mnogo brojnijim nezgodama prožeta je napetošću i neizvesnošću koje su mnogo češće uzrokovane ponašanjem štićenih nego potencijalnih ugrozitelja. Telohranitelj čiju sudbinu pratimo, zapravo, ima najviše problema da sačuva sebe od samoga sebe. Većinu konflikata rešava fizičkom snagom i oružjem, ali ne uspeva da se oslobodi griže savesti i razreši moralne probleme uzrokovane patrijarhalnim vaspitanjem i poreklom iz porodice i sredine koje drže do „čojstva i junaštva“.
Zato ključna tema i poruka romana „The bodigard“ nisu – kako sačuvati telo, već kako sačuvati dušu, izloženu ovozemaljskim porocima, grehovima, izazovima i iskušenjima. Poglavlja romana ponekad imaju karakter anegdote koje sadrže grotesku, crni humor i apsurd. Autor vešto stvara, kako tradicionalne humorne situacije, tako i originalnu fabulu. Njihov sadržaj, oblik i jezik odlikuju se „složenom jednostavnošću“. Nekad se stiče utisak da je ovo roman sastavljen od aforizama, a nekad da svaki aforizam u sebi sadrži roman.
Knjiga „The bodigard“ može biti interesantna najširem krugu čitalaca, jer je podjednako privlačna mladima i zrelima, ženama i muškarcima, nacionalistima i mondijalistima, levima i desnima, elitistima i populistima, vlastima i opoziciji… Pre tri decenije „Telohranitelj“ je bio veliki filmski hit, a roman „The bodigard“ ispunjava sve uslove da postane istinski književni hit!
Autor: Aleksandar Čotrić
Izvor: Danas