Laguna - Bukmarker - Prikaz knjige „Viđenje nevidljivog“ – Eseji i bogoslovlje - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz knjige „Viđenje nevidljivog“ – Eseji i bogoslovlje

Nakon što je nedavno objavila zbirku eseja episkopa zapadnoameričkog Maksima (Vasiljevića) pod naslovom „Viđenje nevidljivog: suočavanje sa stvarnošću“, beogradska Laguna može da se pohvali da sad među svojim autorima ima dvojicu srpskih arhijereja i to iz iste duhovne škole vladike Atanasija (Jevtića).

Za razliku od svog duhovnog oca, čiji spisatejski rad obuhvata patrističku i drugu crkvenu, kao i nacionalnu tematiku, oni u svojim knjigama objavljenim u Laguni, nastoje da svoj hrišćanski pogled na svet iskažu u čisto književnim formama. Vladika Maksim se u svojim esejima bavi savremenim događajima i fenomenima kroz prizmu svetačke tradicije, srpskog bogoslovlja 20. veka, filozofije, umetnosti, aktuelnih pravoslavnih tokova.

„U novije vreme napisao sam niz eseja u kojima sam izneo osvrte na pojedina zbivanja na domaćoj i svetskoj pozornici. Sasvim spontano došlo je do neočekivanog preplitanja tema mog teološkog i pastirskog rada sa temama koje nameće svakodnevica… Predajući ove eseje čitalačkoj javnosti, u kojoj se sve češće postavlja smisao postojanja Crkve i onoga čime ona može da privuče i oduševi čoveka, izražavam nadu da će moja skromna razmišljanja posvedočiti izvorni duh hrišćanstva. Verujem istovremeno da se u današnjoj teologiji izdvaja jedna značajna putanja mišljenja koja je sposobna da savremenike dovede do uvida u najznačajnije istine Hristovog jevanđelja i njegovog realizma“, piše vladika Maksim u uvodu svoje nove knjige.

Požar u kome je prošle godine stradala najpoznatija pariska katedrala Notr Dam za vladiku Maksima, inače sorbonskog đaka, bio je povod za razmatranje pitanja francuskog nacionalnog identiteta razapetog između proklamovanog ateizma i hrišćanskih temelja društva.

On ukazuje i na problem obnove ove čuvene bogomolje i analizira uzroke koji tehnološku nadmoćnost 21. veka čine nedovoljnom da se ponovi virtuoznost srednjovekovnih graditelja. Vladika Maksim piše o susretu sa kineskom kulturom, pravoslavlju na Dalekom Istoku, fenomenima ponavljanja, kopiranja i originala, posebno u digitalnoj eri, internetu, veštačkoj inteligenciji, duhovnim opitima svetogorskih staraca, potrebi za Dostojevskim u 21. veku, migranstkoj krizi…

Povezuje ih sa iskustvima i pukama apostala Pavla, svetih otaca, vladike Nikolaja (Velimirovića), arhimandrita Justina (Popovića), ali i delima savremene književnosti, antologijskih filmova. Mocartom, Šekspirom, grčkom poezijom, filozofijom i teologijom…

Autor: Jelena Tasić
Izvor: Danas


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.