Laguna - Bukmarker - Prikaz romana „Christkind“ Borisa Dežulovića: Saznanje kao teskoba - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz romana „Christkind“ Borisa Dežulovića: Saznanje kao teskoba

Sigurno se svako bar ponekad zamislio šta bi uradio da postoji mogućnost putovanja kroz vreme i kakva-takva promena pojedinih događaja iz prošlosti.

Pritom, da se to ne odnosi samo na sopstvenu prošlost nego i na prošlost jednog društva, države, naroda, pa i civilizacije, jer kad bi postojao vremeplov, verovatno niko ne bi odoleo želji da otputuje u prelomni istorijski trenutak i svojim potezom spreči katastrofu koja se u međuvremenu desila.

Naravno, pod uslovom da se tačno prepozna kad je nastala uzročno-posledična veza iz koje su proistekli događaji koje treba promeniti ili ih u potpunosti izbrisati.

Na ovoj je ideji Boris Dežulović zasnovao radnju svog romana „Christkind“, gde se daje slika jednog trenutka koji savremenicima možda i nije izgledao kao prelomni i istorijski, ali koji može tako delovati kad se sagleda u kontekstu onoga što će tokom narednih decenija uslediti.

I kad se naglasi da je u pitanju kasno leto 1897, i da se radnja dešava u varoši Lambah u Gornjoj Austriji, tadašnjoj provinciji Austrougarske monarhije, opet nije lako dosetiti se kakva bi korenita promena opštečovečanske budućnosti – odnosno, prošlosti – mogla tada da se izvrši.

Ali kad bi sve karte bile otvorene od samog početka, onda radnja ne bi ni bila uzbudljiva, a kad bi sva imena istorijskih ličnosti odmah bila navedena u potpunosti, onda bi izostalo učešće samog čitaoca u razotkrivanju identiteta pojedinaca koji borave u Lambahu istovremeno kad i glavni junak, koji je ujedno i pripovedač.

Samim tim što pripoveda u prvom licu, pripovedač i ne može biti sveznajući, a da i jeste, postojala bi opasnost da otkrije tajne i dešifruje pseudonime pre nego što za to dođe pravi trenutak.

Ipak, pripovedač će svojim sagovornicima ponekad zaista izgledati kao sveznalica, jer neće uvek biti pažljiv da sakrije svoje prednosti, naročito kad mahinalno bude spomenuo podatke koje mu dotad niko nije ispričao – barem ne otkako je stigao u Lambah.

Tako će pripovedač sasvim dobro znati radnju engleskog gotskog romana koji tek što je odštampan i koji će tek tokom narednih decenija doživeti planetarnu popularnost, a znaće ne samo titulu i zanimanje nego i biografiju svog saputnika u vozu, i to više nego što sâm saputnik tada o sebi bude znao.

Od svih poznanstava sklopljenih u Lambahu, možda najvažniji i najiščekivaniji susret je sa detetom koje će, nakon brojnih mladalačkih razočaranja, svojim javnim postupcima odvesti svet u dotad neviđeni pakao, što bi se moglo promeniti ako i život tog deteta bude na vreme prekinut.

To je zapravo i cilj dolaska glavnog junaka u Lambah, da spreči buduće zločine tako što će njihovog inspiratora ubiti pre nego što uopšte pomisli da javno propagira bilo kakvu ideologiju.

Zadatak je samo naizgled lak, a zapravo nosi dilemu koje glavni junak neće biti ni svestan sve do trenutka kad dobije priliku da svoju zamisao ostvari – jer jedno je kazniti zločinca nakon što su zločini na koje je pozivao izvršeni, a drugo je lišiti života dete koje još uvek nije ni za šta krivo i koje ne zna za svoje buduće grehe.

Da se nije završila oružanim sukobom poznatim kao Veliki rat, iz kojeg će docnije proizići još krvaviji sukob, epoha u koju je Dežulović poslao svog junaka možda ne bi, sa istorijske distance, delovala tako tragično, kao što nije ni svojim savremenicima koji nisu mogli da znaju kako će se ona završiti.

Samo onaj ko dođe iz budućnosti mogao bi sagledati razmere tragedije koja tek treba da usledi, pa i njene duboke korene. Čak i takvo saznanje, umesto da bude prednost, može samo da se pretvori u teskobu, jer tragedija pojedinca zna da bude i u tome što je on jedini koji ju je naslutio i što niko sem njega ne shvata kako se može sprečiti.

Autor: Dušan Milijić


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.