Romanom „Gvozdeni oblaci“ niški pisac Branislav Janković ponovo se vraća svom intrigantnom junaku, raspopu i istražitelju Jevremu Utviću.
Moram da priznam da mi je Janković jedan najdražih domaćih pisaca fantastike, a raspop Jevrem jedan od dražih i simpatičnijih književnih junaka. Iako ga svrstavamo u žanr fantastike, Janković je mnogo više od toga. Njegovi romani su pitka i uzbudljiva kombinacija istorije, predanja, stripa, filma, krimi romana, horora i fantastike, a sve protkano ljubavnom pričom.
Svega kod njega ima, od načina života na ovim prostorima na zalasku turske vlasti, preko priča i predanja, vlaške magije i duhova, ratovanja, fatalnih žena i zaslepljenih muškaraca do poezije pa čak i detektivsko-istražiteljskih priča. Savršena zabava za lenjo popodne ili dva.
„Gvozdeni oblaci“ počinju ubistvom lepe žene Zekerija-paše, jednog od zapovednika Niša. Uznemiren i nemoćan da sam nađe ubicu, paša traži pomoć od svog najvećeg neprijatelja, Uzun-age, zapovednika Leskovca. Paša traži raspopa Jevrema Utvića, razvratnika i nekadašnjeg pripadnika Obrenovićeve tajne policije.
Utvić se odaziva pozivu, ali ne pošto jos dve žene pašine ne nastradaju. Svestan da zločini nisu nasumični, Utvić uz pomoć glavne pašine žene Bulut (oblak na turskom), prijatelja sa neobičnom istorijom Jusufa Bulatovića i senki davno i skoro umrlih u tajnim prolazima pašinih dvorova, otkriva ubicu, ali i tajnu koja povezuje pašu i agu.
Od Beograda do Niša, od ciganskih čergi do turskih dvorova, od spaljenih srpskih sela do niških džamija, Jankovićev raspop luta Srbijom, srećući usput razne, neobične likove – dobre i loše i slušajući priče običnih ljudi, ali i onih bogatijih i slikajući uzbudljivu, tužnu, na momente ružnu a na momente mnogo lepu sliku devetnaestovekovne Srbije, i one građanske i one „ruralne“.
Bez obzira na to da li ste čitali prethodnu avanturu Jevrema Utvića („Vetrovi zla“) ili neki drugi Jankovićev roman, ili vam je ovo prvi susret sa ovim piscem, uživaćete. Uzbudlljivo, romantično, duhovito – Jankovićevi romani su ona zabavna, interesantna istorija koja se rado i s guštom čita.
Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik