Laguna - Bukmarker - Prikaz romana „Mi protiv vas“ Fredrika Bakmana - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz romana „Mi protiv vas“ Fredrika Bakmana

Mi protiv vas“ nastavlja se na užasne događaje iz „Medvedgrada“, iako čitalac ne mora da pročita „Medvedgrad“ da bi uhvatio nit u ovom drugom delu trilogije o švedskom gradiću koji živi i diše hokej. Isto tako ne morate da budete ljubitelj, pa čak ni poznavalac hokeja, jer ovo nije priča o sportu, već o ljudima i zajednici i stvarima koje se tiču svih nas, ljubavi, mržnji, hrabrosti, nepravdi, prijateljstvu, lojalnosti, strahu, nepravdi.

Medvedgrad je gradić u agoniji. Maju, ćerku generalnog menadžera hokejaškog tima Medvedgrada, silovao je Kevin, najbolji igrač tima. Ljudi su „izabrali“ strane i pokušavaju da se oporave od takozvanog „skandala“. Kevin je napustio Medvedgrad i otišao u suparnički grad i tim Vresište. Maja i njena porodica su izopšteni.

U takvoj atmosferi bes i bol i nasilje pulsiraju tik ispod površine. Kada političari odluče da eliminišu hokejaški tim Medvedgrada u korist Vresišta, taj bes i to nasilje eksplodiraju.

Bakman, koji je planetarnu popularnost stekao predivnim „Čovekom po imenu Uve“, majstorski opisuje šta se dogodilo posle, od jednog leta do jedne zime, taj emotivni rolerkoster prepun iznenađujućih obrta – iako nas pisac često upozorava da će se nešto dogoditi. Kada se dogodi, ipak nismo spremni.

I upravo u tome leži Bakmanova magija – heroji mogu da ispadnu bednici, najveći zlikovci mogu da urade nešto pristojno i nežno. Stalo vam je do njegovih likova, čak u jednom trenutku i do huligana koji se zauzimaju za dete koje roditelji maltretiraju.

Bakman je majstor univerzalnih istina koje „isporučuje“ nekad onako a nekad fantastično – kao kada je uhvatio frustraciju i očaj zaposlene majke koja radi od kuće da bi bila malo sa porodicom i koja radi mnogo, mnogo više od svojih kolega, ali koju će stalno pamtiti kao ženu koja odlazi kući ranije.

Ili sjajan razgovor žene trenera sa igračem koji je priznao da je gej i koja mu govori o svom ocu koji je želeo da ona bude dečak. Kada je igrač pita zašto, ona mu objašnjava da je ona kao žensko morala duplo više da se trudi i da bude duplo bolja od muškaraca i da će sad i on morati tako.

Za čitaoce koji uživaju u pričama o odnosima, promenama, odrastanju i iskupljenju „Mi protiv vas“ je obavezna literatura.

Ako niste čitali „Medvedgrad“, pročitajte prvo njega pa onda „Mi protiv vas“. Nećete biti razočarani.

Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
jelena bačić alimpić o romanu krojač priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega ljubavi laguna knjige Jelena Bačić Alimpić o romanu „Krojač“: Priča o izuzetnom herojstvu, časti, požrtvovanosti, ljudskoj dobroti i iznad svega – ljubavi
09.05.2025.
Nedavno je Jelena Bačić Alimpić objavila svoj novi roman pod nazivom „Krojač“. To je roman o onima koji su krojili život uprkos smrti, o tajnama koje su ostale sačuvane u šavovima odela i o sudbini, k...
više
đorđe bajić šta donosi prvi trilerfest video  laguna knjige Đorđe Bajić: Šta donosi prvi Trilerfest? [video]
09.05.2025.
Uoči Trilerfesta, prvog regionalnog festivala trilera i kriminalističkog žanra, koji se od 16. do 18. maja održava u Domu omladine Beograda, u emisiji „Hajde da razgovaramo“ gostovao je pisac i scenar...
više
prikaz romana gubitak slike ili planinom sijera de gredos povratak smisla laguna knjige Prikaz romana „Gubitak slike ili Planinom Sijera de Gredos“: Povratak smisla
09.05.2025.
Roman „Gubitak slike“ jedan je od najambicioznijih i najopsežnijih narativnih poduhvata austrijskog nobelovca Petera Handkea (1942), koji sabira mnoge tematske i stilske osobenosti njegovog celokupnog...
više
prikaz zbirke o čemu ne govorimo osećaj za kraj laguna knjige Prikaz zbirke „O čemu ne govorimo“: Osećaj za kraj
09.05.2025.
Njene teme su telo, bolovi koje trpi i bolesti s kojima se bori. Junakinje – i slavne i anonimne – suočene su sa istom mukom. Fizička nemoć i telesna patnja uslovljavaju izolaciju i povlačenje u sebe,...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.