Laguna - Bukmarker - Prikaz romana o Grejs Keli: Talenat prokockan u kneževini za kockanje - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz romana o Grejs Keli: Talenat prokockan u kneževini za kockanje

Sudeći prema knjizi Sofi Benedikt, iza odluke Grejs Keli da prekine karijeru zbog udaje za princa stoji duboka psihološka zavisnost od mišljenja roditelja.

Da nije poginula u saobraćajnoj nesreći u 52. godini, Grejs Keli bi ove godine napunila 93.

Sve u njenom životu odvijalo se munjevito, neočekivano i bleštavo. „Ako jednog dana budu pričali priču o mom životu, ljudi će shvatiti ko sam zaista bila“, rekla je Grejs jednom prilikom.

Do danas su ispričane mnoge romaneskne i filmske priče o njenom životu, ali još uvek nije lako razumeti ko je ona zaista bila.

Ko se u ove vrele dane odluči za knjigu Sofi Benedikt „Grejs Keli i draž ljubavi“ imaće pred sobom priču o mladoj Grejs i njenom napetom odnosu sa roditeljima, pre svega sa ocem, od koga nikada nije uspela da zasluži pohvalu.

Druga nit, suštinski prepletena sa ovom prvom, prati njenu filmsku karijeru uz niz neuspešnih ljubavnih veza sa znatno starijim muškarcima.

Željna roditeljskog odobravanja

Sofi Benedikt slika razvoj devojke čija porodica pripada visokom filadelfijskom društvu, koja je vaspitana u strogom katoličkom duhu i ima nezaustavljivu želju da postane glumica, uprkos protivljenju roditelja.

Ipak, ni kad postane samostalna i slavna, Grejs ne može da se oslobodi duboko usađene potrebe da njena porodica odobri njen izbor partnera. Upravo roditeljsko neprihvatanje ključni je uzrok niza Grejsinih ljubavnih brodoloma, koji su počeli još dok je u Njujorku studirala na Američkoj akademiji dramskih umetnosti.

Zaljubila se u znatno starijeg profesora, koji je bio spreman da se razvede da bi bio sa Grejs. Veza je propala kad je Grejsin otac došao iz Filadelfije u Njujork da porazgovara s profesorom.

U knjizi Sofi Benedikt otkriva se još nekoliko takvih veza, koje su bile praćene znatnom medijskom osudom.

Sa današnje tačke gledišta može da čudi što je Grejs takav odnos prema roditeljima zadržala i kad je postala uspešna u svom poslu i finansijski potpuno nezavisna.

S druge strane, ta priča pokazuje koliko psihološka zavisnost od roditelja može da bude jaka i dezorijentišuća, bez obzira na druge okolnosti.

Elegantna i uzdržana Grejs je imala veoma romantičnu predstavu o ljubavi, kojom se branila od hladnog roditeljskog modela. Zato se čitalac nimalo ne čudi što je Grejs odlučila ne samo da se 1956. uda za Renijea, princa od Monaka, već i da zbog tog braka potpuno prekine karijeru.

Ne prikazivati princezine filmove

Kad je napustila Holivud, imala je samo 27 godina, a u prethodnih pet uradila je i postigla sve ono zbog čega je zaslužila svoju zvezdu u Bulevaru slavnih. Igrala je uz veličine kakvi su bili Gari Kuper, Klark Gejbl, Ava Gardner, birali su je režiseri kao što su Džon Ford ili Džordž Siton, a Hičkok ju je obožavao i angažovao u tri svoja filma.

Kasnije je Hičkok pokušavao da ubedi princa Renijea da joj dozvoli da igra u još nekom njegovom filmu, ali princ je bio neumoljiv. Štaviše, njeni filmovi nisu smeli da se prikazuju u Monaku da podanici ne bi videli kako im se princeza ljubi sa Klarkom Gejblom.

Kao što je i red u bajkama, ova knjiga Sofi Benedikt završava se Grejsinom udajom, ali za razliku od bajki otkriva i neke neprijatne detalje iza scene. Grejs je morala da ode na ginekološki pregled kako bi princ bio siguran da je njegova nevesta sposobna da rađa. Takođe, princ je tražio miraz od dva miliona dolara, što je bila ogromna suma čak i za Grejsinog imućnog oca, pa je ta suma namirena tako što je otac dao milion, a drugi milion sama Grejs.

Ipak, ovim Grejsinim izborom otac je, konačno, bio zadovoljan.

Gde su nestali milioni Grejs Keli

Da bi se dobila potpunija slika o zvezdi koja se udala za princa, dobro je posle čitanja knjige Sofi Benedikt pogledati dokumentarni film „Gde su nestali milioni Grejs Keli“, koji je nedavno premijerno prikazan na kanalu Viasat History. Dokumentarac analizira testament Grejs, princeze od Monaka, po kome je za njom ostalo samo deset hiljada dolara i kućica u Irskoj.

Finansijski stručnjaci i istoričari otkrivaju mehanizam kojim je svoju malu evropsku kneževinu Monako Renije navodno spasao od bankrota tako što je u nju „uzidao“ novac, slavu i na kraju život svoje žene.

A nama ostaje da se pitamo zašto je to bilo potrebno samoj Grejs Keli, koja je na nedavno napravljenoj listi najvećih glumica klasičnog perioda Holivuda zauzela 13. mesto, sa samo pet godina aktivnog bavljenja glumom.

Autor: Mirjana Mitrović
Izvor: tosamja.media


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.