Laguna - Bukmarker - Prikaz romana „Prizori budućnosti“ - Knjige o kojima se priča
VestiIntervjuiPromocijeAkcijeKnjiževni klubPrikazi#knjigoljupci#TriRajkeVideoKolumneNagradeKalendar

Prikaz romana „Prizori budućnosti“

Ako ste tinejdžer koji čita ovaj prikaz, sigurno se i ne sećate kako je to nemati mobilni telefon, ili stalni pristup računaru, nemati MP3 plejer ili internet u svim njegovim bezbrojnim oblicima. Ali vaši se roditelji sasvim sigurno sećaju ovog vremena, iako ti dani mogu izgledati kao „mračni srednji vek“. Kao što nas Kerolin Mekler i Džej Ašer podsećaju, te obične svakodnevne navike kao što je slušanje svoje plej-liste, ili praćenje vremenske prognoze preko mobilnog telefona ili (ah!) postavljanje novog statusa na Fejsbuk su ne tako davno bile potpuno nezamislive.
 
U „Prizorima budućnosti“ godina je 1996, Ema je srednjoškolka a njen najbolji prijatelj je njen prvi komšija Džoš koji je pre šest meseci počeo da se ponaša kao da bi hteo da postanu nešto više, (Ema je bila zgranuta: „Ali, ti si Džoš!“). Sada je situacija među njima malo napeta, sve dok Džoš ne donese Emi AOL CD-rom, da ona i njena porodica mogu da se povežu sa internetom koristeći njen kompjuter i dial-up modem.

Kada se Ema loguje prvi put, naleće na veoma zbunjujući sajt: „Na sajtu su izmešane reči, male sličice su nabacane svuda, kako kaleidoskop. Nemam ideju u šta bi to trebalo da gledam. Sajt se zove ‘Fejsbuk’, potpuno je neorganizovan, sa slikama i tekstom razbacanim na sves trane.“

Kao što svako ko je gledao „The Social Network“ zna, Fejsbuk nije bio izmišljen 1996. godine; pa kako to da i Ema i Džoš već imaju svoje profile na njemu — i to sa slikama na kojima izgledaju petnaest godina starije? A prema ovom misterioznom sajtu, oboje su venčani – Ema je udata za nekog nepoznatog muškarca, a Džoš, potpuno neočekivano, oženjen poslednjom osobom koju bi očekivao.
 
Dok se naši junaci bore da povežu ove vizije budućnosti sa svojim očekivanjima, spekulišu o uticaju koji današnji postupci – od prosipanja soka na tepih do ljubljenja najboljeg prijatelja – mogu da imaju, i o tome koliko posledice mogu biti neočekivane u budućim danima i nedeljama, ili čak petnaest godina kasnije. Često je ismejana i banalnost našeg manijačnog dokumentovanja naših života onlajn – sve do naintimnijih detalja – i to na način koji bi našim verzijama iz prošlosti bio užasavajući, pa čak i nezamisliv. „Zašto bi iko otkrivao takve stvari o sebi na internetu?“ pita se Džoš. „To je ludo“ –  Ema na to odgovara; „Baš tako… Biću psihijatrijski slučaj za petnaest godina i zbog toga moj muž neće želeti da bude sa mnom“.
 
Džej Ašer i Kerolin Makler, dva veoma poznata pisca tinejdžerske literature, sjajan su tandem. Njihova naizmenična poglavlja, pričana i iz Džošove i iz Emine perspektive, pokreću preklapanja i dovoljno napetosti da čitaoci budu dovoljno željni nastavka a i da neprestano nagađaju šta će se sledeće dogoditi. Ima tu i nekoliko nelogičnosti –  tinejdžerka sa mobilnim telefonom 1996. bi, recimo, bila mnogo neobičnija nego što autori priznaju, ali ovaj i slični detalji su samo sitnice u romanu koji je i dobra ljubavna priča i sjajno razmatranje budućnosti u kojoj već živimo.

Izvor: teenreads.com
Prevod: Dušica Novaković


Podelite na društvenim mrežama:

Povezani naslovi
otkriven 60 godina nakon autorove smrti rat luj ferdinanda selina tema 120 laguninog književnog kluba laguna knjige Otkriven 60 godina nakon autorove smrti: „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina tema 120. Laguninog književnog kluba
17.01.2025.
Senzacionalno otkriće rukopisa šezdeset godina nakon autorove smrti „Rat“ Luj-Ferdinanda Selina biće tema 120. tribine Laguninog književnog kluba, koja će se održati u petak 7. februara u 18 sati u ka...
više
literarni konkurs za sve generacije moj mali princ  laguna knjige Literarni konkurs za sve generacije – „Moj Mali Princ“
17.01.2025.
Uoči jubileja obeležavanja 80 godina jedne od najvoljenijih knjiga na svetu – „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija i interpretacije ove najčuvenije francuske novele u brodvejskoj produkciji koja u ...
više
roman duž oštrog noža leti ptica tanje stupar trifunović u najužem izboru za nagradu beogradski pobednik  laguna knjige Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“
17.01.2025.
Roman „Duž oštrog noža leti ptica“ Tanje Stupar Trifunović našao se među pet naslova u najužem izboru za „Beogradskog pobednika“ za najbolji roman objavljen u 2024. godini, saopštio je žiri. Im...
više
šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici laguna knjige Šta za biblioteke i čitaoce znači otkup knjiga na ćirilici
17.01.2025.
Poslednji meseci 2024. godine nisu bili dobri za biblioteke u Srbiji. Prvo je najavljeno da će morati da plaćaju nadoknadu od 15 dinara po izdatoj knjizi, a potom i da će država za njih otkupljivati s...
više

Naš sajt koristi kolačiće koji služe da poboljšaju vaše korisničko iskustvo, analiziraju posete sajtu na sajtu i prikazuju adekvatne reklame odabranoj publici. Posetom ovog sajta, vi se slažete sa korišćenjem kolačiča u skladu sa našom Politikom korišćenja kolačiča.