Beogradska Laguna objavila je nedavno četvrti roman pančevačke književnice i umetnice
Žakline Kiš „
Sastanak s pepelom“. Roman je mešavina lične i kolektivne drame, nežne ljubavne priče i psihološkog trilera, a priča je bazirana na stvarnom dokumentu.
Naime, autorka je spletom okolnosti naišla na originalni dnevnik preživele zatvorenice iz Aušvica i sa Sajmišta, i životnu priču Marte N. pretočila je u priču o ljudima koji su preživeli pakao nacističkih logora i o njihovom potonjem životu koji nije bio lak.
Ovaj epistolarni roman je priča o Natali, mladoj ženi koja je detinjstvo provela u posleratnoj Francuskoj i koja posle majčine smrti počinje da oseća posledice trauma koje je kao dete doživela u Aušvicu.
Iznenadni nestanak starijeg industrijalca sa kojim je bila u tajnoj vezi (na kraju romana će se ispostaviti koliko je duboko sezala ta veza) podstiče je da se vrati u Jugoslaviju i potraži svoje korene.
Iako je obećala majci da neće, Natali čita njene dnevnike i pisma koja bacaju drugačije svetlo na događaje koje pamti i otvaraju brojna pitanja na koja odgovor dobija tek na kraju, posle više decenija provedenih u Beogradu i nekoliko nervnih slomova.
Osim što je autorka, Žaklina Kiš je i muzičarka i slikarka, ali i član Asocijacije istraživača Britanije i saradnik vladinog odeljenja Australije nadležnog za upravljanje ostavinama za koje nisu poznati naslednici.
Upravo taj hobi – pronalaženje i spajanje ljudi koji su izgubili kontakt iz različitih razloga, koji je ubrzo postao (jedna od) karijera – Žaklina Kiš vrlo vešto i delikatno koristi u „Sastanku s pepelom“, spajajući ljude i pronalazeći naslednike.
Potresni delovi dnevnika zatvorenice koji je pronašla, autorka sa mnogo pijeteta koristi da ispriča stravičnu priču o Aušvicu ali i Sajmištu, o sirotištima i zemlji razorenoj ratom, o pokušajima preživelih da posle rata žive sa sobom i senkama onih koji nisu preživeli.
„Sastanak s pepelom“ je omaž svim tragičnim žrtvama užasnog rata, posveta i „spomenik“ jednoj hrabroj ženi i mnogim drugim, nama nepoznatim hrabrim preživelima i podsetnik da nikad ne zaboravimo šta se desilo.
Autor: Ksenija Prodanović
Izvor: Nedeljnik